Czosnek od wieków nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Wiele osób kojarzy go jedynie ze sposobem na przeziębienie. Rzeczywiście, kuracja czosnkowa może skutecznie pomóc w tym aspekcie. Czosnek można jednak stosować na wiele innych dolegliwości. Ze względu na długo utrzymujący się po spożyciu wyrazisty smak i aromat czosnku, część osób unika tego warzywa. Istnieją jednak mało rozpowszechnione, ale za to skuteczne sposoby na pozbycie się nieprzyjemnej woni. Poznacie je czytając ten artykuł.
Czosnek na przeziębienie. Jak pozbyć się zapachu czosnku?
Czosnek – właściwości
Po pierwsze, czosnek zalecany jest osobom starszym z chorobami układu krążenia, ponieważ zawarte w czosnku substancje działają przeciwmiażdżycowo, odmładzają i oczyszczają organizm, a także przeciwdziałają reumatyzmowi. Najlepiej podawać go wtedy w formie nieprzetworzonej, lub w postaci nalewki. Warto pamiętać, że czosnek nie może być alternatywną formą leczenia.
Czosnek można również stosować w przypadku biegunki, ponieważ ma on działanie bakteriobójcze a przypadłość, która nas męczy może być wywołana drobnoustrojami. W tym wypadku należy ok. 6 ząbków drobno posiekać lub rozgnieść, dodać natkę pietruszki wedle uznania i masło, następnie wymieszać. Spożywać z chlebem od 1 do 3 kromek dziennie.
Czosnek można tez stosować w walce z przeziębieniem pęcherza moczowego. Należy pić napar z czosnku, który można przygotować dwoma sposobami:
1. Ok. 6 ząbków czosnku gotujemy w 200ml wody, do miękkości, po czym przecedzamy, studzimy i taki napar wypijamy codziennie rano przez kilka dni.
2. 4 Ząbki czosnku gotujemy z 500 ml białego wina przez 15-20 minut, napar wypijamy na ciepło codziennie przed snem również przez 3 do 4 tygodni. Dodatkowo zaleca się picie w tym okresie naparu z owsa lub jęczmienia przygotowanego na wodzie.
Sok z czosnku z sokiem z cytryny stosuje się też na zmiany wrzodziejące lub trudno gojące się rany. Takie działanie przyspiesza gojenie się ran.
Jak pozbyć się zapachu czosnku?
Czosnek ma wiele zalet, ale ma też jedną wadę – intensywny, długo utrzymujący się zapach. Istnieją jednak mało rozpowszechnione, ale za to skuteczne sposoby na pozbycie się nieprzyjemnej woni.
Pierwsza możliwość zakłada długie żucie kminku i zielonej fasoli. Druga jest już znacznie przyjemniejsza: wypicie 2 kieliszków wina. Trzecie rozwiązanie, najszybsze: zjedzenie natki pietruszki lub liścia selera.
Ze spożyciem czosnku trzeba też zachować umiar, ponieważ spożyty w nadmiarze może podrażniać śluzówkę żołądka, powodować pojawienie się zaczerwienienia na skórze i dziwny jej zapach.
Czytaj też: Dieta na stres
Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności – ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO.