Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

JAK MOTYWOWAĆ PRACOWNIKÓW PRODUKCYJNYCH?

JAK MOTYWOWAĆ PRACOWNIKÓW PRODUKCYJNYCH?

Pracownicy produkcyjni wykonują pracę, która często ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy. Pomimo odgrywania tej bardzo ważnej roli, nowoczesne praktyki zarządzania zwykle nie sprawdzają się w pracy fizycznej.

Jak motywować pracowników produkcyjnych?

W przeszłości zarządzanie pracownikami fizycznymi zazwyczaj odbywało się w sposób nakazowy. Pracownicy nie byli włączani w procesy decyzyjne, a głównym celem była maksymalizacja produktywności firmy. Teraz odchodzi się od tego stylu na rzecz zarządzania partycypacyjnego. Korzyścią jest tu zwiększona praca zespołowa i odpowiedzialność pracowników za podejmowane działania. Zaangażowanie jest tak samo ważne dla pracowników fizycznych, jak i dla pracowników umysłowych. Dzięki zaangażowaniu podwładnych w podejmowanie decyzji, pracownicy są bardziej zmotywowani do pracy i produktywni. Zwiększenie motywacji, przyjazna atmosfera pracy oraz wyznaczenie ambitnych celów wpływa pozytywnie na wydajność i chęci do pracy.

Jak dbać o motywację pracowników produkcyjnych? 

Sposoby motywowania pracowników produkcyjnych

Istnieje wiele sposobów motywowania pracowników produkcyjnych. Poniżej wyszczególniliśmy kilka z nich:

1. Angażuj pracowników w procesy decyzyjne

Dzięki zaproszeniu podwładnych na spotkania firmowe oraz zachęcanie ich do dzielenia się pomysłami i opinią, menedżerowie mogą uzyskać dostęp do wielu informacji. Informacje te mogły być wcześniej tajone, a poznanie ich ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego zarządzania i funkcjonowania produkcji.

“Informacje są czwartym (obok ziemi, pracy i kapitału) czynnikiem produkcji, a ich posiadanie stanowi strategiczny zasób firmy będący często głównym źródłem jej przewagi konkurencyjnej.”[1]

Opinie pracowników pozwolą też na ulepszenie warunków pracy i wyposażenie firmy w niezbędne narzędzia. Co ważne, takie spotkania, poza cennym wglądem dla kierownictwa, wpływają na budowanie atmosfery zaufania i rzeczywistego wpływu na to, co dzieje się w firmie. To z kolei wpływa pozytywnie na zaangażowanie każdej ze stron. 

2. Zapewnij niezbędne narzędzia do pracy 

Koniecznie upewnij się, że Twoi pracownicy zostali wyposażeni w niezbędne dla nich narzędzia i sprzęt do pracy. Lekceważąc ich prośby o wymianę lub dokupienie nowego sprzętu, podwładni czują się pominięci w firmie, a ich morale i motywacja do pracy spadają. 

3. Przekazuj opinie

Oceniaj efektywność swoich pracowników i nie zapomnij poinformować ich samych o tej ocenie. Często brak informacji zwrotnej prowadzi do spadku motywacji i niewiedzę, co w rzeczywistości sądzi kierownictwo. Spróbuj dzielić się regularnie swoimi spostrzeżeniami z pracownikami produkcji, a zobaczysz, jak to wpłynie na ich efektywność.

4. Zachęcaj do przyjaznej konkurencji

Wprowadź wśród pracowników produkcyjnych rywalizację poprzez ustalenie celów krótkoterminowych oraz długoterminowych i nagradzanie wyjątkowych osiągnięć. 

5. Oferuj wzięcie udziału w projektach specjalnych

Wyróżnij najbardziej zdolnych i ambitnych pracowników poprzez zaoferowanie im pracy przy większym projekcie, który wpłynie na rozwój ich kompetencji. Na przykład przedsięwzięcie mające na celu usprawnienie pracy całej produkcji.

6. Odpowiednio wynagradzaj

Upewnij się, że sukcesy firmy są dzielone z pracownikami produkcyjnymi. Dokonać tego można poprzez odpowiednie wynagrodzenie i bonusy, a także dzięki ulepszaniu powierzchni, gdzie wykonywana jest praca i spędzane są przerwy. 

7. Znajdźcie wspólny język

Wejdź w interakcję z pracownikami, np. poprzez zjedzenie z nimi lunchu od czasu do czasu lub zorganizowanie spotkania z przekąskami i napojami. Nieformalne spotkania i rozmowy pozwolą Ci poznać prawdziwe obawy i opinie pracowników dotyczące różnych procesów w firmie.

8. Organizuj zajęcia poza pracą

Twórz wydarzenia, w których pracownicy, sami lub z rodzinami, mogą brać udział. Podwładni poczują się docenieni dzięki takim gestom ze strony pracodawcy. 

9. Nagradzaj sukcesy

Pamiętaj, by publicznie wyróżniać pracowników, którzy przyczyniają się do sukcesów firmy.

10. Natychmiast reaguj na nieodpowiednie zachowania

Szybko i konsekwentnie wyłapuj destruktywne zachowania i agresywnych pracowników. Utrzymanie profesjonalnej atmosfery w miejscu pracy spowoduje wzrost produktywności. 

11. Dbaj o odpowiednie odżywianie

Temat diety wśród pracowników fizycznych często spotyka się z wątpliwościami. Przez pracę zmianową i zostawanie po godzinach bardzo często pracownicy produkcyjni mają trudności z utrzymaniem wagi. Problem jest też z odpowiednią podażą energii do pracy w trudnych warunkach i tzw. wyrobieniem normy. A jak wiadomo, dieta ma ogromny wpływ na efektywność pracowników, ich samopoczucie i satysfakcję.

Dlaczego zdrowe odżywianie jest szczególnie ważne dla pracowników wykonujących pracę fizyczną?

Jednym z najważniejszych sposobów na lepszą kondycję oraz efektywność wśród pracowników jest organizacja warunków pracy, które wspierają zdrowe i regularne odżywianie się. Tym bardziej, że praca produkcyjna trwa często nie 8 godzin, nawet nie 10, a aż 12! Senność, problemy z koncentracją i osłabienie to pierwsze objawy niewłaściwej diety i braku wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. To przekłada się na wydajność w pracy. W przypadku pojawienia się tych objawów, powinno się natychmiast zareagować i naprawić błędy żywieniowe. W tym momencie rodzi się pytanie, czy jako pracodawca jesteś odpowiedzialny za sposób odżywiania się swoich podwładnych? I czy możesz mieć realny wpływ na dietę swojej kadry? Jak najbardziej! Za zdrowym odżywianiem idzie nie tylko zwiększona wydajność pracowników, ale też wyższa odporność i lepsze zdrowie, które przekładają się na absencję w pracy. Przyjrzyjmy się więc bliżej sprawie zdrowego odżywiania się wśród podwładnych.

Lunch do pracy produkcyjnej

Jedzony podczas najdłuższej z przerw, ma za zadanie dodać energii na resztę godzin spędzonych w pracy. Dobrze by było więc, by lunch okazał się pełnowartościowym posiłkiem, dostarczającym niezbędnych składników odżywczych. Sycącym, ale nie usypiającym. Jeśli Twoi pracownicy produkcyjni mają zapewniony obiad przez firmę, dbaj o jakość tych posiłków. Jeśli natomiast sami przygotowują sobie jedzenie w domu, edukuj ich w temacie zdrowego odżywiania się i regularności w jedzeniu. 

Odpowiednie źródło białka

W przypadku białka, najlepiej żeby pochodziło z drobiu lub czerwonego mięsa. Dobrze sprawdzą się też ryby i białka roślinne. Podawaj na ciepło do obiadu i zimno w sałatkach. Białko w pracy na produkcji jest bardzo ważnym elementem diety pracowników. Praca ta wiąże się często z wysiłkiem fizycznym przez wiele godzin, toteż nie lekceważ źródeł, z jakich podwładni czerpią energię.

Zdrowe przekąski

SPRAWDŹ PROPOZYCJE ZDROWYCH ZESTAWÓW DLA PRACOWNIKÓW

Pracując fizycznie, bardzo łatwo jest sięgać po niezdrowe przekąski. Pełne cukru, mające za zadanie szybko pobudzić do pracy. Takie łatwe rozwiązania jednak prowadzą do szybkich wzrostów, a następnie szybkich spadków energii. Długoterminowo jeszcze powodują obniżone samopoczucie i więcej kilogramów na wadze. Mają negatywny wpływ na zdrowie i doprowadzają do wzrostu absencji pracowniczej. Z drugiej strony wszyscy lubimy sięgać po szybką przekąskę, a pracownicy produkcyjni często nie mają czasu na zjedzenie posiłku, gdy kolejne przerwy trwają tylko 5 min, a pojawi się mały głód, utrudniający pracę i skupienie.

Dlatego świetnym rozwiązaniem będą tu zdrowe przekąski. Dzięki nim pracownicy produkcyjni szybko uzupełnią energię do pracy, a dodatkowo dostarczą do organizmu wiele cennych witamin i minerałów. Zdrowe przysmaki powodują też powolne uwalnianie się energii, dlatego sprawdzą się idealnie, gdy do obiadu zostało jeszcze trochę czasu, a jednak pracownik zrobił się już głodny. Dla pracowników produkcyjnych idealnie sprawdzą się produkty zapakowane hermetycznie, jak np. zdrowe batony, z faktu że łatwo można je przechowywać i sięgać po nie w każdej chwili.

Zdrowych przekąsek istnieje wiele rodzajów, dlatego, jako pracodawca, możesz wybierać najodpowiedniejsze, a każdy pracownik znajdzie wśród nich coś, co lubi. 

Sprawdź wszystkie rodzaje tutaj.

Pełnoziarniste produkty

Sałatki, brązowy ryż lub pełnoziarniste pieczywo nie zawsze są wygodne do zjedzenia w pracy produkcyjnej. Dlatego dużo lepiej sprawdzą się przekąski pełne błonnika, jak na przykład batony śniadaniowe lub ciasteczka owsiane. 

Wybór napojów do pracy

Dbaj o odpowiednie nawodnienie swoich pracowników. Zapewnij im dystrybutor wody pitnej, by zawsze mieli do niej dostęp. Zachęcaj też do uzupełniania płynów, bo brak odpowiedniej ilości wody również wpływa na zwiększone zmęczenie pracowników. 

Jakie działania pracodawca powinien podjąć w celu szerzenia dobrych praktyk w dietach pracowników? Przede wszystkim skuteczne! W przypadku gdy firma zapewnia żywność, niech będzie ona wysokiej jakości, odpowiednio kaloryczna, pełna witamin i białka. Zdrowe przekąski, które skutecznie zwalczą pojawiający się głód, będą formą zwrócenia uwagi na zdrowie pracownika i na pewno zostaną docenione. Bardzo ważna jest też edukacja i wskazywanie właściwych wzorców żywieniowych.

Dobre zarządzanie pracownikami fizycznymi wpływa na wyniki organizacji. Dlatego powyższe strategie są niezbędne do wdrożenia, jeśli pracownicy produkcyjni mają być bardziej wydajni, zmotywowani i zaangażowani w swoją pracę. Im szybciej i zrozumiesz potrzeby pracowników produkcyjnych, tym lepszym menedżerem będziesz, idącym z duchem czasu i przygotowanym do zmian.

 SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

[1] T. Szapiro, “Dane ważne jak kapitał.”, Businessman Magazine, nr 2,2004, s. 51.