Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

BURAKI – WŁAŚCIWOŚCI I WARTOŚCI ODŻYWCZE. CZERWONE WARZYWO NA ODCHUDZANIE

Burak, obok ziemniaka, to znane i chyba lubiane przez Polaków warzywo. Jest tanie i nie trzeba się natrudzić, aby zakupić świeże buraki. Najczęściej pojawia się w postaci surówki lub jako składnik zupy. Znamy je wszyscy. Ale czy każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z talerzem barszczu czerwonego dostarczamy naszemu organizmowi wiele istotnych dla jego prawidłowego funkcjonowania składników? Składników tych dostarczymy jeszcze więcej, gdy postanowimy spożywać buraka na surowo. Jakie to składniki i dlaczego burak może leczyć?

Buraki – właściwości i wartości odżywcze. Czerwone warzywo na odchudzanie

Witaminy i minerały w burakach

Czerwone bulwy buraka ćwikłowego zawierają witaminę C, A oraz witaminę B1. Ta pierwsza wzmacnia odporność. Ta druga wpływ na stan skóry, włosów oraz narządu wzroku. Trzecia natomiast odpowiada m.in. za przemianą materii i jest nazywana „witaminą nastroju”.

Poza tym w burakach występują duże ilości kwasu foliowego oraz beta-karoten. Buraki cechuje bogaty skład mineralny. Jest w nich dużo żelaza, wapnia, magnezu, potasu, a ponadto mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz rzadko spotykane w warzywach rubid i cez.

Buraki przeciwko nowotworom

Skład buraka powoduje, że nie tylko może leczyć, ale i zapobiegać niektórym chorobom. Zawarta w nim betanina, należąca do grupy antocyjanów, jest antyutleniaczem, który chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Z tego względu burak znajduje zastosowanie w opóźnianiu procesów starzenia, ale także w profilaktyce chorób nowotworowych.

Czerwone pigmenty niszczą wolne rodniki, które doprowadzają do uszkodzeń w naszym DNA i tym samym przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych. Buraki nowotworów nie leczą, ale wspomagają terapię konwencjonalną.

Już 50 lat temu naukowcy zauważyli, że istnieje związek pomiędzy codziennym spożywaniem 2 szklanek soku z surowych buraków a stanem pacjentów cierpiących na raka przewodu pokarmowego bądź pęcherza. Stanowią one ponadto cenny składnik diety ludzi, których organizm potrzebuje silnego wsparcia po okresie chemioterapii.

Buraki w profilaktyce wielu chorób

Obecne w burakach antocyjany w połączeniu z ważnymi dla człowieka pierwiastkami, takimi jak cez, rubid czy kobalt powodują, że dieta buraczana ma znaczenie profilaktyczne również w przypadku chorób wątroby, osteoporozy, anemii oraz infekcji wirusowych. Jeśli chodzi o te ostatnie podkreślić należy, że warzywo to może łagodzić ich przebieg. Wykazuje poza tym działanie wykrztuśne, a zawarta w nim cholina zmniejsza przewlekłe stany zapalne.

Kontynuując temat możliwości buraka w minimalizowaniu różnych dolegliwości warto zauważyć, że jest on silnie zasadotwórczy. Z tego powodu regularnym spożywaniem tego warzywa powinny się zainteresować osoby zmagające się ze zgagą czy też uczuciem „pieczenia” w żołądku. Wpływa on bowiem na złagodzenie wymienionych dolegliwości. Sprzyja zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, co jest niezbędne dla zachowania zdrowia.

Buraki złagodzić mogą również dolegliwości wynikające z menopauzy: dotleniają serce, wyrównują jego pracę, zmniejszają ciśnienie krwi, pomagają ograniczyć dokuczliwe uderzenia gorąca i problem nawracających migren.

Burak – czerwone warzywo na odchudzanie

Czerwony burak jest łaskawy dla naszego układu pokarmowego oraz naszej sylwetki. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Po pierwsze, mieści się w nim błonnik przyspieszający przemianę materii.

Po drugie, obecne w burakach pektyny ułatwiają niszczenie bakterii gnilnych znajdujących się w przewodzie pokarmowym.

Po trzecie, spożywanie sporych ilości buraków w połączeniu z regularną aktywnością ruchową stymuluje rozwój masy mięśniowejZwiększa też wydajność podczas wysiłku fizycznego.

Buraki na zdrowy układ krwionośny

Burak przyda się także układowi krwionośnemu. I w tym przypadku jest kilka czynników zachęcających do uwzględnienia tego warzywa w naszym jadłospisie. Buraki są środkiem krwiotwórczym. Do ich zalet należy zaliczyć fakt, że stanowią skarbnicę przeciwutleniaczy, które aż czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki i w ten sposób wspomagają funkcjonowanie układu krwionośnego.

Duże ilości kwasu foliowego znajdującego się w burakach pomagają usunąć z krwiobiegu homocysteinę, której wysoki poziom może wywoływać choroby serca. Pozostając przy sercu trzeba podkreślić, że sok z buraków może występować w roli leku na choroby układu sercowo-naczyniowego. Warzywo to reguluje poziom cholesterolu, przeciwdziała zwapnieniom naczyń krwionośnych, pobudza krążenie, pomaga w nadciśnieniu.

Surowe buraki

Najlepiej sięgać po surowego buraka, ponieważ w takiej postaci zachowuje on najwięcej swoich zdrowotnych właściwości. Liczy się też jego rozmiar. Najsmaczniejsze są buraki o średnicy nie większej nić 8 cm. Pamiętajmy o nich w trakcie naszych zakupów!

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności – ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO.