Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

CZY WEGETARIANIZM I SPORT IDĄ W PARZE? AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I WEGETARIANIZM

Obecnie coraz więcej z nas decyduje się na dietę wegetariańską, czyli taką wykluczającą wszelkiego rodzaju mięso, ryby, skorupiaki i owoce morza, a także produkty odzwierzęce, np. żelatynę. Wybór tego sposobu odżywiania czasem wiąże się ze światopoglądem, a czasem po prostu uznajemy tę dietę za zdrowszą i mniej obciążającą organizm. Czy jednak dieta bezmięsna to właściwy wybór dla osób aktywnych fizycznie?

Wegetarianizm a sport

Czy warto być wegetarianinem?

Liczne badania dowodzą, że wegetarianie dłużej żyją, rzadziej zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę i nowotwory. Ponadto, odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska zapewnia wystarczającą ilość wszystkich składników odżywczych, a dodatkowo jest bogatsza w błonnik, przeciwutleniacze i uboższa w niezdrowe tłuszcze nasycone i cholesterol. Wszystko to dzięki przewadze owoców, warzyw i nasion w diecie.

Warto również zaznaczyć, że wegetarianie dzielą się na tych, którzy akceptują w diecie zarówno nabiał jak i jaja – są to laktoowowegetarianie (najbardziej liczna grupa) oraz tych, którzy dopuszczają tylko nabiał – laktowegetarianie. Odpowiednią liczbę niezbędnych składników najłatwiej jest dostarczyć laktoowowegetarianom, gdyż obecność jaj i produktów mlecznych pomaga w zapewnieniu optymalnej ilości wit. B12 i żelaza w diecie.

Czy jednak będzie to wystarczające dla sportowca?

Pomimo mylnego przekonania wielu osób, że aby zbudować należytą masę mięśniową trzeba jeść mięso, żadne badanie tego nie potwierdza. Nawet w przypadku sportowców wyczynowych, jeżeli brak innych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeszli oni na wegetarianizm. Dieta bezmięsna nie ma ujemnego wpływu na kondycję fizyczną, ale też nie poprawia jej sama w sobie. Nawet w przypadku osób niejedzących mięsa i produktów odzwierzęcych przez kilkanaście lat, wydolność sportowa nie była gorsza w porównaniu do „mięsożerców”.

Nasuwa się jednak pytanie:

Czy wegetarianie są w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość białka?

Odpowiedź brzmi tak. Tak naprawdę, często dopiero przechodząc na dietę bezmięsną spożywamy prawidłową ilość białka, gdyż wśród naszych rodaków powszechne jest przekraczanie normy na ten składnik w diecie. W przypadku wegetarian-sportowców najważniejsze jest urozmaicenie, odpowiednia wartość kaloryczna diety oraz jedzenie bogatobiałkowych „zamienników mięsa”, czyli produktów sojowych, zbóż, roślin strączkowych, orzechów i nasion. Dzięki tym trzem zasadom, większość aktywnych fizycznie wegetarian może zapewnić sobie wystarczającą ilość białka. Zazwyczaj tylko w przypadku bardzo wymagających dyscyplin sportu niezbędna jest jego suplementacja.

Odpowiednia ilość białka w diecie

Co jest kluczem do zapewniania właściwej zawartości poszczególnych aminokwasów w diecie?

To przemyślane łączenie produktów zawierających białko roślinne (niepełnowartościowe). Na przykład, produkty zbożowe są ubogie w aminokwas lizynę, natomiast rośliny strączkowe posiadają niską zawartość metioniny. Jednak jedząc w ciągu dnia potrawy złożone z tych dwóch grup żywności, dostarczamy sobie wszystkich niezbędnych aminokwasów, gdyż produkty te wzajemnie się uzupełniają pod względem ich obecności.

Sport a wegetarianizm

Na co powinni zwrócić uwagę sportowcy na diecie wegetariańskiej:

  •  wystarczającą kaloryczność diety i podaż węglowodanów – ich deficyt może powodować zmęczenie i obniżenie wydolności, szczególnie jeśli jednocześnie zwiększymy trening i przestaniemy jeść mięso,
  • zbilansowanie składników odżywczych – zanim przejdziesz na wegetarianizm dowiedz się jak najwięcej o prawidłowym planowaniu diety bezmięsnej tak, by zawierała ona wystarczającą ilość węglowodanów, białka i tłuszczów,
  •  racjonalny dobór produktów żywnościowych.

Podsumowując, wysoka aktywność fizyczna, a nawet uprawianie sportów siłowych, nie wyklucza przejścia na dietę wegetariańską. Wegetarianie mogą osiągać takie same wyniki w sporcie, jak osoby spożywające produkty zwierzęce. Oczywiście, najważniejsze jest racjonalne podejście do sprawy – jeśli wykluczamy mięso, powinniśmy je zastąpić białkiem roślinnym i zwrócić większą uwagę na odpowiednią kaloryczność diety. A więc, jeśli nie chcesz rezygnować z uprawiania sportu i czujesz, że wegetarianizm, to coś dla ciebie, postaraj się dowiedzieć o nowej diecie jak najwięcej. Potem sam zdecyduj, czy jesteś gotowy na taką zmianę, a jeśli podejdziesz do tego rozsądnie, wyniki w sporcie na pewno nie ucierpią.

Justyna Kowalska

Bibliografia: Anita Bean: „Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik”, Wydawnictwo Zysk i Sk-a, Poznań 2008