Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ILE WODY PIĆ? ZATRUCIE WODNE – PRZEDAWKOWANIE WODY NIEBEZPIECZNE DLA ORGANIZMU.

Czy wiedziałeś o tym, że nawadnianie organizmu jest jedną z broni przeciw jego starzeniu się? Nie od dziś wiadomo, że dieta, która jest prowadzona zgodnie z piramidą żywieniową skutecznie wpływa na poprawę naszego zdrowia. A przecież nawadnianie organizmu jest podstawą owej piramidy.

Nawodnienie organizmu – ile wody pić? Zatrucie wodne – przedawkowanie wody.

Właściwe nawodnienie organizmu

Dzięki właściwemu dostarczaniu płynów naszemu ciału jesteśmy w stanie zapobiegać szybkiemu starzeniu się skóry, jak i innych narządów. Bo przecież to woda właśnie wpływa na właściwy metabolizm, ma funkcję transportującą, reguluje temperaturę ciała oraz wspomaga wydalanie z organizmu produktów powstałych w trakcie przemiany materii.

Źródłem wody dla naszego organizmu jest ta woda, którą dostarczymy za pomocą napojów czy posiłków oraz tak zwana woda metaboliczna, którą produkuje nasz organizm w trakcie spalania białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Warto wiedzieć, że ilość wody w organizmie człowieka sięga nawet 70% jego masy ciała. Utrata 15% z tych zasobów wody prowadzi do śmierci. Stąd widać jak istotną kwestią jest pilnowanie tego, by organizm był stale nawodniony.

Ile wody pić?

Ilość wody, jaką codziennie przyjmujesz w pokarmach, to około 1 litr. Organizm zaś produkuje dziennie około 300 ml wody metabolicznej. By utrzymywać optymalne nawodnienie organizmu, powinieneś dostarczyć swemu ciału jeszcze około 1,5 litra wody w postaci napojów.

Zatrucie wodne – przedawkowanie wody

Pamiętaj jednak, że zarówno odwodnienie, jak i nadmierne nawodnienie organizmu jest niebezpieczne dla zdrowia. Może ono doprowadzić do zatrucia wodnego, które obciąża pracę serca i nerek. Niewskazane jest również picie wody tuż po spożyciu owoców, gdyż może spowodować bóle brzucha.

Jeśli zaś uprawiasz sport wymagający bardzo dużego wysiłku, możesz wspomóc nawadnianie swojego organizmu za pomocą napojów izotonicznych. Dzięki tego typu napojom będziesz mógł zbilansować poziom wody i elektrolitów, które są wydalane w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego z organizmu razem z potem. Jednak nigdy nie zastępuj w ogólnym żywieniu zwykłej wody tego typu napojami.

Anna Baranowska