Mity na temat odchudzania
1. Mniejsza ilość posiłków wspomaga odchudzanie
Często można usłyszeć, że pomijanie posiłków pomaga w zrzuceniu wagi i dbaniu o figurę. I może na krótką metę jest to prawdą. Jednak przy dłuższym stosowaniu tego typu „diety” jedynym, co możemy osiągnąć, jest osłabienie organizmu. Redukowanie ilości posiłków wiąże się z redukowaniem ilości dostarczanych organizmowi składników odżywczych, co z kolei z całą pewnością nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Optymalna ilość posiłków to 5 dziennie i tego powinniśmy się trzymać. Warto jednak poświęcić czas na to, by odpowiednio ustalić jadłospis.
2. Ostatni posiłek powinno jeść się o 18
Zasada ta jest kompletną bzdurą dla tych, którzy nie chodzą spać o 21. Czyli dla większości ludzi. Bo tak naprawdę nie chodzi o to, by przestać jeść o konkretnej godzinie, lecz o to, żeby ostatni posiłek spożyć na ok. 3 godziny przed snem. Dzięki temu nasz organizm będzie pracować we właściwy dla siebie sposób. Warto również pamiętać o tym, by ten ostatni posiłek był lekkostrawny i bogaty w białko. To sprawi, że nasze samopoczucie będzie dobre i nie będziemy mieli problemów żołądkowych w czasie snu.
3. Głodówka to świetne rozwiązanie
Jeśli chcesz osiągnąć złe samopoczucie oraz sprawić, by Twoja waga spadła, ale nie z powodu redukcji tłuszczu, lecz masy mięśniowej, zastosuj głodówkę. W innym wypadku wystrzegaj się jej, jak tylko się da. Głodówka nie jest żadnym wspomagaczem odchudzania. Szkodzi zdrowiu, a także powoduje, że masa mięśniowa, która to przecież jest odpowiedzialna za spalanie kalorii, staje się mniejsza. Oznacza to, że utrata wagi po głodówce jest jedynie pozorna – tracimy mięśnie, a nie tkankę tłuszczową.
4. Brak śniadania = redukcja wagi
Otóż nie! Co więcej, badania wykazują, że osoby, które regularnie spożywają śniadanie, mają mniejsze szanse na utycie. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. To dzięki niemu mamy energię przez większość czasu. Dlatego zamiast rezygnować z tego posiłku, postaraj się odpowiednio zbilansować spożywane składniki odżywcze. Tak naprawdę śniadanie może być kluczem do sukcesu w trakcie Twojej diety odchudzającej.
5. Zupełne odstawienie słodyczy pomoże schudnąć
W idealnym świecie, w którym byłaby możliwość wyłączenia „smaka” na słodkości, pewnie by to zadziałało. Jednak rzeczywistość jest mniej idealna. Z całą pewnością redukcja spożywanych słodyczy jest w stanie pomóc nam w odchudzaniu. Jednak zupełna rezygnacja może doprowadzić do tego, że jedyne, o czym będziemy mogli myśleć podczas diety, to słodycze. I koniec końców się złamiemy, zjadając o wiele więcej niż gdybyśmy ustalili jakiś limit.
Anna Baranowska