Brak produktów w koszyku.

CO WARTO JEŚĆ ZIMĄ?

Za oknem, mimo braku śniegu, wciąż mamy zimę. A zima nadal oznacza dla nas ograniczoną ilość świeżej żywności, a zatem brak wielu niezbędnych witamin i minerałów. Co zatem powinniśmy jeść, aby zachować swój organizm w zdrowiu i doskonałej kondycji do wiosny?

Co warto jeść zimą?

Rozgrzej się !

Zimą zaleca się przede wszystkim ogrzewanie organizmu, podczas gdy latem nastawiamy się na obniżanie jego temperatury. Z tej przyczyny powinniśmy wybierać głównie potrawy gotowane – ciepłe zupy, warzywa, a także kasze.

Dlaczego kasze?

Kasze, z których zdecydowanie zbyt często rezygnujemy na rzecz makaronów czy ryżu, niegdyś były podstawą polskiej tradycyjnej kuchni. Dziś warto do nich powrócić, tym bardziej, że dostarczają naprawdę wielu niezbędnych witamin i minerałów. Co więcej, jest ich naprawdę szeroki wybór: kasza jaglana, manna, gryczana, jęczmienna… Kasze można przyrządzać w dowolny sposób, zarówno na słodko, jak i słono, mogą więc stanowić zarówno doskonały dodatek do obiadu, jak i znakomite śniadanie.

Nie zapomnij o warzywach

Z kolei warzywa warto dodawać do każdego posiłku, a zwłaszcza do obiadu oraz kolacji. Możemy przyrządzać je na wiele różnorodnych sposobów: dodawać do zup, gotować na parze, jeść na surowo (choć zdecydowanie chętniej sięgniemy po surowe warzywa latem, niż zimą), czy też upiec. Zaleca się także spożywanie kiszonek, takich jak na przykład ogórki kiszone czy też kapusta, gdyż zawierają one dużo kwasu mlekowego, który poprawia pracę jelit.

Doceń moc owoców

Spośród owoców, po pierwsze, powinniśmy przede wszystkim zajadać jabłka. Oczywiście, najlepiej poszukać takich, które pochodzą ze znanego i najlepiej ekologicznego źródła. Jabłka, jak wiadomo, zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, a także żelazo, potas, magnez i cynk.

Kolejnym wartym uwagi owocem są banany, które dostarczają nam dużo energii. Pomagają także uregulować ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko udaru mózgu, usprawniają koncentrację i zmniejszają stres.

 Wyróżnić warto także mandarynki, których zapach wielu osobom kojarzy się z zimą i świętami. Choć święta już się skończyły, to tym bardziej warto po nie sięgnąć, zwłaszcza jeśli zbytnio sobie pofolgowaliśmy przy stole. Bowiem wedle naukowców mandarynki zawierają substancje pobudzające spalanie tłuszczu.

Do spalania tłuszczu przyczynia się także dzika róża, która dzięki bardzo dużej zawartości witaminy C wzmacnia odporność i pomaga szybciej wyleczyć się z chorób. Dziką różę najłatwiej znaleźć w postaci płatków, które można zaparzyć, a następnie wypić w postaci naparu. Warto poszukać takiej herbaty, która rzeczywiście zawiera dziką różę, a nie jest jedynie proszkiem zabarwionym przy pomocy hibiskusa, lub, co gorsza, sztucznych barwników.

Tekst: Katarzyna Rosiak – Instruktor Kulturystyki