Pieczywo to podstawowy składnik posiłków niejednego z nas, jest ono nieodłącznym produktem śniadania czy kolacji w wielu domach. Warto zwracać uwagę na to, co gości na naszych stołach i z uwagi na własne zdrowie wybierać pieczywo pełnoziarniste. Dlaczego z pełnego ziarna? Pełnoziarniste, czyli „nieoczyszczone”, a to w przypadku pieczywa ma pozytywne znaczenie – oznacza bowiem, że upieczono je z całych ziaren zboża, a więc nie zostało pozbawione cennych składników. Jak rozpoznać pieczywo pełnoziarniste i jakie dokładnie są jego zalety?
Chleb pełnoziarnisty – zdrowe pieczywo
Pieczywo pełnoziarniste – właściwości
Mąka, z której został wypieczony np. chleb pełnoziarnisty, jest nieoczyszczona, zrobiona z całych ziaren zboża (kiełków, jąder i łusek). Nie usuwa się z niej zewnętrznej warstwy, która jest cennym źródłem składników odżywczych. To właśnie czyni je jednym z najzdrowszych produktów. Pieczywo takie jest o wiele bogatsze w minerały, witaminy czy błonnik niż zwykły chleb, wypiekany przy użyciu mąki białej. Skupmy się na chwilę na błonniku. Dlaczego jest nam tak potrzebny? Przede wszystkim korzystnie wpływa na pracę jelit, zmniejsza szybkość (może :ilość) jedzenia, poprzez pęcznienie i powodowanie uczucia sytości oraz usuwa z organizmu tłuszcz i szkodliwe substancje. To wszystko pozytywnie odbija się na naszej wadze i formie.
Jak rozpoznać chleb pełnoziarnisty?
Pieczywo pełnoziarniste najczęściej wypiekane jest z mąki żytnej. Wpływ na to ma fakt, iż mąka pszenna pełnoziarnista jest gorzka w smaku. Taka mąka żytnia jest ciemniejsza i grubsza niż biała. Chleb z niej wypieczony jest ciężki o szarobrązowym kolorze. Powinien pozostawać wilgotny i świeży na długi czas oraz nie powinien się kruszyć. Aby upewnić się, że wybrane przez nas pieczywo rzeczywiście jest pełnoziarniste, należy przeczytać skład na etykiecie – tam powinna pojawić się wzmianka o co najmniej 50% zawartości mąki pełnoziarnistej.
Zalety pieczywa pełnoziarnistego:
- prawidłowe działanie układu pokarmowego;
- zmniejszenie ryzyka różnego rodzaju chorób serca;
- uczucie sytości;
- mniejsze ryzyko nadwagi;
- redukcja zagrożenia cukrzycą;
- poprawa samopoczucia;
- kontrola wagi;
- ochrona przed rozwojem chorób nowotworowych;
- zmniejszenie ryzyka doznania udaru mózgu.
Pieczywo pełnoziarniste – rodzaje
Do wyboru mamy pieczywo chrupkie oraz lekkie. To pierwsze powstaje z ciasta, składającego się z wody i mąki. Dzieli się również na dwa rodzaje – z dodatkiem drożdży oraz bez dodatku drożdży. Pieczywo, w skład którego wchodzą drożdże, jest grubsze i twardsze od tego, które ich nie zawiera. Jeśli chodzi o pieczywo lekkie, to jest ono wytwarzane pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz równie wysokiej temperatury. Jest ono lekkie i delikatne w smaku. Dostępne jest w różnych odmianach, np. pszennej czy żytniej.