Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

JAK JEŚĆ MNIEJ I SCHUDNĄĆ? JAK POWSTRZYMAĆ SIĘ OD JEDZENIA? 5 SPOSOBÓW, BY SIĘ NIE PRZEJADAĆ.

Jedzenie jest jedną z przyjemniejszych czynności jaką obdarzyła nas natura i zgodnie z jej zamysłem powinniśmy czerpać z niej satysfakcję. Czy jednak zwiększona konsumpcja wysoko przetworzonej żywności z plastikowego pudełka jest rzeczywiście tym co rozbudza zmysły? Niekoniecznie. Oto strategie na to, jak czerpać uzasadnioną przyjemność ze zdrowego jedzenia, przy okazji nie zwiększając rozmiaru swoich ubrań.

Jak jeść mniej i schudnąć? Jak powstrzymać się od jedzenia i przejadania?

Sposoby, by się nie przejadać

1. Gotuj samodzielnie

Choć nie każdy z nas ma talent kulinarny godny szefa kuchni, to samodzielne przygotowywanie posiłków potrafi dać dużo satysfakcji, a skutkiem ubocznym jest najczęściej fakt, że potrawy są zdrowsze od gotowych produktów nabywanych w supermarketach. Nie powinniśmy też zakładać, że nie mamy czasu na gotowanie: zdrowe artykuły nie wymagają bowiem nadmiernie długiej obróbki.

2. Zadbaj o oprawę

Kolorowe talerze, ozdobna porcelana, gustowne sztućce. Wszystko po to, aby jedzenie stało się jeszcze większą przyjemnością, bowiem jak mówi znane stwierdzenie, człowiek je przede wszystkim oczami. Piękna oprawa wcale nie oznacza objadania się. To najczęściej spożywanie byle jak i naprędce powoduje, że konsumujemy więcej.

3. Jedz powoli

Szybkie bezmyślne konsumowanie zabija przyjemność z czynności jaką jest jedzenie. Nasze kubki smakowe nie mają czasu na to, aby nacieszyć się smakiem potrawy, a cierpi na tym też nasza linia. Jedząc powoli szybciej stajemy się syci, dzięki czemu przyswajamy mniej kalorii. Nawyk powolnego jedzenia wykształcili przede wszystkim Francuzi znani z jednego z najniższych współczynników otyłości w Europie. Warto pójść ich śladem.

4. Biesiaduj z bliskimi

Samotne jedzenie przed ekranem komputera? To nie może przynosić radości. Staraj się jak najczęściej siadać do stołu ze swoim bliskimi. Wpłynie to nie tylko pozytywnie na relacje z ludźmi wokół, ale też na relację zjedzeniem, bowiem zobaczysz, co naprawdę istotnego jest w Twoim życiu.

5. Wyłącz komputer

Czynność jedzenia powinna obywać się bez innych rozpraszaczy takich jak telefon komórkowy, gazeta, telewizor czy komputer. Nie pozwalają nam one skupić się na smaku potrawy, ponadto konsumujemy więcej i szybciej. Bezmyślność w tracie jedzenia to też główny wróg smukłej figury. Powinniśmy maksymalnie wykorzystywać czas przeznaczony na posiłek tak, aby uchronić się przed ciągłym myśleniem o jedzeniu. 

Alicja Starzyk