Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

CZY RYBY SĄ ZDROWE? DLACZEGO WARTO JEŚĆ RYBY? POZNAJ TOP 4 POWODY, BY JEŚĆ RYBY!

Ryby są źródłem pełnowartościowego, wysoko przyswajalnego białka. Tłuszcz rybny jest zdrowy i korzystnie wpływa na organizm. Ryby to bogate źródło witamin A, D, E oraz z grupy B. Zawierają selen i jod, rzadko występujące w innych produktach spożywczych, oraz wapń, żelazo i wapń. Jak działają te wszystkie składniki odżywcze znajdujące się w rybach? Od poprawy zdrowia, przez ładny wygląd, pomoc w odchudzaniu po dobry humor. Przeczytaj, co zyskasz regularnie jedząc ryby.

Czy ryby są zdrowe? Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby – zalety i właściwości

1. Ryby dobrze wpływają na wygląd i opóźniają proces starzenia się organizmu.

To za sprawą odpowiednio dobranych witamin: A, D, E oraz kwasów tłuszczowych. Ta kombinacja pozytywnie wpływa na kości i zęby, paznokcie, włosy, kondycję skóry, wzrok oraz pomaga rozprawić się z wolnymi rodnikami.

2. Ryby w profilaktyce wielu chorób.

Nie należy martwić się, że ryba jest zbyt tłusta! W badaniach wykazano, że nienasycone kwasy tłuszczowe w nich zawarte hamują rozwój komórek nowotworowych oraz korzystnie wpływają na profil lipidowy, obniżając poziom tłuszczów prostych w organizmie, a tym samym podwyższając poziom dobrego cholesterolu.

Ryby biorą udział w profilaktyce chorób układu krążenia. Mają działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, redukują ciśnienie tętnicze, przeciwdziałają arytmii, chorobie niedokrwiennej serca oraz udarom mózgu i serca.

Z kolei witaminy z grupy B połączone z kwasami omega-3 wspomagają pracę układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację.

3. Ryby na dobry humor.

Spożywanie ryb zwiększa też poziom serotoniny (hormonu szczęścia), która działa antydepresyjnie.

4. Ryby dobre na odchudzanie i nie tylko

Za tym, żeby włączyć ryby do codziennej diety przemawia również fakt, że są niezwykle zdrowe i zaleca się włączenie ich do diety odchudzającej. Odpowiednio przyrządzone (na parze, gotowane lub pieczone) są lekkostrawne i o wiele łatwiej organizm radzi sobie z ich trawieniem niż mięs rzeźnych. Mimo to posiłek taki jest syty i ogranicza apetyt. Ryby morskie dostarczają dodatkowo jodu, który poprawia przemianę materii, a tym samym ułatwia walkę o wymarzoną sylwetkę.

Wypróbuj prosty przepis na Mintaj pieczony w ziołach

Przeczytaj też:

Olej rzepakowy lepszy od oliwy? 

Kwasy tłuszczowe Omega-3. Dlaczego są ważne i gdzie ich szukać?