Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

NIEZNANE WŁAŚCIWOŚCI IMBIRU. 9 POWODÓW, BY JEŚĆ SUROWY KORZEŃ

Wielu z nas imbir kojarzy się jedynie z piwem imbirowym, ewentualnie z flakami, przygotowywanymi przez babcię, którym dodawał on smaku. Jednakże warto znacznie lepiej poznać właściwości owego korzenia, na którym Azjaci poznali dużo wcześniej niż reszta świata i dla których stanowi on nie tylko podstawowy dodatek do potraw, ale także skuteczne lekarstwo na przeziębienie oraz mdłości.

Imbir właściwości. Surowy korzeń imbiru. Jak jeść imbir?

W samej Azji imbir uprawa się już od ponad 3000 lat. Należy on do bardzo ostrych przypraw, mających także działanie drażniące, dlatego nie można spożywać go w nadmiernych ilościach. Imbir ma wiele udowodnionych właściwości leczniczych.

 

1.  Imbir poprawia trawienie

Imbir pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych, działa żółciopędnie, rozkurczowo i leczy wzdęcia. Działanie pobudzające trawienie może okazać się szczególnie korzystne podczas odchudzania.

2. Imbir chroni przed powstawaniem zakrzepów

Imbir zmniejsza zlepianie się płytek krwi.

3. Leczy przeziębienie oraz chroni stawy

Imbir ma działanie przeciwzapalne, dlatego warto popijać go formie naparu, albo stosować jako okład na chore stawy.

4. Imbir oczyszcza chore zatoki

Warto wypróbować inhalacje z zaparzonego imbiru, a nawet zakroplić go do chorego nosa zamiast zwykłych kropli na katar.

5. Przeciwobrzękowe działanie imbiru

Ma działanie moczopędne, dzięki czemu pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

6. Imbir rozgrzewa ciało

Imbir polepsza krążenie krwi, toteż warto wypić herbatę z imbirem, gdy wrócimy do domu zmarznięci lub wyziębieni, działa także napotnie.

7. Przeciwdziałanie mdłościom z imbirem

Należy do najskuteczniejszych leków na chorobę lokomocyjną, bądź rozstrój żołądka, pomaga także podczas bólów migrenowych a nawet porannych mdłości u kobiet w ciąży

8. Imbir na przeziębienie – łagodzi kaszel

Wystarczy pić napar z imbiru zmieszany z miodem

9. Przeciwskurczowe działanie imbiru

Dlatego warto wypróbować działanie naparu z imbiru podczas skurczy, zanim sięgniemy po leki; być może okaże się, że tabletki nie są nam już potrzebne

Jak jeśc imbir? Czy można jeść surowy imbir?

Imbir możemy przyjmować w różnorodnej formie: imbir można jeść na surowo – jako napar (zaparzone plasterki imbiru – dodane do herbaty lub zalane gorącą wodą z dodatkiem cytryny i miodu), dodatek do potraw (poszatkowany korzeń imbiru, bądź sproszkowany – trzeba jednak pamiętać że ma dużo słabszy aromat i działanie niż świeży),  w postaci marynowanej (jako np. dodatek do sushi, bez problemu kupimy go w większych hipermarketach) lub kandyzowanej (warto ssać go zamiast tabletek na ból gardła podczas przeziębienia).

Warto także pamiętać, iż lepiej kupować świeży imbir w postaci korzenia, niż suplementy. Świeży imbir pozwoli nam bowiem przyjąć znacznie większą dawkę dobroczynnych substancji, dzięki czemu szybciej odczujemy jej skutki.

Przeczytaj też: Czy arbuz jest zdrowy? Czy arbuz tuczy?