Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

JOGURT NATURALNY WARTOŚCI ODŻYWCZE I WŁAŚCIWOŚCI. CZY WARTO JEŚĆ JOGURTY?

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem wszelkiego rodzaju jogurtów. Te mleczne napoje możemy znaleźć właściwie o każdym smaku, o obniżonej zawartości tłuszczu, z dodatkiem ziaren, a nawet z podziałem na jogurty dla mężczyzn i jogurciki dla dzieci. Co to właściwie jest ten jogurt i jaki wybrać?

Jogurt naturalny wartości odżywcze i właściwości.

Historia tego mlecznego napoju sięga prawdopodobnie już 3 tysięcy lat. Początkowo na wyjątkowym smaku jogurtu i jego właściwościach poznali się mieszkańcy Indii. Stamtąd jogurt przewędrował do Turcji i Bułgarii, gdzie do tej pory wypijany jest w ogromnych ilościach. Nazwa tego napoju pochodzi od słowa „jaurt”, co oznacza po turecku „kwaśne mleko”. Jogurt powstaje bowiem dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które przetwarzają zawarty w mleku cukier, czyli laktozę, w kwas mlekowy.

Jogurt właściwości

Dzięki reakcji zamiany cukru mlecznego w kwas mlekowy, jogurt nie tylko stanowi środowisko nieprzyjazne bakteriom chorobotwórczym, ale również zmniejsza się jego kaloryczność, a sam jogurt nabiera korzystnych dla naszego organizmu właściwości.

Kwas mlekowy działa pozytywnie na naszą florę jelitową, a także odczyn pH wewnątrz organizmu. Szczepy żywych bakterii jogurtowych Lactobacillus oraz Streptococcus thermophilus, nadają jogurtowi orzeźwiający, kwaskowaty smak. To wszystko sprawia, że ten rodzaj nabiału powinien pojawiać się w naszej diecie co najmniej kilka razy w tygodniu.

Jogurt naturalny wartości odżywcze

Porcja 100 g tego napoju o 2 % zaw. tłuszczu (w wersji bez dodatków) dostarcza około 60 kalorii. Jogurt zawiera pełnowartościowe białko, mało węglowodanów (zawarty w mleku cukier został wykorzystany do produkcji kwasu mlekowego), a także witaminę K odpowiadającą za proces krzepnięcia krwi, witaminy A, D, E oraz kompleks witamin z grupy B.

To świetne źródło łatwo przyswajalnego wapnia, potasu i fosforu. Jogurtowi przypisuje się również działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegające nowotworom jelita grubego.

Ten fermentowany mleczny napój powinien być częścią diety właściwie każdego z nas, ponieważ jest lekkostrawny i działa łagodząco na przewód pokarmowy. Warto wiedzieć, że zwykle jest dobrze tolerowany przez osoby uczulone na laktozę, gdyż bakterie jogurtowe zamieniają ją na wspomniany już kwas mlekowy. Niestety, osoby mające alergię na białka mleka, muszą z niego zrezygnować.

Jakie jogurty są najzdrowsze? Jaki jogurt kupić?

Chociaż do najchętniej kupowanych przez nas jogurtów należą te o smaku owocowym, a w szczególności truskawkowym, nie jest to najlepszy wybór. Dlaczego? W przeciętnym sklepie, raczej nie uświadczymy jogurtu zawierającego satysfakcjonującą ilość świeżych owoców. Lwia część dostępnych na rynku jogurtów zawiera ogromną ilość cukru i chemicznych aromatów, a owoce mieszczą się w granicach kilku procent całej masy. Czy taki produkt w ogóle można uznać za „owocowy”? Nie wspominając już o kremowych jogurtopodobnych deserkach, które pozbawione są tego, co najwartościowsze w jogurtach, czyli kwasu mlekowego.

Bez cienia wątpliwości, powinniśmy sięgać po jogurty naturalne lub greckie (czyli o większej zawartości tłuszczu, ok. 10 %), w zależności do czego przeznaczymy ten produkt. Jogurt grecki świetnie nadaje się na chudszy zamiennik śmietany, używanej do zup, sosów i sałatek. Jogurt naturalny natomiast to świetna baza do koktajli owocowych czy muesli. Możemy dodać do niego również własnej roboty dżem.

Przepis na domowy jogurt

Jeżeli mamy ochotę na naprawdę pyszny i zdrowy jogurt (bez dodatku mleka w proszku), możemy spróbować zrobić go samemu. Wystarczy do litrowego pojemnika przelać kubeczek jogurtu naturalnego (który dostarczy nam bakterii kwasu mlekowego) oraz ciepłe mleko o 2 % zawartości tłuszczu, czyli zbliżonej do tej w przeciętnym jogurcie. Całość mieszamy i zamykamy pojemnik, następnie umieszczamy go w ciepłym miejscu, owiniętego ręcznikiem. Po kilku godzinach takiego leżakowania w cieple, w pojemniku powstanie prawdziwy jogurt. Możemy dodać do niego świeże owoce, muesli oraz miód i otrzymamy nieoszukany i smakowity mleczny deser. Smacznego!

Justyna Kowalska