Brak produktów w koszyku.

 • Home
 • Tips

AWOKADO – WŁAŚCIWOŚCI. 10 POWODÓW, BY JEŚĆ AWOKADO.

Awokado to owoc nadal uważany w Polsce za egzotyczny, dostępny nie we wszystkich sklepach. Warto się jednak trochę wysilić i wyruszyć na poszukiwania w większych marketach, ponieważ, jak się okazuje – jest on samym zdrowiem! Awokado zawiera przede wszystkim błonnik, witaminy A, E, C i K, te z grupy B, potas, likopen, luteinę czy zdrowe tłuszcze.  Uważane jest za dość kaloryczny owoc, co może odstraszać część osób od jego spożywania. Są to jednak zdrowe kalorie, na które zdecydowanie powinniśmy sobie pozwolić. Dlaczego warto jeść awokado? Przed Wami 10 najważniejszych powodów.

Awokado – właściwości i wartości odżywcze

 1. Dzięki zawartości kwasów Omega-3 i witaminy E, awokado może zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera bądź okazać się skuteczne nawet w cofnięciu tej choroby w jej wczesnym stadium.
 2. Awokado to bomba jednonienasyconych tłuszczów, które mają korzystny wpływ na ludzkie serce. Tłuszcze te pozytywnie wpływają na jego zdrowie i zapobiegają nadciśnieniu. Ponadto obniżają poziom cholesterolu.
 3. Naturalny kwas foliowy i witamina B zawarte w awokado regulują homocysteinę w organizmie człowieka, której zbyt wysoki poziom okazuje się być zwiastunem pogarszającego się stanu serca w przyszłości.
 4. Kwas foliowy obecny w awokado jest potrzebny przede wszystkim kobietom w ciąży, aby płód, a zwłaszcza jego mózg i inne narządy, rozwijały się prawidłowo.
 5. Foliany występujące w awokado obniżają ryzyko wystąpienia udaru.
 6. Awokado ma właściwości przeciwzapalne. To dzięki polifenolom oraz flawonoidom, które wchodzą w jego skład.
 7. Glutation jest niezbędny, aby system immunologiczny był silny i pracował bez zastrzeżeń. Ma również korzystny wpływ na wątrobę i układ nerwowy.
 8. Owoc ten działa zbawiennie na układ trawienny człowieka. Dzięki zawartości składników odżywczych i różnych enzymów, awokado oddziałuje na odpowiednią kondycję żołądka, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.
 9. Awokado ma działanie antynowotworowe – jeśli włączymy je do swojej diety, możemy uniknąć raka prostaty bądź raka piersi.
 10. Pysznie smakuje i ma szerokie zastosowanie w kuchni. Awokado sprawdza się zarówno jako dodatek do sałatek, past, kanapek i deserów.