Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

33 POMYSŁY NA AKCJE PROZDROWOTNE W FIRMIE I DZIEŃ ZDROWIA W FIRMIE. JAK ZADBAĆ O ZDROWIE PRACOWNIKÓW?

33 POMYSŁY NA AKCJE PROZDROWOTNE W FIRMIE I DZIEŃ ZDROWIA W FIRMIE. JAK ZADBAĆ O ZDROWIE PRACOWNIKÓW?

Zdrowie i samopoczucie pracowników przekłada się bezpośrednio na ich wydajność, a więc też i zyski. Prowadzenie firmy, w której pracuje niezdrowy, wypalony zawodowo personel, niemający motywacji do wykonywania swoich zadań, to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla kierownictwa. Dlatego warto zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników jeszcze zanim pojawią się te problemy.

Dzień zdrowia w firmie. Wellbeing w firmie. Jak zadbać o zdrowie pracownika? Pomysły na akcje i programy prozdrowotne w firmie.

Miesiąc maj uważa się za międzynarodowy miesiąc zdrowia pracowników. Jest to światowa inicjatywa, mająca na celu zwracać uwagę na zdrowie i samopoczucie zatrudnianych przez nas osób. W tym czasie pracodawcy zastanawiają się, jakie działania podejmują, żeby promować zdrowy tryb życia.

ZADBAJ O ZDROWIE SWOICH PRACOWNIKÓW >

Dzień zdrowia w firmie. Akcje i programy prozdrowotne dla firm.

Dlaczego zdrowie w pracy jest ważne?

W pracy spędzamy połowę naszego dnia. Tam jemy, rozwijamy się, spotykamy z innymi ludźmi. Jeśli codzienna praca wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, może to prowadzić do braku chęci uprawiania sportu, do podejmowania złych wyborów żywieniowych i, w konsekwencji, pogorszenia się stanu naszego zdrowia. 

Pracodawcy i menedżerowie mogą mieć znaczący wpływ na stan zdrowia swoich pracowników i ich nawyki.

Poprzez zachęcanie i promowanie zdrowych nawyków w pracy można osiągnąć wymierne korzyści zarówno dla organizacji, jak i dla poszczególnych jednostek.

Dzień zdrowia w firmie. Dlaczego warto dbać zdrowie pracowników w biurze? Promocja zdrowia w miejscu pracy

Dzień zdrowia i akcje prozdrowotne w firmie a obniżenie kosztów opieki zdrowotnej

Efektem inwestycji w program promujący zdrowe środowisko pracy jest zmniejszenie stresu w miejscu przebywania pracowników. Stres odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale też fizycznym. Wprowadzając zdrowsze nawyki do zespołu, zwiększa się jego produktywność i integracja. Co za tym idzie, pracownicy są zdrowsi fizycznie i psychicznie. Dla organizacji oznacza to również mniejsze koszty opieki medycznej.

Programy prozdrowotne dla firm a zmniejszenie absencji

Zdrowszy personel oznacza zdecydowanie mniejszą liczbę zwolnień lekarskich. Poza promowaniem aktywności fizycznej i zdrowego jedzenia, powinniśmy też pomyśleć o siedzącym trybie życia pracowników. Siedzimy nie tylko w pracy, ale też w drodze do pracy, w domu czy podczas zajęć dodatkowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, jak skrócić czas siedzenia pracowników, zachowując przy tym ich wydajność. Jednym z nich są biurka do pracy na stojąco.

Programy prozdrowotne dla firm a wzrost wydajności pracowników

Istnieje silny związek pomiędzy zdrowiem fizycznym a psychicznym. Personel zdrowy fizycznie jest bardziej efektywny w pracy i osiąga lepsze wyniki. 

Programy prozdrowotne dla firm sposobem na zatrzymanie pracowników w firmie

Inwestując w zmianę miejsca pracy na bardziej przyjazne pracownikowi, zachęcające do zdrowego trybu życia, możemy zatrzymać pracowników na dłużej. Firmy, które są wyposażone w siłownie, basen lub sale do ćwiczeń, są bardziej atrakcyjne zarówno dla obecnych pracowników, jak i przyszłych. Takie zmiany wpływają pozytywnie na samopoczucie personelu w organizacji, co z kolei przekłada się na ich chęć przebywania w miejscu pracy.

Programy prozdrowotne dla firm a pozytywne zmiany w zachowaniu pracowników

Wprowadzanie zmian w zachowaniu poszczególnych jednostek nie jest łatwe. Niemniej jednak, zmiana miejsca pracy na bardziej przyjazne zdrowemu stylowi życia jest czynnikiem wpływającym na zadowolenie pracowników. Takie zmiany integrują, co także ma znaczący wpływ polepszenie nastrojów w firmie.

Dzień zdrowia w firmie a wzmocnienie zespołów

Wspólne trenowanie wpływa na siłę poszczególnych zespołów. Motywuje do dalszej pracy, pozwala zredukować napięcie i wpływa na powstawanie nowych pomysłów. Pracownicy mogą także przenieść rozmowy dotyczące danego projektu do miejsca ćwiczeń, które jest mniej stresującym środowiskiem i może pozwolić na powstawanie innego podejścia do realizowanych dotychczas zadań.

ZADBAJ O ZDROWIE SWOICH PRACOWNIKÓW >

Korzyści akcji i programów prozdrowotnych w firmie

Wprowadzenie pozytywnych nawyków wśród pracowników ma wpływ na całą organizację. 

Dzień zdrowia w firmie. Dlaczego warto dbać o zdrowie pracowników?

Zdrowi pracownicy:

  • mają więcej energii,
  • są szczęśliwsi,
  • lepiej radzą sobie ze stresem,
  • są bardziej zaangażowani w swoją pracę i produktywni.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Health Enhancement Research Organization (HERO) pokazują, że pracownicy, którzy regularnie jedzą zdrowo, mają aż o 25% wyższą wydajność w pracy.[1]

Dodatkowo osoby, które poświęcają na ćwiczenia co najmniej 30 minut trzy dni w tygodniu, osiągają o 15% wyższą wydajność. [1]

W ogólnym podsumowaniu, pracownicy, którzy odżywiają się zdrowo i uprawiają aktywność fizyczną mieli absencję w pracy aż o 27% niższą. [1]

Dzień zdrowia w firmie – korzyści dla firmy

Organizacje, w których pracują zdrowi ludzie, osiągają takie korzyści, jak:

  • mniejsza absencja zatrudnionych,
  • większa wydajność pracowników,
  • oszczędności pochodzące z kosztów opieki zdrowotnej i ubezpieczeń,
  • zachęcanie potencjalnych nowych pracowników poprzez promowanie zdrowia.

Inwestycje w rozpowszechnianie zdrowego stylu życia są opłacalne dla firm. Promują je na rynku pracy, podnoszą zadowolenie pracowników i zmniejszają wydatki na służbę zdrowia. Są to korzyści długoterminowe i obustronne. 

Akcje prozdrowotne w firmie. Dzień zdrowia w firmie online.

Jak więc wprowadzić w miejscu pracy działania inicjujące promocję zdrowia?

Programy prozdrowotne dla firm. Zaplanuj!

Najlepiej byłoby stworzyć strategię wprowadzania kolejnych prozdrowotnych rozwiązań w firmie. Zorganizuj spotkanie menedżerów i omów możliwe sposoby. Następnie stwórzcie plan działania i sposoby oceny wynikówRegularnie używaj też ankiet, by poznać opinie pracowników na temat programu.

Akcje prozdrowotne. Zacznij od zapewnienia energii do pracy

Coraz więcej firm dofinansowuje swoim pracownikom posiłki, zapewnia darmowe zdrowe przekąski.

ZDROWE PRZEKĄSKI DO BIURA. SPRAWDŹ >

Gdy pracownicy zaczynają czuć, że pracodawca dba o ich zdrowie, ma to pozytywny wpływ na postrzeganie przez nich miejsca pracy. Ponadto nie muszą oni wychodzić do sklepu, czekać w kolejkach i pod wpływem głodu kupować niezdrowych przekąsek. 

Zanim wybierzesz odpowiedni catering, upewnij się, że będzie on w stanie zaoferować personelowi różne warianty menu – wegetariańskie, mięsne, czy wegańskie. Każdy profesjonalista w tej branży powinien zapewniać wybór różnych opcji, które będą aktualizowane zgodnie z kolejnymi trendami.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowe odżywianie może przyczynić się do zapobiegania chorobom w przyszłości, takim jak cukrzyca. Ale niezdrowe wybory żywieniowe mają także ogromny wpływ na produktywność! Dlatego pracodawca nie powinien bagatelizować wyborów żywieniowych swoich pracowników. 

„Jednostki osiągną zdrowszy styl życia, gdy programy profilaktyczne i odnowy biologicznej będą dostępne w ich miejscu pracy, za pośrednictwem usługodawcy i społeczności”. – Rob Wittman

1. Aby przeciwdziałać złym nawykom, menedżerowie powinni kupować zdrowe obiady na spotkania zespołowe, a także zapewnić pełnowartościowe, zdrowe przekąski do biura.

ZDROWE PRZEKĄSKI DO BIURA. SPRAWDŹ >

2. Organizacja powinna zapewnić też zatrudnionym osobom miejsce, gdzie mogą oni zjeść na spokojnie kupiony czy przygotowany przez siebie lunch, wypić kawę i porozmawiać ze współpracownikami. Takie miejsce pozwala się zrelaksować i mniej formalnie porozmawiać z innymi pracownikami.

Korzyści z zapewnienia pracownikom zdrowych napojów i przekąsek mogą osiągnąć także małe firmy, nie musi to być przywilej tylko tych dużych. Z pewnością pracownicy docenią taki gest ze strony pracodawcy, a poziom ich zadowolenia się zwiększy.

3. Organizacja, która na spotkanie z przedstawicielem firmy zewnętrznej przygotuje, zamiast niezdrowych ciastek, zdrowe przekąski, pokaże się jako firma dbająca o swoich pracowników i stale rozwijająca się. 

Zobacz, co my możemy Ci zaproponować!

ZDROWE PRZEKĄSKI DLA PRACOWNIKÓW. SPRAWDŹ >

Akcje prozdrowotne w firmie, czyli lepiej zapobiegać, niż leczyć

4. Profilaktyka jest tańsza od leczenia, dlatego warto do niej zachęcać pracowników. Możesz więc zaprosić lekarza do miejsca pracy, by porozmawiał z pracownikami o typowych problemach zdrowotnych i konsekwencjach niezdrowego trybu życia. 

5. Warto również zwrócić uwagę na sprawę palenia papierosów. Jest to powód wielu zgonów i chorób na całym świecie. Dlatego warto upewnić się, że w miejscu pracy i wszystkich służbowych pojazdach obowiązuje zakaz palenia.

6. Również na wydarzeniach i imprezach firmowych warto mówić o negatywnych skutkach palenia, a pracowników zachęcać do przyłączania się do programów “rzuć palenie”.

7. Zasługuje na przemyślenie zaproszenie lekarza i zorganizowanie palaczom rozmów z nim, a nawet dofinansowanie pomocy w rzuceniu palenia (plastry, tabletki, terapie).

Dzień zdrowia w firmie i programy prozdrowotne dla firm: Ćwiczenia

Zachęcaj swoich pracowników do aktywności fizycznej na wiele różnych sposobów: 

8. Pokazuj im aplikacje mierzące postępy,

9. Zachęcaj do chodzenia po schodach

10. Promuj spotkania na stojąco lub w trakcie spaceru,

11. Bierzcie udział w akcjach społecznych polegających na jeżdżeniu na rowerze, bieganiu i innych aktywnościach.

12. Utwórzcie drużyny sportowe wewnątrz firmy – oprócz oczywistych zalet zdrowotnych, jest to dobra forma integracji pracowników.

13. Zaoferuj pracownikom dofinansowanie do kart sportowych

14. Zaproś trenera do biura, by pracownicy mieli możliwość ćwiczenia w miejscu pracy.

I nie zapomnij o zapewnieniu prysznica, aby personel, który jeździ rowerem do pracy lub biega, mógł z niego skorzystać.

Dzień zdrowia w firmie: Zdrowie psychiczne pracowników

Coraz więcej osób na całym świecie korzysta z opieki psychologa i/lub psychiatry. Ma to związek z doświadczaniem stresujących sytuacji w życiu zawodowym i prywatnym. Dlatego pracodawca powinien odpowiedzialnie dbać o zdrowie swoich pracowników. Oto kilka sposobów:

15. zachęcaj do tworzenia pozytywnej atmosfery i komunikacji w miejscu pracy

16. przeprowadzaj ankiety pracownicze, by poznać, z jakimi problemami Twój personel się mierzy

17. w razie potrzeby zaoferuj dofinansowanie spotkań ze specjalistą

18. stosuj strategie pozwalające unikać zastraszania, mobbingu i innych nieprofesjonalnych zachowań w firmie

19. poproś specjalistę o udzielenie porad pracownikom w zakresie pracy nad stresem

Dzień zdrowia w firmie: Zmień tryb pracy na siedząco-stojący!

20. Siedzący tryb życia przyczynia się do wielu chorób, nie tylko związanych z bólem pleców. Postaraj się, by Twoi pracownicy mieli możliwość pracy także na stojąco. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pracy na stojąco oraz o tym, jak negatywnie wpływa ciągłe siedzenie na Twoich pracowników, kliknij tutaj: Biurko do pracy na stojąco. Dlaczego powinieneśz niego korzystać? 

Ważne jest, żeby, mając tę świadomość, wprowadzać powoli zmiany w środowisku pracowniczym.

Praca na stojąco sprzyja kreatywności i integracji personelu. Warto więc inicjować spotkania na stojąco, robić regularne przerwy w zespole, wspólnie się rozciągać i odchodzić od biurka na lunch.

„Gdy szefowi i współpracownikom zależy na inwestowaniu w Twoje zdrowie, jest to dobre zarówno dla Ciebie, jak i dla firmy” – Tom Rath

Działania i programy prozdrowotne w firmach: Elastyczność w każdym aspekcie

21. Zapewniając pracownikom dowolność wyboru godzin pracy i możliwość zrobienia np. półtoragodzinnej przerwy na obiad i siłownię, zmniejszamy ich stres i skłonność do podejmowania złych wyborów żywieniowych. Pracownik wypoczęty i mający możliwość ćwiczenia w trakcie pracy, to pracownik efektywny. Firmy, które cechuje taka elastyczność, docierają do różnorodnego grona pracowników.

Akcje i programy prozdrowotne dla firm a zdrowie pracowników. Nieustannie edukuj!

22. Niezależnie od tego, czy chcesz zmniejszyć liczbę absencji swoich pracowników, ograniczyć koszty czy zmniejszyć liczbę osób palących w Twoim środowisku pracy, swój cel możesz osiągnąć poprzez organizowanie warsztatów edukacyjnych. Umożliwią one podnoszenie wiedzy personelu, zwiększenie świadomości na temat celu wprowadzanych zmian oraz wzrost chęci i zaangażowania pracowników w te zmiany. Możesz zatrudnić dietetyka, szefa kuchni lub profesjonalnego trenera, by mogli oni dzielić się wartościowymi wskazówkami z zespołem.

Działania prozdrowotne w firmie: Wprowadzaj dla zaangażowanych pracowników nagrody

23. Małe programy motywacyjne, jak np. nagradzanie pracowników, którzy najbardziej promują zdrowy styl życia, będą dodatkowym powodem do integracji i lepszego samopoczucia personelu. Nagrodą może być masaż, dzień w spa lub inne aktywności, które dodatkowo jeszcze zmniejszą poziom stresu.

Pomysły na dzień zdrowia w firmie i akcje prozdrowotne w firmie: Bądź oryginalny!

Poza powyższymi sposobami wprowadzania programu promowania zdrowego stylu życia, możesz wykorzystać jeszcze kilka innych, mniej konwencjonalnych.

24. Zorganizuj dla zespołu piknik na świeżym powietrzu, zapewnij zdrowe przekąski i trochę aktywności fizycznej.

25. Rozdaj wejściówki do parków rozrywki pracownikom i ich najbliższym, by wspólnie mogli się zrelaksować w aktywny sposób.

26. Zapewnij personelowi wodę, by nie musieli kupować słodzonych napojów.

27. W sezonie letnim staraj się dofinansować bilety na kajaki lub rower wodny, a w sezonie zimowym na łyżwy.

28. Informuj pracowników o nowych wydarzeniach w okolicy, dopasowanych do programu (festiwal zdrowego gotowania, joga na świeżym powietrzu itd.)

29. Możesz zorganizować konkurs z nagrodami lub zakupić dla pracowników przedmioty, których używa się do uprawiania różnych sportów, jak frisbee, hula hop, piłki itp.

30. Zaopatrz pracowników w zdrowe przekąski, by nie musieli kupować tych niezdrowych.

ZDROWE PRZEKĄSKI DLA PRACOWNIKÓW. SPRAWDŹ >

PACZKI Z PRZEKĄSKAMI DLA PRACOWNIKÓW ZDALNYCH. SPRAWDŹ >

31. Wyposaż kuchnię pracowniczą w sokowirówkę lub blender.

32. Informuj pracowników o tym, jak ważne jest pozostanie w domu, gdy są chorzy.

33. Wprowadź lekcje medytacji i relaksowania się dla personelu.

Dbanie o zdrowie pracowników powinno być zadaniem priorytetowym dla organizacji przez cały rok, nie tylko w maju. Dlatego utrwalaj zdrowe nawyki w środowisku pracy, a sam zobaczysz, jak wpływa to na Twoich pracowników.

Nie zapomnij też o konsekwentnym monitorowaniu wprowadzanych zmian i proszeniu pracowników o podzielenie się opinią, co sądzą na ich temat.

Życzymy Tobie (i Twojemu zespołowi) powodzenia!

 Jeśli chciałbyś zaopatrzyć swoje biuro w zdrowe przekąski, lub szukasz fajnego i zdrowego prezentu dla swoich pracowników – zapraszamy tutaj > Zdrowe przekąski dla pracowników 

i do kontaktu z nami > kontakt@fitomento.com 

[1]   Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, “Promocja zdrowia w zakładzie pracy: wsparcie dla zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej pracowników”, Redakcja naukowa: Krzysztof Puchalski Elżbieta Korzeniowska, Wyd. Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra Jerzego Nofera, 2017, s. 80.