Sugestie

5 powodów, by nie ćwiczyć na maszynach

Utworzony 28 Lut 2015  / Dział: Trening

Gdy decydujemy się zapisać na siłownię, automatycznie wnioskujemy, że większość spędzanego tam czasu, poświęcimy na trening na wymyślnych maszynach, które stanowią wyposażenie każdego takiego miejsca. Maszyny pozwalają wyrzeźbić konkretną partię ciała. Dla niektórych osób, szczególnie dla początkujących, ćwiczenia na nich mogą okazać się łatwiejsze niż przy użyciu wolnych ciężarów. Jednak czy ograniczanie treningu jedynie do ćwiczeń na maszynach jest dobrym pomysłem? Co warto wziąć pod uwagę rozważając trening na maszynach?

maszyny czy wolne ciężary jak ćwiczyć

 

Trening z maszynami czy wolnymi ciężarami? Fot.Fotolia

 

 

Maszyny czy wolne ciężary? Jak ćwiczyć?

 

1. Bardzo często maszyny są przystosowane do angażowania tylko jednej partii ciała.

Na każdym sprzęcie, jaki znajduje się w siłowni, widać małe diagramy, które ukazują jaką partię ciała będziemy ćwiczyć podczas użytkowania wybranego sprzętu. Oznacza to, że ćwicząc na maszynie angażujemy często jedynie konkretną część ciała. Takie ćwiczenia, mimo że pomagają wyrzeźbić daną partię mięśni, nie są tak efektywne, jak ćwiczenia angażujące całe ciało, które nie tylko rzeźbią sylwetkę, ale również podnoszą naszą kondycję. 

 

2. W wielu przypadkach zmuszają nas do siedzenia.

A przecież większość z nas przez cały dzień i tak nie rusza się zza biurka... Dlatego podczas treningu warto się ruszyć, poćwiczyć nogi, nabrać trochę energii, zamiast kontynuować całodniowe siedzące nawyki. Efektywność ćwiczeń będzie o wiele większa, gdy podczas treningu górnych partii ciała zaangażujemy również nogi.

 

3.  Rozmiar nie wszystkim odpowiada.

Wiele z maszyn nie ma opcji „dostosowania” np. wysokości siedzenia, a uchwyty mogą znajdować się w odległości zbyt dużej, aby do nich dosięgnąć. Dlatego ćwiczenia na maszynach mogą okazać się wyjątkowo niekomfortowe, a czasami wręcz niemożliwe, dla osób niskich czy też bardzo wysokich.

 

4.  Ćwiczenia na maszynach są mniej efektywne.

Wydaje się być oczywiste, że trening angażujący większą liczbę mięśni, będzie bardziej efektywny, niż spędzenie połowy naszego czasu przeznaczonego na ćwiczenie na trening na maszynach. Jest to szczególnie istotne, gdy jesteśmy zapracowani i mamy ograniczony czas, który możemy  przeznaczyć na trening.

Warto wtedy zamiast oddzielnie ćwiczyć ręce i nogi, dodać do naszego treningu jak najwięcej ćwiczeń, które angażuję jednocześnie zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Idealnym rozwiązaniem będą pompki (które pomogą zarówno wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie, jak i poniosą wytrzymałość i kondycję), różnego rodzaju stabilizacje (‘deski’) - wzmacniające mięśnie głębokie, przysiady z obciążeniem (np. z piłką lekarską), burpee, mountain climbers, ćwiczenia ze sztangą czy na poręczach itp. Co więcej, wiele z tych ćwiczeń nie tylko zmusi do pracy całe ciało, ale również poprawi kondycję, zwiększy tętno i przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej.

 

5. Trening na maszynach jest niefunkcjonalny.

Takie ćwiczenia wymagają od nas poruszania się w sposób nienaturalny, odmienny od tego, który jest nam znany na co dzień. Rzadko bowiem podnosimy i opuszczamy coś leżąc, bądź siedząc, o wiele częściej musimy schylić się i  podnieść coś z podłogi (odpowiednikiem takiego ruchu będzie np. wykonanie ćwiczenia martwy ciąg bądź ‘dzień dobry’) lub obrócić się za siebie by po coś sięgnąć (obroty z piłką lekarską).

Trening funkcjonalny zarówno zwiększy siłę naszych mięśni, jak również pozytywnie wpłynie na sprawność wykonywania codziennych czynności, zmniejszając ryzyko urazów. Warto więc zgłębić temat treningu funkcjonalnego i włączyć go w naszą aktywność fizyczną.

Jeżeli nie jesteś uzależniony od do siłowni i maszyn, bez problemu możesz wykonać trening w każdej wolnej chwili. Większa elastyczność pod względem miejsca wykonywania treningu pozwala dużo łatwiej wpleść trening w plan dnia. Wyjazd na wakacje, czy w delegacji nie musi kolidować z twoim planem treningowym. Wystarczy, ze nauczysz się wykorzystywać własne ciało jako narzędzie do wykonywania efektywnego treningu.

Trenując bez siłowni oszczędzasz czas na dojazd - więcej czasu możesz poświęcić na trening, co pozwoli Ci nie zaniedbywać prawidłowej rozgrzewki i rozciągania, a na te elementy niestety niektórym żal „marnować” cennego czasu.

Każda forma wysiłku ma swoje plusy i minusy. Dla niektórych bardziej nadaje się trening cardio, dla kolejnych joga, a dla innych właśnie ćwiczenia na maszynach. Warto wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, który odpowiada nam najbardziej.

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas