Przyglądając się historii napoju, jakim jest zielona herbata oraz poszczególnym jej składnikom można dojść do wniosku, że dziarska z niej staruszka. Staruszka, bo znana jest człowiekowi od ponad 5000 lat. Dziarska, ponieważ wykazuje wielopłaszczyznowy wpływ na organizm człowieka. Coraz częściej pisze się o tym, że warto włączyć ją do codziennej diety. Poleca się ją również jako produkt mający zapobiegać powstawaniu nowotworów. Czy rzeczywiście zielona herbata ma taką moc?
Zielona herbata – właściwości. Jak parzyć zieloną herbatę?
Czy zielona herbata jest zdrowa?
Próbując odpowiedzieć na to pytanie należy odwołać się do zagadnienia procesu produkcji liści zielonej herbaty służących nam do przygotowania naparu. Do jego zaparzenia, podobnie jak i w przypadku herbaty czarnej, niezbędne są liście pochodzące z drzewa herbacianego o nazwie Camelia sinensis. Inny jest jednak proces obróbki tych liści. Wytwarzanie zielonej herbaty pozbawione jest fazy fermentacji. Świeżo zebrane liście pozostawiane są do wyschnięcia, a następnie poddawane obróbce cieplnej. Zabieg ten powstrzymuje fermentację. Liście potrzebne do przygotowania zielonej herbaty nie przechodzą więc procesu utleniania. Dzięki temu susz zachowuje zieloną barwę, naturalny aromat oraz wszystkie swoje niezwykłe właściwości.
Herbata zielona może pochwalić się szerokim zakresem możliwości, ponieważ w niefermentowanym suszu kryje się całe bogactwo składników. Są w niej witaminy z grupy B, witamina C, P, K, A, E, sole mineralne (wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod), związki purynowe, lecytyna, kumaryny, barwniki (chlorofil, ksantofil, karoten, tealawina, tearubigina), związki garbnikowe, aminokwasy.
Zielona herbata w profilaktyce nowotworowej
W dużej mierze jednak pozytywne działanie liści zielonej herbaty wynika z ich potencjału antyoksydacyjnego. A ten jest wynikiem obecności w suszu związków zwanych flawonoidami. Zielona herbata zawiera pokaźne ilości tych antyutleniaczy. Szczególnie dużo w niej katechin. Ekstrakt z zielonej herbaty zawiera aż 80% wspomnianych substancji. Wciąż prowadzone są badania mające potwierdzać związek pomiędzy regularnym spożywaniem zielonej herbaty a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka.
Naukowcy udowodnili już, że wypijanie 3 szklanek tego naparu dziennie obniża ryzyko powstawania m.in. nowotworów płuc oraz jelita grubego. Co więcej, ekstrakt herbaty wspomaga leczenie raka skóry. Dzieje się tak, ponieważ występujące w napoju katechiny uniemożliwiają ukrwienie tkanki nowotworowej, przez co nie może się ona rozrastać i w konsekwencji stać odmianą złośliwą. Katechiny powstrzymują rozmnażanie się komórek nowotworowych. Doprowadzają do ich „śmierci”, a przy tym nie niszczą komórek zdrowych.
Poza katechinami, wszelkie zawarte w zielonej herbacie przeciwutleniacze wykazują działanie antyrodnikowe. Oznacza to, że zapobiegają niekorzystnym zmianom w łańcuchu DNA a przez to minimalizują ryzyko wystąpienia mutacji nowotworowej. Wzmacniają one odporność komórek, spowalniają procesy starzenia.
Zielona herbata – właściwości
Warto podkreślić, że dieta bogata w związki o działaniu antyoksydacyjnym pozwala uniknąć nie tylko chorób nowotworowych, ale i chorób układu krwionośnego. W związku z tym również działanie zielonej herbaty wykracza poza minimalizowanie ryzyka powstania zmian nowotworowych w naszym ciele. Szerokie spektrum jej możliwości to nie tylko zasługa przeciwutleniaczy, ale i pozostałych (wspomnianych już powyżej) jej komponentów. Jej wartościowe elementy powodują, że zielona herbata m.in.: wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, wzmacnia kości i zęby, oczyszcza organizm z toksyn, chroni przed zawałem serca, udarem mózgu, reguluje ciśnienie krwi, reguluje wydzielanie żółci, działa przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach czy pęcherzu moczowym, wspomaga procesy trawienia.
Jak parzyć herbatę?
Zielona herbata może więc wiele. Zadziała jednak najskuteczniej wtedy, gdy odpowiednio ją zaparzymy. Proces parzenia nie jest jednak skomplikowany. Należy pamiętać, że ten rodzaj herbaty nie lubi wrzątku. Należy ją zalewać wodą o temperaturze 60-80° C, w zależności od zakupionego jej gatunku. Trzeba ją parzyć przez kilka minut, a napar wypić w ciągu godziny. Po upływie tego czasu traci ona tak ważne dla naszego zdrowia katechiny. Tylko tyle i aż tyle. Warto zapamiętać.
Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności – ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO.