Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

BIURKO DO PRACY NA STOJĄCO – DLACZEGO POWINIENEŚ Z NIEGO KORZYSTAĆ

BIURKO DO PRACY NA STOJĄCO – DLACZEGO POWINIENEŚ Z NIEGO KORZYSTAĆ

Coraz częściej pracownicy skarżą się na ból pleców lub karku, a to może wiązać się z nieodpowiednim dopasowaniem stanowiska pracy oraz  z niedoinformowaniem, jak prawidłowo spędzać czas przy komputerze. Współcześnie spędzamy niemalże 70% dnia w pozycji siedzącej. Nie tylko w pracy, ale też jadąc samochodem, oglądając telewizję, czytając itd. Ciało człowieka jest przystosowane do ciągłego ruchu i gdy go sobie odmawiamy – zaczynamy chorować.

Biurko do pracy na stojąco. Praca na stojąco       

Konsekwencje “zasiedzenia”

Dużo uwagi poświęca się bezpieczeństwu w krajach należących do Unii Europejskiej, a mimo to odnotowuje się coraz więcej zachorowań na zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, i to we wszystkich sektorach gospodarki.

Bólu lędźwi doświadcza ok. 80% populacji, przez co jest to już uważane za chorobę cywilizacyjną. To jeden z najczęstszych problemów, z jakim udajemy się do lekarza i dlaczego korzystamy ze zwolnień lekarskich. 

W latach 2010-2011 gospodarka Wielkiej Brytanii straciła aż 7,6 mln dni roboczych przez absencje pracowników spowodowane bólami pleców i innymi zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. (1)

Biurko do pracy na stojąco – dlaczego warto?

Skutki pracy w pozycji siedzącej, wykonywanej ponad 4 godziny każdego dnia, mogą być uciążliwe. Wpływają na to dolegliwości spowodowane długotrwałym unieruchomieniem ciała, takie jak:

  • ból pleców, obręczy barkowej, kręgosłupa
  • spłycenie oddechu, spowolnienie krążenia, obrzęki, mrowienie/drętwienie kończyn
  • osłabienie mięśni, a przez to też koordynacji ruchów (są obserwowane wśród np. programistów zaniki mięśni nóg)
  • rozdrażnienie, stres, wzrost masy ciała i przewlekłe zmęczenie, co może prowadzić do wypalenia zawodowego (2)

Pozycja siedząca nie jest dla człowieka pozycją naturalną. Kręgosłup i mięśnie grzbietu są obciążone znacznie bardziej, niż w pozycji stojącej. Gdy dołożyć do tego jeszcze intensywność pracy i zbliżające się terminy, a więc też rzadsze przerwy w pracy, mnożą się negatywne skutki zdrowotne.

ZOBACZ NAKŁADKĘ NA BIURKO DO PRACY NA STOJĄCO

„Siedzenie to nowe palenie!”

Niektórzy naukowcy porównują negatywne skutki pracy w pozycji siedzącej przez 8 godzin do tych następujących po wypaleniu paczki papierosów.

Wyniki badań American Cancer Society pokazują, że wśród mężczyzn siedzących sześć lub więcej godzin dziennie wskaźnik śmiertelności jest o 20% wyższy od tego wskaźnika u mężczyzn spędzających na siedząco trzy godziny lub mniej. Wśród kobiet różnica ta wynosi aż 40%.

Przez siedzący tryb życia łatwo nabawić się chorób przewlekłych, tj. choroby serca, cukrzycy, otyłości czy nadciśnienia. Według badań z American Journal of Epidemiology, osoby spędzające powyżej 6 godzin dziennie siedząc są o 18% bardziej narażone na śmierć z powodu powyższych chorób od osób, które spędzają poniżej 3 godziny dziennie w pozycji siedzącej. (3) Z faktu na powyższe, zasiedzenie lekarze porównują do palenia papierosów.

Może się wydawać, że praca siedząca wpływa w sposób relaksujący na pracowników, a stojąc zaczynają oni być zmęczeni. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie! To dzięki możliwości pracy stojącej stajemy się bardziej aktywni, skoncentrowani i nie doświadczamy tak częstych spadków energii w ciągu dnia.

Praca biurowa zmienia się z pracy siedzącej na siedząco-stojącą. Trend ten zdobywa popularność na całym świecie, a powoli też zaczyna wchodzić do Polski. Coraz więcej pracodawców wyposaża swoje biura w tzw. biurka aktywne, z funkcją regulacji wysokości blatu.

Biurko do pracy na stojąco – Skąd ten pomysł?

Pracowanie na stojąco nie jest wymysłem XXI wieku. W tej pozycji pracował już Leonardo Da Vinci, Winston Churchill czy Ernest Hemingway. Obecnie jest to domena najbardziej rozwiniętych firm, takich jak Google lub Microsoft. 

Zalecenia Public Health of England wskazują, że pracownicy powinni spędzać przynajmniej dwie godziny stojąc lub spacerując. W krajach skandynawskich już w latach 90. zaczęto wprowadzać pracę w pozycji stojącej, dzięki czemu obecnie aż w 90% biur znajdują się tam biurka z opcją regulacji wysokości blatu. 

Biurko do pracy na stojąco w szkołach

Szkoły także zaczęły już eksperymentować w kierunku nauki w pozycji stojącej. W programie “School of the future”, zrealizowanym we współpracy z firmą Apple w Rochester, zapewniono dzieciom laptopy oraz mobilne miejsca do nauki w pozycji stojącej. Uczniowie mieli wybór, czy chcą uczyć się na siedząco, czy na stojąco. Okazało się jednak, że zdecydowana większość z nich pozostawała w pozycji stojącej. Jest to szczególnie ważne obecnie, gdy można zaobserwować wśród dzieci wzrost niechęci do aktywności fizycznej.

Po dwóch miesiącach tego eksperymentu zaczęto także zauważać zmiany w zachowaniu tych młodych osób. Dzieci rzadziej wychodziły do toalety, stały się grzeczniejsze, bardziej skupione i milsze dla siebie. Również rodzice chwalili większą chęć do odrabiania lekcji w domu oraz wyraźny spadek stresu i zmęczenia wśród uczniów.

Biurko do pracy na stojąco a spotkania zespołowe

“Może zechce Pan nie siadać?”

Spotkania pracownicze w celach roboczych często niesłusznie odbywają się na siedząco, w salach konferencyjnych, przy długich na całą salę stołach. Zamiast tego, wystarczające byłoby biurko z możliwością regulacji wysokości blatu i… właściwie to tyle. Poza korzyściami płynącymi z faktu, że pracownicy są bardziej skoncentrowani i mniej się rozpraszają, to jeszcze nie dłużą się te spotkania, a czas wykorzystany jest efektywniej. Praca na stojąco sprzyja też kreatywności, dzieleniu się wiedzą oraz zintegrowaniu się pracowników.

Takie spotkania zdobyły już swoich zwolenników, a wśród nich wyróżniają się założyciele ogromnych firm – Mark Zuckerberg (Facebook), Richard Branson (Virgin) oraz Jack Dorsey (Twitter). 

Praca na stojąco – zalety

Praca w pozycji stojącej, oprócz tego, że w oczywisty sposób działa lepiej na kręgosłup, to może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. Ponadto, pracując na stojąco, serce zaczyna bić szybciej, przyspiesza do nawet dziesięciu uderzeń na minutę, co z kolei ogranicza problemy z układem krążenia. Ciekawe jest też to, że stojąc, spalamy więcej kalorii, aniżeli w pozycji siedzącej. Nawet jeśli różnice te nie są duże, to w skali miesiąca czy roku, zauważalne.

Dopasuj swoje stanowisko pracy

Prawda jest taka, że ciężko o idealną, właściwą pozycję siedzącą. Nie pomoże tu wysokiej jakości fotel biurowy, podnóżki czy inne gadżety. Przez ciągłą pracę siedzącą możemy nabawić się przeciążenia mięśni, a nawet zaniku tych, które odpowiadają za wsparcie kręgosłupa. Nieważne, czy siedzimy poprawnie, czy nie, przez brak ruchu pozycja ta sprzyja powstawaniu kontuzji. 

Biurko do pracy na stojąco – w trosce o zdrowie pracowników

W trosce o zdrowie pracowników stworzone zostały biurka przystosowane do pracy w pozycji stojącej. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała i natychmiastowa reakcja na niewygodę poprzez zmianę pozycji.

Biurka do pracy na stojąco – rodzaje

Wśród biurek do pracy na stojąco wyróżnić można trzy typy. 

Biurko przeznaczone do ciągłej pracy na stojąco – niewyposażone w możliwość regulacji, blat umiejscowiony na stałej wysokości. W razie spędzania przy tym biurku więcej niż 3-4 godziny dziennie, zaleca się używanie wysokich krzeseł.

Biurko z możliwością regulacji wysokości blatu – pozwalające na pracę zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Możliwa jest regulacja elektryczna, ręczna lub korbowa. 

Biurko z bieżnią (tzw. treadmill desk) – dzięki bieżni, pracownik ma ciągle się ruszać. Jest to rozwiązanie polecane raczej podczas oglądania filmów na komputerze, aniżeli realnej pracy. Ciągłe chodzenie uniemożliwia skupienie się na pracy, hałas bieżni przeszkadza i rozprasza, a właściwe korzystanie z myszki lub pisanie na klawiaturze też wiąże się z niemałymi trudnościami.

Koszt biurek do pracy na stojąco waha się od ok. 700zł do kilku tysięcy. 

W przypadku, gdy jednak nie chcemy inwestować w nowe biurko do pracy na stojąco, możemy znaleźć też tańsze rozwiązania. 

Nakładka na biurko do pracy na stojąco

Ciekawą opcją jest nakładka na biurko do pracy na stojąco – to wygodna opcja, korzystna również cenowo. Nakładkę możesz łatwo postawić na biurku, kiedy chcesz pracować na stojąco i odstawiać, kiedy chcesz zmienić pozycję na siedzącą. Dodatkową zaletą nakładki jest jej mobilność – można łatwo przenosić ją pomiędzy różnymi pomieszczeniami i wykosrzystywać pracując przy różnych biurkach. My polecamy wielofunkcyjną mobilną nakładkę na biurko do pracy na stojąco dostęną w naszym sklepie

> Biurko do pracy na stojąco

Możesz ją wykorzystać zarówno jako nakładkę na biurko do pracy na stojąco, jak również jako stolik lub ława. Drewniany blat sosnowy i metaliczne nóżki tworzą prostą, nowoczesną konstrukcję, a dodatkową zaletą jest cena – znacznie niższa niż biurka na stojąco. 

Sprawdź naszą nakładkę na biurko do pracy na stojąco tutaj >>

ZOBACZ NAKŁADKĘ NA BIURKO DO PRACY NA STOJĄCO

Biurko do pracy na stojąco – Czas na korzyści!

Wśród zalet wynikających z pracy przy biurku w pozycji stojącej wyróżnia się:

Poprawę koncentracji – badania przeprowadzone wśród uczniów pracujących na stojąco przez International Journal of Health Promotion wykazały, że byli oni zaangażowani o 12% bardziej od kolegów pracujących na siedząco. 

Mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych – naukowcy z University College London udowodnili, że pracownicy, którzy wykonywali swoją pracę na stojąco oraz spacerując, są aż o 32% mniej narażeni na zachorowanie na choroby cywilizacyjne (tj. choroby związane z układem krążenia, bóle kręgosłupa itp.).

Właściwą postawę ciała w trakcie pracy i nie tylko – wynika to ze zmniejszenia obciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa w tej pozycji, porównując ją z pozycją siedzącą.

Pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała – pracując na stojąco spalamy więcej kalorii. Dokładając do tego jeszcze lekki ruch np. do rytmu słuchanej muzyki, możemy osiągnąć widoczne efekty w skali roku.

Zmniejszenie stresu i lepsze samopoczucie pracowników – siedmiotygodniowe badania osób, które zaczęły korzystać z biurek do pracy stojącej wykazały znaczącą poprawę samopoczucia u badanych. Co ciekawe, gdy pracownicy wrócili do swoich starych nawyków, poziom ich zadowolenia znów był niższy.

Biurko do pracy na stojąco – Jak stać?

Aby jak najefektywniej wprowadzić u siebie nawyk pracy stojącej, powinniśmy kierować się metodą złotego środka. To oznacza znalezienie najlepszej metody pracy dla siebie, robienie przerw w momentach dla nas najwłaściwszych, odnalezienie odpowiedniej pozycji ciała oraz dobranie liczby godzin spędzonych w pozycji stojącej tak, by się nie przemęczać. 

Aby prawidłowo stać, najważniejsza jest pozycja neutralna, wyprostowana, bez garbienia się czy patrzenia w górę lub w dół. Warto też od czasu do czasu stawać na piętach, by rozciągać łydki, zmieniać pozycję przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę, a także stawać na palcach. Kolejnym dobrym sposobem jest stawanie w lekkim rozkroku z delikatnie ugiętymi kolanami. W każdym razie najważniejsze jest, by było to tzw. aktywne stanie i częste zmienianie pozycji.

Poza zmianą biurka, możemy także zapewnić sobie żelową matę do stania lub wprowadzić kilka ćwiczeń, które będziemy robić w czasie przerw. Wszystko po to, by jak najbardziej podnieść komfort swojej pracy i poziom zadowolenia z niej, a przede wszystkim uniknąć chorób cywilizacyjnych. 

I ostatnie, ale nie mniej ważne!

Pamiętajmy, że nie powinniśmy pracować aż osiem godzin w pozycji stojącej. Korzystajmy rozsądnie z oferowanych nam możliwości, dbajmy o właściwą pozycję ciała zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, zmieniajmy ją oraz często korzystajmy z okazji, by się przespacerować. Odbierając telefon lepiej wybrać się na spacer, niż usiąść do rozmowy na krześle. Tam, gdzie jest to możliwe, wybierajmy schody zamiast windy. Jeśli mamy problem z pamiętaniem o robieniu przerw w pracy, pomocna może okazać się technika Pomodoro. Wprowadźmy do firmy spotkania na stojąco, to ciekawa odmiana, którą na pewno pozostali pracownicy docenią. 

ZOBACZ NAKŁADKĘ NA BIURKO DO PRACY NA STOJĄCO

(1) A. Depa, M.Drużbicki, “Ocena częstości występowania zespołów bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa w zależności od charakteru wykonywanej pracy”, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2008, Wyd. UR 2008 , s. 34–41.

(2) R. K. Kotowski, “Ergonomia i zasady bezpiecznej pracy z komputerem”, PJWSTK, wrzesień 2008.

(3)  Alpa V. PatelLeslie BernsteinAnusila DekaHeather Spencer FeigelsonPeter T. CampbellSusan M. GapsturGraham A. ColditzMichael J. Thun, “Leisure Time Spent Sitting in Relation to Total Mortality in a Prospective Cohort of US Adults”, American Journal of Epidemiology, Volume 172, Issue 4, 15 August 2010, p.  419–429.