Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

DIET COACHING – POMOC W ODCHUDZANIU?

DIET COACHING – POMOC W ODCHUDZANIU?

Coś dla tych, którym brak silnej wewnętrznej motywacji do dbania o siebie. Dla tych, którzy potrzebują silnego bodźca z zewnątrz, aby konsekwentnie prowadzić zdrowy styl życia. Diet Coaching

Diet Coaching – pomoc w odchudzaniu?

Coaching to słowo, które jest coraz bardziej rozpoznawalne w Polsce. Do tej pory funkcjonowało przede wszystkim w znaczeniu kogoś w charakterze doradcy, psychologa zawodowego lub  trenera rozwoju osobistego. W związku z szybkim rozwojem tej branży powstaje coraz więcej pomysłów na poradnie coachingowe, które mają na celu mobilizować ludzi do działania na różnych płaszczyznach. 

Chyba każdy z nas zna kogoś, kto chciałby schudnąć, ale nie potrafi, bo brakuje mu wytrwałości i cierpliwości, a także wiedzy. Dla takich właśnie ludzi spotkanie z diet coachem może okazać się zbawienne.

Kim jest (w wolnym tłumaczeniu) „instruktor diety”? Łatwo to wyjaśnić na przykładzie istnienia trenerów personalnych. Dbają oni o rozwój fizyczny klienta, opiekują się nim, mobilizują, dobierają odpowiednie ćwiczenia do sylwetki, potrzeb i możliwości. Diet coach to taki trener personalny, tylko w dziedzinie prawidłowego odżywiania. To on zbada nasze potrzeby żywieniowe, wytknie błędy, które popełniamy i stworzy dietę dopasowaną do naszego stylu życia. 

Diet coaching a dietetyk

Ktoś zapyta: czym w takim razie różni się on od dietetyka? 

Różni się właśnie tym, co stanowi istotę jego pracy: wspiera, motywuje, dopinguje. Relacja diet coacha i klienta nie jest pozbawiona emocji, ona na nich bazuje. Niejednokrotnie coach staje się dla nas bliską osobą. To tak, jakby stał nad nami nauczyciel, który wspiera nas w dążeniu do celów i w ich realizacji, doradza, fachowym okiem ogarnia nasze postępy. Coach w trakcie współpracy koncentruje się na indywidualności klienta, dobiera odpowiednie metody pracy.  

Warto pamiętać, że decyzja o zwróceniu się do diet coacha nie oznacza, że nasza dieta stanie się stuprocentową przyjemnością, pozbawioną problemów i zwątpień. Trzeba przygotować się na ewentualność sytuacji kryzysowych, trudnych. Jednak obecność kogoś, kto pokieruje nas i nie da nam spocząć na laurach może okazać się decydująca właśnie w momentach rezygnacji.

Wiele osób powie, że sami powinniśmy być swoimi coachami, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym oraz powinniśmy sami z siebie wykrzesać siły na sport i motywację do zdrowego odżywiania. 

Inni powiedzą, że to pójście na łatwiznę, że w procesie diety trzeba przekraczać swoje granice, stawać się bardziej konsekwentnym, samodzielnie ćwiczyć charakter.

Jeszcze inni stwierdzą, że to strata pieniędzy. Jednak, skoro taka usługa istnieje, a rynek diet coachów sukcesywnie się powiększa, to znak, że nie brakuje chętnych, że komuś jest to potrzebne. Być może warto wziąć pod uwagę opcję współpracy z diet coachingiem, aby wprowadzić w końcu zmiany w swoim odżywianiu?

Magdalena Pawłowska