Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

OWSIANKA NA ŚNIADANIE – CZY WARTO? PŁATKI OWSIANE – WŁAŚCIWOŚCI.

Talerz owsianki brzmi jak kulinarny koszmar minionego dzieciństwa. Jeśli dodać do tego mleko i zaproponować jako danie na śniadanie z pewnością pokaźna grupa ludzi popatrzy na nas z niesmakiem. Nie tak wyobrażamy sobie początek udanego dnia. A jednak wielu właśnie miską wypełnioną płatkami owsianymi zaczyna tzw. dobry dzień. Owsianka już dawno przestała straszyć. Nawet dzieci łaskawiej na nią spojrzały. Nie musi być z mlekiem, nie musi być niesmacznie, nie musi być zniechęcająco. Może za to być wiele sposobów przyrządzenia, atrakcyjne wizualnie dania, mnóstwo dodatków. Swoich fanów ma nawet owsianka z chilli.

Owsianka na śniadanie. Płatki owsiane – właściwości.

Rozszerzył się krąg odbiorców płatków owsianych. Niezmienna pozostaje jednak pora wykorzystania tego produktu. Najchętniej spożywany jest w godzinach porannych. W dużej mierze jest to spowodowane potrzebami naszych narządów, w tym mózgu. Te rano pragną przede wszystkim węglowodanów, których źródłem są właśnie płatki owsiane. Nierozbudzony jeszcze organizm docenia ponadto obecność zawartego w nich błonnika, który ułatwia proces trawienia i daje uczucie sytości.

Nie bez znaczenia dla naszego organizmu, niezależnie od pory zajadania się płatkami owsianymi, są zawarte w nich tłuszcze, białko, witaminy oraz sole mineralne. Wspólnie z wymienionymi już węglowodanami i błonnikiem tworzą one niezwykły zestaw. Otrzymujemy w ten sposób komplet podstawowych składników pokarmowych. Są to składniki wysokiej jakości, ponieważ ziarna owsa pozbawia się łuski, a następnie gniecie, w wyniku czego pozostaje w nich cała wartość odżywcza.

Płatki owsiane na dobre samopoczucie

Płatki owsiane zawierają tak dużo witamin i składników mineralnych, że ich moc odczuwana jest nie tylko przez nasze ciało. Dość hojnie płatki te obdarowują również naszą psychikę. Dzięki nim można czuć się lepiej i lepiej wyglądać. Pracują na to m.in. witaminy z grupy B ( m.in. B1, B2, B3, B6). Poprawiają pamięć, koncentrację, wspomagają procesy przetwarzania informacji, koją nerwy, łagodzą napięcia.

Ponadto usprawniają rozkład węglowodanów i tłuszczów, uczestniczą w tworzeniu hormonów, chronią przed depresją, bezsennością, miażdżycą. Znajdująca się w płatkach witamina E z kolei przekłada się na kondycję włosów, skóry i paznokci. Zadbają o nas także występujące w nich minerały, takie jak cynk przyspieszający gojenie się ran i pomagający pozbyć się problemów skórnych, magnez regulujący pracę układu nerwowego, czy wpływający pozytywnie na pracę serca potas.

Zdrowe tłuszcze w płatkach owsianych

Poza witaminami i minerałami zdrowotny aspekt płatków owsianych wynika z zawartych w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pełnią one kilka istotnych funkcji. Zapobiegają tworzeniu się skrzepów, nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia wywołane alergią, znajdują zastosowanie w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. Tłuszcze łącznie z witaminami z grupy B, witaminą E oraz potasem wspomagają funkcjonowanie układu krwionośnego.

Za nasze zdrowie odpowiada również błonnik, który odnajdziemy w płatkach owsianych. Minimalizuje on ryzyko zawału, ponieważ obniża poziom tzw. złego cholesterolu. Wychwytuje go i usuwa z jelit.

Jakie płatki owsiane wybrać?

Nasza owsianka będzie naprawdę zdrowa, jeśli zdecydujemy się na odpowiedni typ płatków. W sklepach znajdziemy płatki błyskawiczne, górskie oraz zwykłe. Najlepsze będą te najmniej przetworzone, czyli górskie bądź zwykłe. Płatki błyskawiczne bowiem poddaje się w procesie produkcji działaniu wysokiej temperatury. Ten zabieg pozbawia je większości cennych witamin oraz mikroelementów, a ponadto przyczynia się do wzrostu ich indeksu glikemicznego.

Czy te płatki mają negatywną stronę? Cieniem kładzie się na nich fakt, że zawierają gluten. Są w nim także stosunkowo duże ilości kwasu szczawiowego o kwasotwórczych właściwościach. Spożywany w większych dawkach może on wywoływać wzdęcia i powodować bóle brzucha. To jedyne minusy.

Owsianka znajduje się w rankingu najzdrowszych pokarmów świata. Stoi tuż za owocami palmy acai i czosnkiem. Wzbogacona pestkami, owocami czy orzechami staje się nie tylko wartościowym, ale i smacznym posiłkiem. Chcąc uniknąć porannego pośpiechu płatki owsiane można wieczorem zalać ciepłą, przegotowaną wodą. Przez noc zdążą zmięknąć, a my unikniemy gotowania, które niszczy witaminy z grupy B. Rano wystarczy zalać je naszym ulubionym dodatkiem: sokiem, jogurtem czy mlekiem, dodać bakalie, owoce. Prosto i pożywnie.

Owsianka – przepisy

Poniżej kilka niezwykle prostych przepisów na owsiankę (proporcje składników można dopasowywać według uznania).

Owsianka cynamonowa

  • Płatki owsiane (np. 3-4 łyżki)
  • Jogurt naturalny / kefir / maślanka (szklanka)
  • Cynamon, rodzynki, miód
  • Starte jabłko (opcjonalnie)

Płatki owsiane mieszamy z jogurtem i odstawiamy na minimum 30 minut (tak by napęczniały). Można je również wcześniej zalać odrobiną gorącej wody (wtedy napęcznieją szybciej) i następnie dodać pozostałe składniki.

Owsianka z truskawkami

  • Płatki owsiane + jogurt naturalny
  • Mus truskawkowy (zblendowane truskawki)
  • Słodka polewa z miodu

Owsianka czekoladowa

  • Płatki owsiane + jogurt naturalny
  • Dowolne orzechy – może być mieszanka różnych rodzajów
  • Kakao (gorzkie), miód do osłody

Owsianka bananowa

  • Jogurt naturalny (lub mleko) zmiksowany z bananem
  • Płatki owsiane
  • Siemię lniane, łyżeczka (opcjonalnie)
  • Kakao (opcjonalnie)

Najpierw przygotowujemy koktajl bananowy (miksujemy banan z jogurtem lub mlekiem), następnie dodajemy płatki owsiane i siemię lniane i odstawiamy do napęcznienia. Można przygotować wersję kakaową dodając łyżeczkę kakao.

Owsianka owocowa (cytrusowa)

W blenderze miksujemy pomarańczę z bananem (można również dodać grejpfruta), następnie dorzucamy płatki owsiane i mieszamy (można również zmiksować cały koktajl z płatkami).

Jak widać, owsiankę można z łatwością komponować na wiele sposobów – nie musi to być nudny monotonny posiłek. Poniżej lista kilku składników, które mogą urozmaicać Twoją owsiankę:

Dodatki do owsianki:

  • Suszone owoce, np. morele, daktyle, żurawina, jabłka, rodzynki
  • Siemię lniane, wiórki kokosowe, płatki migdałowe
  • Otręby, np. pszenne, żytnie, orkiszowe, owsiane
  • Różnego rodzaju orzechy,
  • Świeże owoce, np. maliny, tryskawki, borówki, banan, mango
  • Kakao, cynamon, miód

Przeczytaj też:

Miód – zaskakująco cenne właściwości