Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

MOTYWACJA DO ODCHUDZANIA. 5 SPOSOBÓW, JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO ODCHUDZANIA.

Na każdym etapie drogi do wymarzonej sylwetki może pojawić się gorszy moment, gdy będzie brakowało nam energii do wykonania treningu czy przygotowania zdrowego posiłku. Jak radzić sobie w takich chwilach, aby zneutralizować „turbodziurę” i odbudować w sobie pokłady energetyczne?

Motywacja do odchudzania. Jak zmotywować się do odchudzania?

Jak zmotywować się do odchudzania? 5 sposobów

1. Pomyśl o swoim celu

Większość z nas podejmuje się zmiany stylu życia ze ściśle określonych powodów. Dla jednych jest to przede wszystkim poprawa samopoczucia wynikającego z lepszego wyglądu ciała, dla innych to względy ściśle zdrowotne. Warto przypomnieć sobie dlaczego weszliśmy na „ścieżkę zdrowia” i co chcemy osiągnąć. W tym przypadku mogą pomóc wizje siebie w momencie osiągnięcia celu, motywujące zdjęcia czy cytaty. Warto jednak sięgać do nich nie tylko w momencie spadku motywacji, ale każdego dnia, aby umacniać w sobie siłę i chęć do działania.

2. Poproś o pomoc przyjaciół

Jest to porada szczególnie dla ekstrawertyków, którzy uwielbiają otaczać się ludźmi i w ich obecności rozkwitają. W gorszym momencie warto spotkać się i porozmawiać z kimś kto wesprze nas dobrym słowem i sprawi, że nie będziemy chcieli zrezygnować z obranej drogi. Dobrze, jeśli osoba ta przechodzi lub przechodziła przez podobną ścieżkę, dzięki czemu lepiej zrozumie nasze potrzeby wykazując się większą empatią.

3. Zastosuj metodę marchewki

To podstawowa zasada, jaką powinno włączać się do procesu przy zmianie nawyków. Polega ona na tym, że powinniśmy nagradzać się nie tylko przy osiągnięciu celu, ale na pomniejszych pokonanych etapach. Zrzucony kilogram? Zafunduj sobie niewielką nagrodę. Jest to podejście podobne do tego stosowanego w grach, gdy wykonanie pewnego zadania skutkuje wejściem na kolejny poziom (level), będący swoistą nagrodą.


4. Podejmij mały wysiłek albo… wręcz przeciwnie

Mówi się, że w momencie zwątpienia, znudzenia bądź lenistwa warto zrobić 'cokolwiek’, co choćby minimalnie przybliży nas do osiągnięcia celu. W przypadku zniechęcenia w trakcie diety zasada jest podobna, choć niewykluczone, że pozytywną rolę może odegrać także jeden dzień zwolnienia tempa szczególnie, gdy od wielu dni mocno oddajesz się wprowadzaniu zmian w swoim życiu. Jeden dzień relaksu nie wpłynie negatywnie na dochodzenie do celu, a może podwoić poziom twojej energii.

5. Przeżyj kłębione emocje

Psychologowie zalecają, by od gromadzonych w sobie emocji nie uciekać, a pozwolić im wyjść na powierzchnię. Kumulowane przez lata uczucia powodują spięcia w naszym organizmie i niejednokrotnie prowadzą do różnorakich przypadłości, warto jest więc po prostu ich doświadczyć, nawet wtedy gdy potencjalnie wydaje się to trudne. Smutek? Strach? Znudzenie? Każda z nich jest ludzka i nie warto bać się tej konfrontacji.

Alicja Starzyk

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności – ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO.