Sugestie

15 pomysłów na Dzień Docenienia Pracownika

Utworzony 22 Lut 2021  / Dział: Wellbeing w Pracy

Pomysły i propozycje na to jak świętować dzień docenienia pracownika w biurze i w pracy zdalnej.

Brak zaangażowania w pracę spowoduje u Twoich pracowników brak motywacji i zainteresowania tym, co robią. To z kolei przyczyni się do wyników Twojej firmy, zwolnień i pogorszenia się atmosfery. Dlatego dziś prezentujemy 15 pomysłów na to, jak  zadbać o poziom zaangażowania w pracę Twoich pracowników w Dniu Docenienia Pracownika. 

Jak świętować Dzień Docenienia Pracownika?

Dzień Doceniania Pracowników przypada w pierwszy piątek marca każdego roku. Święto to powstało w latach 90-tych z pomysłu Boba Nelsona, jednego z ulubionych amerykańskich ekspertów od motywacji. Choć dzień ten najbardziej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, to również polskie firmy mogą czerpać z niego inspiracje. 
 
Dzień Docenienia Pracownika, który w tym roku przypada na 05.03.2021r. jest idealną okazją do walki z wypaleniem zawodowym i wykonania kilku miłych gestów ze strony pracodawcy w stronę zatrudnionych osób. To dzień, w którym firmy mają szansę podziękować pracownikom za ich ciężką pracę i poświęcenie przez cały rok. Ludzie zwykle bardziej angażują się w pracę, jeśli czują się w niej docenieni i zadowoleni z tego, czym się zajmują. Atmosfera wtedy się poprawia, wyniki firmy też, a pracownicy zostają w firmie na dłużej. 
 
Docenianie pracowników to także jeden z ważniejszych elementów zarządzania nimi. Pracownicy należą do największych aktywów firmy. Uznanie i docenienie są kluczowymi czynnikami motywacyjnymi w miejscu pracy. Pracodawca może na różne sposoby okazywać wdzięczność za wysiłki pracownika i wkład w realizację celów firmy.
 
Wiele organizacji traktuje docenianie pracowników jako część swojej struktury biznesowej. Pokazują, jak bardzo cenią swoich pracowników i utrzymują wysokie morale w miejscu pracy. Szkolenie nowych pracowników jest kosztowne, a pracodawcy wykorzystują wszelkie techniki, aby podnieść morale pracowników i pomóc w zatrzymaniu ich oraz ich wiedzy. 
 
Zacznij działać już teraz! 
 

Pomysły na świętowanie Dnia Doceniania Pracownika

 
Poniżej prezentujemy 15 pomysłów na to, jakmożna świętować w firmie Dzień Docenienia Pracownika. Zastosuj kilka z nich, a efekty zobaczysz bardzo szybko! 
 
1. Pół dnia wolnego
 
Daj swoim pracownikom trochę czasu na odzyskanie sił i zadbanie o ich życie osobiste. Możesz zaplanować pół dnia wolnego właśnie w piątek 5. marca - żeby wydłużyć pracownikom weekend. Nikt nie będzie narzekał na mniej czasu w pracy. Taki prezent to świetny sposób na okazanie uznania pracownikom.
 
2. Film
 
Co powiesz na wyświetlenie w firmie filmu, który zapewni trochę rozrywki pracownikom? Może to się odbywać w pokoju socjalnym, pokoju gier lub w sali konferencyjnej. 
 

Pomysłem na docenienie pracownika może być wspólne oglądanie filmu wraz z pracownikami, także w pracy zdalnej.

Opcja dla pracowników zdalnych:
 
Co powiesz na wyświetlanie filmu online? Kto chce niech dołączy do oglądania filmu i wspólnej dyskusji. To rozluźni nastroje w firmie i pozwoli na wspólne spędzanie czasu, nawet jeśli tylko  w rzeczywistości online.
Alternatywnie możesz także rozdać swoim pracownikom bilety do kina, dając im w ten sposób szansę na obejrzenie filmu z przyjaciółmi lub małżonkami w wolnym czasie.
 
3. Dłuższa przerwa obiadowa
 
Przedłużona przerwa na lunch może zapewnić Twoim pracownikom większą elastyczność w ciągu dnia, pozwolić zebrać myśli, odpocząć i naładować baterię na dalszą część dnia. 
 
4. Spacer
 
Zaproś pracowników na spacer! Niech z samego rana każdy otrzyma wiadomość o wolnej godzinie na wyjście z domu. Podkreśl przy tym, jak ważne są spacery i poproś, by Twoi pracownicy naprawdę w ten sposób skorzystali z tej wolnej godziny. Takie przewietrzenie się dobrze pracownikom zrobi i pozwoli wrócić do pracy z nową energią. 
 
Spacer to dobry pomysł na świętowanie dnia docenienia pracownika.
 
5. Bufet deserowy
 
Przygotuj bufet z deserami dla swoich pracowników. Do wyboru ciasta, ciasteczka i batony. Taka uczta wprawi każdego w lepszy nastrój.
Przygotuj też coś dla pracowników, którzy unikają niezdrowego jedzenia. Proponujemy bufet ze zdrowymi przekąskami różnego rodzaju, które są zrobione z wysokiej jakości składników, mają dużo błonnika i nie zawierają cukru. Takie przekąski sprawią, że pracownicy poczują, że pomyślałeś o wszystkich.
 
Bufet ze zdrowymi przekąskami z okazji dnia docenienia pracownika.
 
Opcja dla pracowników zdalnych:
Zaskocz pracowników zestawem zdrowych przekąsek prosto do domu! Mogą być obrandowane, zawierać dodatkowe gadżety, a także ciekawe notatki skierowane do zatrudnionych osób. Takie prezenty są coraz bardziej popularne na polskim rynku, więc dołącz śmiało do tego trendu!
 
 

Jak jeszcze można zaplanować Dzień Doceniania Pracownika?

 
6. Dzień Gry Planszowej
 
Każdy ma swoją ulubioną grę planszową. Zachęć swoich pracowników, aby przynieśli taką, w którą możecie wspólnie zagrać. Przygotuj kilka stołów, by wielu pracowników mogło grać jednocześnie. To świetny sposób na świętowanie Dnia Docenienia Pracownika!
 
Opcja dla pracowników zdalnych:
Skorzystajcie z platform z grami online. Co powiesz na małe nagrody dla wygranych?
 
7. Kreatywny dzień w pracy
 
Zaproponuj pracownikom wspólne kreatywne spędzenie czasu, np. malowanie, gotowanie, tworzenie origami czy ozdób do biura. To pozwoli Twoim podwładnym na trochę oderwać się od biurka i spędzić czas w sposób, który sprawi im wiele radości.
 
8. Zaproś gościa do biura!
 
Niech będzie to karykaturzysta, manikiurzysta lub masażysta. Zabawne rysunki lub masaż dla pracowników to świetny prezent z okazji Dnia Docenienia Pracownika. 
 
Dla pracowników zdalnych:
Możesz sprezentować karykatury w formie online dla swoich pracowników, by ich rozweselić tego dnia. Dobrą opcją będzie też voucher na masaż lub do spa.
 
9. Drobne upominki
 
Drobne upominki dla pracowników w tym dniu są jak najbardziej wskazane. Mogą to być karty podarunkowe, dostęp do platformy z audiobookami, bilety do teatru... Cokolwiek, co będzie po prostu miłym gestem ze strony pracodawcy. 
 
Warto pomyśleć o prezencie dla pracowników żeby ich docenić.
 
Jest to pomysł idealny zarówno dla pracowników zdalnych, jak i biurowych. A jeśli chcesz im osłodzić nieco ten dzień, pomyśl o upominku w postaci zdrowych przekąsek dla pracowników. Mogą to być zestawy do biura i prosto do domu. Tematyczne, obrandowane, z dodatkowymi gadżetami i wiadomością od pracodawcy. 
 
 
 
10. Postaw na rozwój swoich pracowników!
 
Ten dzień to idealna okazja na inwestycję w szkolenia dla pracowników. Pomyśl, jakie przydałyby im się do ewentualnych awansów lub porozmawiaj z osobami w zespole, w  jakiej dziedzinie chcieliby się rozwijać. Następnie wykup szkolenia dla nich właśnie z okazji Dnia Docenienia Pracownika!
 
11. Docenienie w mediach społecznościowych
 
Wyróżnij swoich najlepszych pracowników w mediach społecznościowych. Możesz uczynić z tego cotygodniową lub comiesięczną inicjatywę, w zależności od tego, co jest dla Ciebie najlepsze.
To również pokazuje Twoim potencjalnym klientom i kontrahentom, że  dbasz i doceniasz swoich pracowników. A to z kolei przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. 
 
12. E-mail z podziękowaniami
 
Wyślij e-mail do całej firmy z podziękowaniem za wspaniałą pracę wykonaną przez Twój zespół. Doceniać warto publicznie!
 
E-mail z podziękowaniami na dzień docenienia pracownika.
 
13. Pozwól swoim pracownikom wybrać 
 
Przygotuj z wyprzedzeniem kilka pomysłów na Dzień Docenienia Pracowników, przedstaw je swoim podwładnym, a następnie pozwól im wybrać, który pomysł najbardziej im się podoba. 
 
14. Stand Up w pracy
 
Zaproś lokalnego komika, aby rozbawić członków swojego zespołu. W końcu nie ma lepszego lekarstwa niż śmiech! Możesz też zorganizować takie spotkanie online :)
 
15. Medytacja
 
Zorganizuj sesję medytacji z przewodnikiem dla swoich pracowników. To pokaże, że zależy Ci na ich ogólnym samopoczuciu. Medytacja ma wiele zalet zdrowotnych, a jeśli sesja odbędzie się w południe, może nawet dodać członkom zespołu trochę energii na resztę dnia.
 
To tylko 15 pomysłów, które pozwolą Twoim pracownikom poczuć, że naprawdę doceniasz ich pracę, dbasz o ich zdrowie i samopoczucie. Najlepiej jeśli wybierzesz kilka z nich i dobrze zorganizujesz ten dzień dla pracowników
 
Kilka propozycji od fitomento na świętowanie dnia pracowników i ich docenienie.
 

Dzień Doceniania Pracownika - nasze gotowe propozycje

 
Proponujemy na przykład:
 
Pomysł 1: Pół dnia wolnego + zdrowe przekąski do pracy lub do domów pracowników + voucher na masaż
Pomysł 2: Medytacja z przewodnikiem + bufet deserowy + zaproszenie komika do pracy
Pomysł 3: Wyróżnienie pracownika w social mediach + inwestycja w szkolenia + box ze zdrowymi przekąskami do domów pracowników
 
Pamiętaj, że inwestycja w pracowników to tak naprawdę inwestycja w rozwój firmy. Nie lekceważ więc tej idealnej okazji do docenienia pracy swoich podwładnych a przy tym budowania pozytywnego wizerunku firmy. 
 
Infografika zachęca do przeczytania artykułu dotyczącego pomysłów i propozycji na świętowanie dnia docenienia pracownika.
 
 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas