Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

JAK SCHUDNĄĆ? JAK JEŚĆ MNIEJ? 6 SPRYTNYCH SPOSOBÓW

JAK SCHUDNĄĆ? JAK JEŚĆ MNIEJ? 6 SPRYTNYCH SPOSOBÓW

Lista czynników powodujących nadwagę jest bardzo długa. Prawda jest jednak brutalna: najczęstszym powodem tycia nie są konserwanty w żywności czy tendencja do nadwagi otrzymana w genach. Większość z nas zwyczajnie je za dużo. Kiedy dostarczamy organizmowi więcej kalorii niż potrzebuje, zostają one „przerobione” na tkankę tłuszczową tworzącą znienawidzone wałki na brzuchach i cellulit. Rozwiązanie jest z  pozoru proste: należy zwyczajnie jeść mniej. Jednak łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić. Jak można ułatwić sobie odchudzanie? Jak poskromić apetyt i zmniejszyć porcje?

Jak jeść mniej? Fot. Fotolia.

Jak schudnąć? Jak jeść mniej? 6 sprytnych sposobów

1. Nie opuszczaj posiłków

Może wydawać się to nielogiczne, bo przecież opuszczony posiłek nie ma żadnych kalorii, więc powinien odchudzać. Nic bardziej mylnego! Zbyt długie przerwy między posiłkami mogą rozregulować metabolizm, przez co organizm zaczyna „oszczędzać” i spala mniej. Poza tym ceną za opuszczony posiłek jest zazwyczaj atak wilczego głodu kilka godzin później, w wyniku którego rzucasz się na jedzenie, połykasz duże kęsy i w efekcie kończysz objedzony.

2. Przeżuwaj powoli

Proces trawienia zaczyna się już w ustach. Dlatego ważne jest aby dokładnie przeżuwać jedzenie. W ten sposób kwasy w ślinie będą lepiej działać, a posiłek będzie trwał dłużej. Dzięki temu będziesz dłużej cieszyć się smakiem potrawy, a mózg będzie miał więcej czasu na zarejestrowanie uczucia sytości, przez co nie sięgniesz po niepotrzebną dokładkę.

3. Jedz na małych talerzach

Mały talerz to sprytny sposób na oszukanie wzroku. Ta sama porcja podana na małym talerzu wydaje się większa niż na dużym. Dlatego sięgając po mniejszy talerz, automatycznie nakładamy sobie nieco mniejszą porcję potrawy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

4. Pij wodę

Wielu ludzi myli głód z pragnieniem. Często uczucie dziwnej pustki w brzuchu spowodowane jest zbyt małą ilością spożytych płynów. Żeby nie dopuścić do „zajadania” pragnienia, staraj się pić dużo płynów. Sięgaj jednak po zwykłą wodę, a nie słodkie napoje gazowane – są one bombą cukru, który jest wrogiem odchudzania.

5. Nie żałuj przypraw

Aby dodać smaku potrawom, nie używaj tłustych sosów. Zamiast nich użyj bezkalorycznych przypraw, które nie dość, że nie tuczą, to jeszcze wspomagają odchudzanie. Przyprawy takie jak: pieprz, chili, papyka, czosnek i różnego rodzaju zioła (np. rozmaryn, lubczyk, oregano, bazylia, cząber, tymianek) smakują pysznie i znacznie przyspieszają trawienie.

6. Wybierz odpowiednie miejsce

Okazuje się, że miejsce, w którym spożywasz posiłek również nie jest bez znaczenia. Bary szybkiej obsługi, w których występują jaskrawe światło i kolory i gra głośna muzyka pobudzają łaknienie, przez co klienci zjadają posiłki znacznie szybciej i często zamawiają większe porcje. Mniej zjesz w restauracji o subtelnym, relaksującym wnętrzu, gdzie muzyka będzie cicha i spokojna. Oprócz tego, że pochłoniesz mniejszą porcję i będziesz jeść powoli, posiłek w takim miejscu będzie o wiele przyjemniejszy.