Sugestie

Ból pleców - przyczyny i zapobieganie. Ćwiczenia na plecy.

Utworzony 17 Paź 2014  / Dział: Trening
Nawet jeżeli regularnie chodzimy na siłownię bądź ćwiczymy sami w domu, często zapominamy lub nawet świadomie omijamy trening mięśni pleców, za główny cel stawiając sobie wyrzeźbienie brzucha, nóg lub pośladków. To przecież na te partie ciała najczęściej zwracamy uwagę oceniając sylwetkę danej osoby. Czy jest to jednak wystarczający powód, by zaniedbywać mięśnie grzbietu? A może, mimo ich małej widoczności na co dzień, to właśnie na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę układając nasz plan treningowy?

Skuteczne ćwiczenia na mięśnie pleców znajdziesz w bazie ćwiczeń Fitomento.

mięśnie grzbietu, trening pleców, Ból pleców przyczyny i zapobieganie, Ćwiczenia na plecy

trening mięśni grzbietu. Fot. Fotolia

 

Ból pleców - przyczyny. Ćwiczenia na plecy. 

 

Mięśnie pleców - dlaczego warto je ćwiczyć?

O tym, że powinniśmy regularnie ćwiczyć mięśnie pleców często przekonujemy się  dopiero, gdy pojawią się ich bóle, wady postawy, bądź inne dolegliwości występujące przy wykonywaniu zwykłych codziennych czynności takich, jak podnoszenie toreb, bądź wykonywanie skłonu.

Mięśnie grzbietu pełnią kluczową rolę w organizmie człowieka. Nie tylko stabilizują sylwetkę umożliwiając utrzymanie pionowej postawy, ale również są niezbędne przy wykonywaniu ruchów tułowia i ramion. Mięśnie te chronią również kręgosłup przed urazami mechanicznymi, zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

Ból pleców - przyczyny

Brak aktywności fizycznej jest przyczyną osłabienia mięśni i zmniejszenia ich sprężystości. Skutkiem tego jest mniejsza stabilność kręgosłupa, przesunięcia kręgów, zwyrodnienie łączących ich stawów i w konsekwencji silne bóle pleców. Aby temu zapobiec, należy zarówno wzmacniać mięśnie ćwiczeniami siłowymi, jak również wykonywać ćwiczenia rozciągające, by uniknąć ich zbytniemu napięciu.

Regularne wykonywanie ćwiczeń zapobiegnie bólom pleców, skrzywieniom kręgosłupa, pozytywnie wpłynie na postawę naszej sylwetki, a także poprawi ogólną sprawność i wydolność organizmu, umożliwiając nam zachowanie sprawność fizycznej na długo.

 

Ćwiczenia na mięśnie grzbietu

Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych ćwiczeń, które wzmocnią Twoje mięśnie pleców. Więcej ćwiczeń, dokładne opisy, a także filmy prezentujące wykonanie ćwiczeń znajdziesz w bazie ćwiczeń Fitomento.

1. Leżenie przodem - wyprosty grzbietu – połóż się na brzuchu, ręce wyprostuj wzdłuż ciała, a następnie unieś barki oraz klatkę piersiową ponad podłogę i utrzymaj pozycję przez kilka sekund. Wersja trudniejsza polega na jednoczesnym uniesieniu barków oraz nóg nad podłogę i również utrzymaniu pozycji przez kilka sekund.

2. Prostowanie naprzemianległej nogi i ręki w klęku podpartym – w klęku podpartym na dłoniach wyprostuj prawą rękę i lewą nogę, przytrzymaj pozycję przez kilka sekund i powtórz ćwiczenia z drugą parą kończyn. Aby utrudnić ćwiczenie, możesz wykonać je w pozycji do pompki.

3. Stabilizacja w podporze do pompek lub w podporze na przedramionach (deska).

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 
 
plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

 

Przeczytaj też:

Trening mięśni brzucha na drążku.

Zadbaj o mięśnie głębokie. Trening Core.

Skuteczne ćwiczenia angażujące całe ciało.

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas