Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

NIE TAKIE ZWYCZAJNE JABŁKA? WŁAŚCIWOŚCI JABŁEK.

Wydawać by się mogło, że jabłka są po prostu zwyczajne i dziś, w czasie wielkiego boomu na owoce egzotyczne, nie mają nam nic ciekawego do zaoferowania. Okazuje się jednak, że owoce te mają ogromne pokłady potrzebnych nam witamin i minerałów, co czyni je niezwykle pożądanymi składnikami naszej diety. A co więcej – jabłka są w pewnym sensie owocami egzotycznymi. Dlaczego? Ponieważ miejscem pochodzenia tych owoców jest Azja Środkowa, z której to nasiona jabłoni przywędrowały do Europy setki lat temu

Jabłka – właściwości i wartości odżywcze!

Zaczęła się jesień – pora obfita w różnorakie owoce i warzywa. A najpopularniejszym owocami w naszym kraju są z całą pewnością jabłka. Warto jednak wiedzieć, że ten powszedni dla nas owoc jest wyjątkowo bogaty w witaminy, jak i minerały. Jabłka są o tyle szczególne, że zawierają właściwie większość witamin. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, witaminę C, A, E, D, K, a także beta-karoten.

Jabłka zawierają również błonnik, który usprawnia działanie naszego układu pokarmowego. Są owocami wręcz uniwersalnymi – nadają się do jedzenia na surowo, po upieczeniu, gotowaniu czy suszeniu. Każdy ma szansę odnaleźć taką potrawę, która bez najmniejszego problemu będzie odpowiadała jego gustom. Prócz różnorakich potraw czy wypieków mamy do wyboru również wiele napojów na bazie jabłek. 

Wśród wielu pierwiastków, jakie znajdziemy w jabłkach, są cynk oraz bor. O ile o dobroczynnym działaniu cynku w organizmie człowieka słyszy się wiele, o tyle bor jest pierwiastkiem dość zagadkowym.

A warto wiedzieć, że zawarty w tych popularnych owocach bor ma korzystny wpływ na naszą pamięć oraz koncentrację. Dodatkowo odpowiednia ilość tego pierwiastka w ludzkim organizmie zapobiega chorobom zwyrodnieniowym stawów. Podobnie jak cynk, bor wpływa dobroczynnie na naszą cerę. O ile cynk poprawia koloryt skóry i przyspiesza jej gojenie się, to bor jest doskonałym narzędziem w walce ze zbyt szybkim starzeniem się skóry.

Miejmy nadzieję, że moda na jabłka nigdy nie przeminie. I korzystajmy z uroków jesieni, która zapewnia nam jabłka w ogromnych ilościach i w dobrej cenie. Warto wykorzystać ten czas i zrobić trochę przetworów z tych owoców na okres zimowy.

Anna Baranowska