Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

7 CZYNNIKÓW, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA ZAANGAŻOWANIE I WELLBEING PRACOWNIKÓW

7 CZYNNIKÓW, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA ZAANGAŻOWANIE I WELLBEING PRACOWNIKÓW

Roczna strata firmy na poziomie 9 mln PLN rocznie? Zaangażowanie pracowników jest istotne, a jego brak na pewno zbyt kosztowny, by go ignorować. Przeprowadzone w ostatnich latach badania podkreślają zasadność podejmowania działań mających na celu konsekwentne zwiększanie zaangażowania pracowników. Powód? Strata na poziomie 34% rocznego wynagrodzenia każdego niezaangażowanego pracownika*  połączona z 50% poziomem** braku zaangażowania pracowników w Polsce wydaje się być wystarczającym argumentem, by jako pracodawca nie pozostać obojętnym na opisywany problem. 

Jak zwiększyć zangażowanie pracowników? Czy zdrowe przekąski w biurze zwiększą zaangażowanie i Corporate Wellness – Wellbeing w pracy?

Każdy, kto stara się zwiększyć zaangażowanie pracowników powinien najpierw poznać najważniejsze czynniki, które to zaangażowanie determinują.

Weźmy prosty przykład – chcąc zrzucić zbędne kilogramy, szukamy najpierw informacji, co może sprawić, że te kilogramy zrzucimy – jaką dietę powinniśmy stosować? jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać?

Dlaczego warto dbać o zaangażowanie pracowników?

Przeprowadzone w ostatnich latach badania podkreślają zasadność podejmowania działań mających na celu konsekwentne zwiększanie zaangażowania pracowników. Powód?

Strata na poziomie 34% rocznego wynagrodzenia każdego niezaangażowanego pracownika* połączona z 50% poziomem (źródło: raport Aon Hewitt Consulting “2018 Trends in Global Employee Engagement”)** braku zaangażowania pracowników w Polsce wydaje się być wystarczającym argumentem by jako pracodawca nie pozostać obojętnym na opisywany problem.A teraz prosta kalkulacja:

Średni poziom rocznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w 2018 roku wyniósł 58 224 PLN.***

Jeżeli przedsiębiorstwo A zatrudnia 1000 pracowników – 500 z nich, zgodnie ze wspomnianym wyżej raportem Aon Hewitt Consulting “2018 Trends in Global Employee Engagement”, wykazuje brak zaangażowania w wykonywaną pracę.

Jeżeli analizowane przedsiębiorstwo traci na każdym niezaanagażowanym pracowniku 19 796 pln rocznie (34% z rocznego wynagrodzenia), całkowita strata firmy sięga 9 898 080 pln.

Zaangażowanie pracowników jest zatem istotne, a jego brak na pewno zbyt kosztowny, by go ignorować.

Co wpływa na zaangażowanie pracowników? Jak zwiększyć Corporate Wellness – Wellbeing w pracy?

1. Poziom dobrobytu pracowników

Pracowników o wyższym poziomie dobrobytu nie trapią tak bardzo zmartwienia typu opłacenie czynszu, czy środki na książki dla dzieci, dzięki czemu potrafią lepiej skupić się i zaangażować w swoją pracę. Według przeprowadzonej przez Macrothink Institue analizy zaangażowania pracowników 58,4%**** ankietowanych przyznało, że dobrostan pozytywnie wpływa na ich poziom zaangażowania w pracę.2. Wzmacnianie pozycji i usamodzielnianie pracownika

Jak bardzo zaangażowany możesz być w świecie, gdzie cały czas jesteś instruowany, co powinieneś zrobić? Większa samodzielność, a co za tym idzie możliwość podejmowania własnych decyzji i bycia docenianym za efekty tych decyzji przekłada się na wzrost zaangażowania. Wspomniana we wcześniejszym punkcie Analiza zaangażowania pracowników**** również podkreśla, iż pracownik musi czuć, że ma wpływ na podejmowane działania i decyzje, aby w pełni zaangażować się w pracę.3. Środowisko pracy

Czy jesteś w stanie przeprowadzić dogłębną analizę jadąc w głośnym autobusie lub zaplanować skuteczną kampanię reklamową, słysząc burczenie własnego brzucha i myślami odbiegając wciąż w kierunku kuchni?

Nasze środowisko pracy może być nazwane “drugim domem” – to tu spędzamy znaczną część każdego dnia. Czyste, komfortowe miejsce pracy, wygodne krzesło, odpowiedni monitor, biurko z regulowaną wysokością, wyciszone salki, w których możemy spokojnie przeprowadzić rozmowę lub skupić się na ważnym zadaniu – to wszystko wpływa na nasz komfort dnia codziennego.

Dostęp do kawy, herbaty, zdrowych przekąsek bez konieczności wychodzenia do pobliskiego sklepu daje poczucie komfortu i pozwala w pełni skupić się na pracy.

Pracownik w pełni zaangażowany to ten, który czuje się w pracy komfortowo, który ma świadomość, że pracodawca dba o jego wygodę i zdrowie. 

Możliwość doładowania energii zdrową przekąską między kolejnymi spotkaniami, podczas długich spotkań zespołowych czy intensywnej pracy nad ważnym zadaniem podnosi znacznie ten komfort, pozwalając skupić się i w pełni zaangażować w pracę.

SPRAWDŹ OFERTĘ ZDROWYCH PRZEKĄSEK4. Możliwości rozwoju zawodowego

Szansa na awans może  być niczym zwisająca marchewka na kiju, która utrzymuje w nas ciągłą motywację do działania, podejmowania akcji, kolejnych kroków w kierunku rozwoju. Aon Hewitt Consulting** umieścił możliwości rozwoju zawodowego w top 3 czynnikach wpływających na zaangażowanie pracowników. Zapewnianie wielu możliwości rozwoju z pewnością pomoże to zaangażowanie wzmocnić i utrzymać.5. Relacje

Relacje interpersonalne determinują nasze życie i zachowanie bardziej niż często jesteśmy tego świadomi. Relacje wpływają na to, jak mówimy, jak jemy i jak pracujemy. Silne pozytywne relacje z innymi współpracownikami wpływają na efektywność pracy w zespole, poziom zadowolenia na co dzień i zaangażowanie w pracę w danej organizacji.6. Zaufanie

Czy nawiązałbyś bliską relację z osobą, której nie ufasz? Podobnie jest w świecie biznesu i pracy – większość osób nie będzie chętnych, by zaangażować się w pracę dla organizacji, której nie ufa.7. Nagrody i uznanie

Przywołaj w pamięci sytuację, w której ostatnio ktoś pochwalił Twoją pracę. Z pewnością jest to przyjemne uczucie. Nagrody i uznanie za dobrze wykonaną pracę nie tylko zwiększają efektywność i chęć do pracy, ale również podnoszą lojalność pracownika i skutkują mniejszą rotacją w zespole. Aon Hewitt Consulting** co roku wymienia nagradzanie pracowników jako kluczowy czynnik pobudzający zaangażowanie do pracy. 

Podsumowując – co możesz zrobić, aby zwiększyć zaangażowanie Twoich pracowników?

  • Doceniaj dobrze wykonaną pracę – nie ograniczaj się do zdawkowego maila “Super robota”, ale znajdź czas na rozmowę z Twoim pracownikiem i osobiście podziękuj za zaangażowanie, pogratuluj wyników.
  • Zadbaj o możliwość rozwoju zawodowego Twoich pracowników – szkolenia, kursy, jasna ścieżka kariery – niech Twój pracownik ma świadomość możliwości rozwoju w obrębie organizacji
  • Buduj przyjazną atmosferę w zespole – mniej formalne spotkania, wspólne śniadania czy lunche, rozmowa przy porannej kawie – dbaj o pozytywne relacje między współpracownikami.
  • Dbaj o komfort Twoich pracowników – dopilnuj, aby biuro było miejscem, do którego chce się przychodzić – wygodne stanowisko pracy i kuchnia pełna pysznych przekąsek – niech Twój zespół wie, że dbasz o jego komfort i zdrowie. Nie ma prostszego sposobu, by zobaczyć szeroki uśmiech na twarzy zespołu niż pudełko pysznych, zróżnicowanych zdrowych przekąsek, bo przez żołądek łatwo można dotrzeć do serca pracownika 😉 

Szukasz sposobu, by zwiększyć zaangażowanie swoich pracowników i zbudować silny i zgrany zespół?

Zacznij od pierwszego zamówienia zdrowych przekąsek do biura od Fitomento.

Zadzwoń lub napisz do nasTel. +48 604 077 809

e-mail: kontakt@fitomento.com