Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

19 WSKAZÓWEK JAK DBAĆ O PRZESTRZEŃ BIUROWĄ – UDOGODNIENIA W BIURZE DLA PRACOWNIKÓW

19 WSKAZÓWEK JAK DBAĆ O PRZESTRZEŃ BIUROWĄ – UDOGODNIENIA W BIURZE DLA PRACOWNIKÓW

Ostatnie lata przyniosły zauważalne przebudowy miejsc pracy. Sposób funkcjonowania w oparciu o nieustanne zmiany, usprawnianie procesów i pojawiający się coraz większy niedobór pracowników to wyzwania, z jakimi musiały zmierzyć się firmy. Efektem było zwrócenie uwagi na ergonomię pracy i zarządzanie przestrzenią biurową. Wszystko po to, by jak najlepiej zadbać o zdrowie i samopoczucie pracowników oraz ich doświadczenia w pracy.

Jak dbać o przestrzeń biurową? 19 wskazówek.

Zadaniem ergonomii pracy jest poprawa warunków biurowych i doświadczeń pracowników. Wszystko po to, by ograniczyć negatywny wpływ pracy biurowej na zdrowie, a zatrudnione osoby pracowały efektywniej i przyjemniej spędzały czas w biurze. Każdy element może mieć tu duże znaczenie i przyczyniać się do jakości wykonywanej pracy. Nowoczesne aranżacje wnętrz biur to sposób na zapewnienie warunków do pracy efektywnej i kreatywnej, a także na wzmocnienie wizerunku firmy i prezentację jej wartości.

Ergonomia pracy ma zapewnić:

  • biuro zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
  • wzrost wydajności i jakości pracy
  • minimalizację błędów, stresu i zmęczenia
  • dostosowanie stanowiska do specyfiki pracy i komfortu pracownika

Szczególnie w pracy biurowej ergonomia ma ogromne znaczenie. Spędzanie kilku godzin w pozycji siedzącej przyczynia się do wielu schorzeń i wpływa na pogorszenie stanu zdrowia pracowników. Dzięki wprowadzeniu zasad ergonomii w miejscu pracy, możemy pozbyć się wielu rozpraszających elementów, które przeszkadzają w codziennej realizacji zadań. Inną zaletą ergonomicznego podejścia jest walka z rutynowością oraz wpływ na ograniczenie poziomu stresu. Dodatkowym atutem jest wspomaganie możliwości koncentrowania się i angażowania w pracę. 

Co pracodawca powinien zapewnić w biurze?

Według ekspertów z biura prasowego CBRE, trzy najważniejsze elementy w miejscu pracy, to: własne biurko (61% respondentów), możliwość ręcznego dostosowania poziomu temperatury lub klimatyzacji (58%), a także dobrze wyposażona kuchnia (53%). Następne ważne czynniki dla pracowników to: dostęp do cichych miejsc pracy (46%), ogólny standard budynku (42%), nasłonecznienie (41%) i zieleń (39%). [1]

Dopasowanie biura do potrzeb pracowników, nawet tych nieoczywistych, to dzisiaj przedmiot wielu sporów. Nie jest to efekt obecnej mody, ale absolutne minimum oczekiwane od pracodawcy. Trendem natomiast jest tzw. udomowienie biur, czyli stworzenie przestrzeni do pracy, która będzie przypominać obecne mieszkania, a pracownicy poczują się jak u siebie. Nierzadko pomagają oni współtworzyć takie miejsca do pracy.

19 wskazówek jak zadbać o przestrzeń biurową

Według badań przeprowadzonych przez British Council for Offices oraz Savills, 69% osób z pokolenia Y wskazało design w biurze jako czynnik, który w największym stopniu wpływa na wzrost efektywności pracowników. Poza tym, aż 94% pracowników twierdzi, że środowisko, w którym pracują, wpływa na ich samopoczucie. [2]

Pracownicy oczekują pozytywnych doświadczeń w miejscu pracy (employee experience), ponieważ dzięki nim bardziej utożsamiają się z wartościami i kulturą firmy, nawiązują lepsze relacje ze współpracownikami i osiągają lepsze wyniki. 

Poniżej prezentujemy 19 wskazówek, które pozwolą Ci zadbać o ergonomię w biurze, a tym samym o atmosferę panującą w firmie i efektywność pracowników.

1. Lokalizacja firmy

W przypadku porównywania ofert pracy, lokalizacja wpływa na podjęcie decyzji o wyborze pracodawcy. Jest to spowodowane niechęcią tracenia czasu na stanie w korkach oraz prestiżem lokalizacyjnym. Najchętniej wybierane są okolice dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta, gdzie blisko jest do sklepów, restauracji i lekarzy. W zależności od zatrudnionych osób i specyfiki branży, ważny może być komfortowy dojazd na lotnisko lub żłobki/szkoły w okolicy biura.

2. Dostępność miejsc parkingowych

Miejsca parkingowe to problem wielu pracowników. Dlatego tak bardzo doceniane są firmy, które zapewniają swoim pracownikom możliwość przyjechania samochodem. Warto promować przy tym przejazdy wspólne i korzystanie z samochodów elektrycznych, co wpływa na integrację ludzi, oszczędność paliwa i ekologię. Jako pracodawca możesz też zapewnić swoim pracownikom dojazd taksówką, pracowniczym autobusem lub promować jazdę rowerem. Dobrym sposobem jest też dostęp do aplikacji informującej o wolnych miejscach parkingowych. 

3. Zieleń wokół firmy

Pracownicy doceniają, gdy mają możliwość krótkiego przespacerowania się po parku zamiast po ruchliwej ulicy. Tereny zielone blisko miejsca pracy wpływają na obniżenie poziomu stresu, możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza, a wraz z nim energii do pracy. 

4. Ergonomiczne biurka do pracy

Według zasad BHP, stanowisko pracy powinno być na tyle głębokie, by zapewnić pracownikowi co najmniej 10 cm odległości od klawiatury do jego krawędzi. Do tego osoba przy danym stanowisku musi mieć łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych do pracy przedmiotów, bez konieczności przyjmowania pozycji nienaturalnych dla człowieka. Ważna jest też odpowiednia przestrzeń dla nóg pod biurkiem. 

Według Texas A&M Health Centre, aż o 46% może wzrosnąć wydajność pracownika, jeśli naprzemiennie pracuje on na siedząco i na stojąco. Ergonomicznym podejściem, idącym z duchem czasu, jest zapewnienie pracownikom miejsca do pracy na stojąco. Siedząc, obciążamy swój kręgosłup i mięśnie grzbietu znacznie bardziej, niż w pozycji stojącej. Dzięki wyposażeniu stanowisk pracy w nakładki do pracy na stojąco, zadbamy o zdrowie pracowników i ich kreatywność. 

Więcej o biurkach do pracy na stojąco tutaj

5. Ergonomiczne fotele

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, krzesło powinno zapewniać swobodę ruchów oraz być osadzone na co najmniej pięciopodporowej podstawie z kółkami. Do tego niezbędna jest regulacja wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia. Fotel do pracy musi też mieć podłokietniki, a na życzenie pracownika pracodawca ma obowiązek zapewnić mu podnóżek. Wygodny fotel odciąży kręgosłup i wpłynie na komfort pracy.

Na ból i schorzenia kręgosłupa skarży się aż 80% populacji. Jest to więc już choroba cywilizacyjna, a także jeden z najczęstszych powodów wizyt lekarskich i absencji pracowniczych. [3] Dlatego tym bardziej ważne jest, by fotel, na którym spędzamy wiele godzin, był odpowiednio dopasowany do pracowników.

6. Ustawienie monitora

Właściwie ustawienie komputera wpływa na komfort korzystania z niego. Ważne, by pozycja monitora pozwoliła na naturalne rozłożenie pleców i głowy. Dlatego warto zapewnić pracownikom dodatkowe monitory do laptopów i podstawy pod laptopa.

7. Aktywne przerwy

Powinno się dbać o to, by, po każdej godzinie spędzonej przed komputerem, robić sobie chociaż 5 minut przerwy. Najlepiej, gdyby pracownicy w tym czasie wychodzili na świeże powietrze lub chociaż do innego pomieszczenia. Naturalne światło z zewnątrz i zieleń wpływają na uspokojenie zmęczonego wzroku. Zachęcaj pracowników do takich przerw, niech wiedzą, że dbasz o ergonomię pracy. 

8. Pokój relaksu

Coraz częściej biura wyposażone są w pokoje relaksu, tzw. “silent room”. W tle słychać cichą muzykę relaksacyjną, w pokoju znajdują się hamaki i pufy, a na ziemi sztuczna trawa. Pozwól swoim pracownikom zdrzemnąć się w ciągu dnia. Nawet 20 min drzemki wpływa pozytywnie na ich wydajność i wzrost energii do pracy.

9. Pokój z grami

Niech będzie to wspólna przestrzeń, skłaniająca do relaksu i dobrej zabawy. Możesz wyposażyć ten pokój w bilard, piłkarzyki i play station, by pracownicy wspólnie na chwilę oderwali się od rutynowych zadań i odreagowali stres. 

10. Odpowiednia akustyka

Hałas w pracy rozprasza pracowników, wpływa na poziom ich satysfakcji i efektywności. Przekłada się też na odczuwanie stresu, utrudnia komunikację oraz sprawia, że zatrudnieni ludzie czują się bardziej zmęczeni i rozdrażnieni. Dlatego też należy dbać o akustykę w miejscu pracy, jako element działań zgodnych z koncepcją “wellbeing at work”. 

Do najczęstszych źródeł hałasu w firmie zalicza się rozmowy pomiędzy pracownikami i przez telefon, hałas z zewnątrz i ten wytwarzany przez urządzenia biurowe. Zapewnienie tzw. budek telefonicznych i/lub oddzielnych, wygłuszonych pokoi pozytywnie wpłynie na komfort pracy. Do tego warto zastosować maty podłogowe, dywany filcowe i wyposażyć biuro w tapicerowane meble, a hałas zostanie zdecydowanie wygłuszony. 

11. Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie to takie, które jest dostosowane do pracy i w jak najmniejszym stopniu obciąża wzrok. Dobre światło wpływa na koncentrację, buduje nastrój, sprawia, że popełniamy mniej błędów, i że wykonujemy pracę szybciej. Przydatną funkcją jest możliwość regulacji temperatury i natężenia oświetlenia sztucznego, dopasowując je do różnic w naturalnym oświetleniu w ciągu dnia.

12. Klimatyzacja

Odpowiednia temperatura pomieszczenia wpływa na komfort naszej pracy. Zarówno w sytuacji, gdy jest za zimno, jak również, gdy jest za gorąco, poziom naszej koncentracji obniża się, szybciej się męczymy i wydłuża się czas pracy nad zadaniem. Dlatego klimatyzacja w upalne dni i ogrzewanie w dni chłodniejsze, a wszystko to z możliwością regulacji przez pracowników, to niezbędne elementy wyposażenia biura.

13. Zieleń w miejscu pracy

Zieleń w biurze to kontakt z naturą, którego potrzebują nasze organizmy. Wyniki badań przeprowadzonych przez PLGBC, 4Nature System i Politechnikę Śląską wskazują, że aż 94% pracowników chętnie pracuje w otoczeniu zielenią i roślinami, a 88% z nich chce te rośliny mieć w pobliżu swojego stanowiska pracy. [4]

Rośliny w biurze wpływają na obniżenie poziomu stresu, poprawę samopoczucia i efektywność pracowników. Dodatkowo absorbują dźwięki, wpływają na komfort pracy i estetykę biura. Warto wprowadzić do firmy rośliny, które dodatkowo mają zdolności pochłaniania zanieczyszczeń powietrza. 

14. Sala do ćwiczeń

Wiele osób korzysta na co dzień z siłowni, a pracodawcy promują aktywność fizyczną, chociażby poprzez dofinansowanie kart sportowych. Warto stworzyć w biurze salę, gdzie udostępnione będą maty, gumy i obciążniki do ćwiczeń, a także kilka rowerów stacjonarnych lub bieżni. Jest to udogodnienie, za które wielu pracowników podziękuje i chętnie będzie robić sobie przerwy na krótką aktywność fizyczną. 

15. Zdrowe odżywianie

Pożywienie ma wpływ na koncentrację, procesy pamięciowe oraz zasób energii. W pracy spędzamy dużą część naszego dnia, dlatego nasza dieta często jest dostosowana do warunków organizacji. Zapewniając pracownikom zdrowe opcje, pracodawca pokazuje, że troszczy się o ich stan zdrowia i wydajność. Bardzo ważne jest, by ułatwić pracownikom dostęp do zdrowych przekąsek. To od nich często zależy nasza dieta, dlatego zapewnione zdrowe przekąski do biura ze strony pracodawcy zostaną docenione, gdy pojawi się mały głód, a jednocześnie staramy się nie jeść słodyczy.

Dlatego zadbaj o catering ze zdrową żywnością, wyposażaj automaty w firmie w zdrowe przekąski i zadbaj, by w pobliskich food truckach zawsze były do wyboru zdrowe opcje. Możesz też rozwiesić w stołówce informacje dotyczące wartości odżywczych w popularnych produktach i ich udział w zaspokajaniu zapotrzebowania energetycznego.

16. Dobrej jakości kawa

Dobra kawa i ekspres, który zaparza ją po uprzednim zmieleniu. To powinno należeć do niezbędnych elementów wyposażenia każdego biura. W kąciku kawowym postaw też krzesła barowe i wysokie stoliki, a wpłynie to na integrację i pozytywną atmosferę w zespole. 

17. Wyposażenie kuchni

W kuchni niezbędny jest dostęp do wody pitnej, ciepłej i zimnej, niegazowanej i gazowanej. Niech znajdują się tam kosze do segregacji śmieci, a pracownicy dbają o czystość tego pomieszczenia. Wartościowym dodatkiem będzie też wyciskarka do soków i świeże owoce. Nie zapomnij o dużym wyborze wysokich jakościowo herbat i ziół. Zamiast ciastek częstuj wszystkich zdrowymi przekąskami. Oprócz zwykłego mleka dodaj też roślinne opcje. 

Poza tym kuchnia to kolejne pomieszczenie w biurze, które można zaprojektować w sposób najbardziej zbliżony do domowego. Pracownicy lubią dostęp do światła dziennego, roślinność i możliwość szybkiego przygotowania sobie jedzenia. Kuchnia to też miejsce integracji, nawiązywania relacji i odpoczynku od pracy. Pamiętaj o tych wskazówkach przy aranżacji wnętrza tego pomieszczenia!

18. Biblioteczka

Książki możliwe do wypożyczenia nie zajmą w firmie dużo miejsca, a będą miłym dodatkiem dla pracowników. Skłaniają do rozwoju osobistego, mogą być powodem do zawiązania się klubu książki i integracji pracowników. Warto rozwijać firmową biblioteczkę jako strefę rozwoju w organizacji. 

19. Dostęp do nowoczesnych technologii

Zaczynając od aplikacji wskazujących miejsca parkingowe, przez sprawne oprogramowanie w firmie, mechanizmy zdalnego dostępu, systemy rezerwacji sal i obiegu dokumentów, kończąc na narzędziach pracy grupowej i systemach do pomiaru warunków środowiskowych w biurze. Wszystko to wpływa na atrakcyjność firmy i efektywność pracowników.

Podczas organizacji atrakcyjnego biura radzimy też zadbać o dobrą atmosferę i samopoczucie pracowników. Siedziba firmy powinna być postrzegana jako przestrzeń, w której się rozwijamy, czujemy satysfakcję podczas wykonywanych zadań i chętnie przebywamy. Niech praca będzie dla wszystkich miejscem, do którego chce się wracać! Poznaj również naszą ofertę paczek dla firm!

SPRAWDŹ PROPOZYCJE ZDROWYCH ZESTAWÓW DLA PRACOWNIKÓW

[1] Badanie przeprowadzono w listopadzie 2019 roku za pomocą ankiety online. Grupa badawcza to kandydaci Grafton Recuritment, którzy w ostatnim półroczu aplikowali na co najmniej jedną ofertę pracy. N=1316. 

[2] Badania Demoskop na zlecenie Kinnarps

[3] Depa A., Drużbicki M., “Ocena częstości występowania zespołów bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa w zależności od charakteru wykonywanej pracy”, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2008, wyd. UR 2008, s. 34-41.

[4] Dowody na pozytywny wpływ roślinności na pracowników biurowych w Polsce, PLGBC, https://plgbc.org.pl/dowody-na-pozytywny -wplyw-roslinnosci-na-pracownikow-biurowych-w-polsce/