Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

DAKTYLE – WŁAŚCIWOŚCI. CZY DAKTYLE SĄ ZDROWE? DAKTYLE – ZDROWA PRZEKĄSKA, AFRODYZJAK, LEK.

„Gdzie się podziały moje daktyle? Wyszedłem z domu tylko na chwilę! Wyszedłem z domu wracam po chwili, patrzę – o rety! Nie ma daktyli!” Na pewno większość z Was te wersy wydadzą się znajome. Zapewne znacie je ze swego dzieciństwa, kiedy to mama albo tata czytał Wam na dobranoc wiersz Danuty Wawiłow pod tytułem „Daktyle”. Być może dumaliście wówczas nad tym, czy aby podmiot liryczny z wiersza nie przesadza. Czy warto robić aż taką awanturę o kilka daktyli, które zaginęły? Jak się jednak zaraz przekonacie – zdecydowanie warto! Daktyle to bowiem nie tylko słodka przekąska, na którą warto się skusić, gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Kryją w sobie o wiele więcej… W końcu nie bez przyczyny nazwa się je „chlebem życia”.

Daktyle – właściwości. Czy daktyle są zdrowe?

Daktyle jako zdrowe przekąski

Daktyle to owoce palmy daktylowej, określanej z kolei mianem „drzewa życia”. Palma nie występuje w stanie dzikim, była jednak uprawiana już 4 tysiące lat p.n.e., w starożytności, przez mieszkańców Bliskiego Wschodu. Obecnie hoduje się ją w Kalifornii, Meksyku, oraz w Afryce i Australii. Drzewo posiada aż 40 gron owocowych, w których mieści się około 30 daktyli.

Czy daktyle tuczą?

Daktyle zawierają cukry – nawet do 80% – i z tej przyczyny należą do dość kalorycznych. 100 g świeżych daktyli to 277 kcal. Są to głównie cukry proste (glukoza, sacharoza i fruktoza) i z tej przyczyny zaleca się ich spożycie sportowcom, jako doskonałe źródło energii przed treningiem i po treningu. Uzupełniają także niedoboru glikogenu w mięśniach i w wątrobie. Ponadto, warto zauważyć, iż ich regularne spożycie wcale nie podnosi poziomu cukru we krwi. Nie zaleca się wszakże ich spożycia osobom chorym na cukrzycę, nieżyt żołądka czy cierpiącym na kolki żołądkowe.

Daktyle – właściwości

Daktyle zawierają także salicylany, które działają jak naturalna aspiryna oraz kwas taninowy, zaliczany do antyoksydantów, który ma także właściwości przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Ponadto daktyle są bogate w witaminy: witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę K i C oraz minerały: fosfor, magnez, żelazo, chrom, cynk, sód, wapń i potas. Suszone daktyle mają podobne właściwości co daktyle świeże, różnią się głównie wyższą zawartością błonnika .

Daktyle jako lek

Daktyle mają także lecznicze właściwości. Po pierwsze dzięki wysokiej zawartości błonnika usprawniają pracę jelit i oczyszczają je. Z tej przyczyny stosuje się je jako środek przeciwko zaparciom. Wystarczy zalać je wodą i pozostawić na noc, aby nasiąkły, a rano zjeść owoce. W tej postaci mają także zdaniem niektórych wspomagać słabe serce. Wówczas wystarczy je wszakże spożywać 2 razy w tygodniu.

Zaleca się także ich spożycie podczas przeziębień, według medycyny ludowej stanowią naturalny lek na kaszel i katar, z uwagi na wspomnianą wcześniej zawartość salicylanów i kwasu taninowego. Łagodzą ból, pomagają zwalczyć stany zapalne i obniżyć gorączkę.

Zaś odwar z dojrzałych owoców stosuje się na katar i ból gardła, astmy oraz jako środek wykrztuśny. Ponadto w krajach arabskich uważa się je za skuteczny afrodyzjak.

Odmiany daktyli

Według badań USDA National Nutrient Database, zawartość składników w daktylach zależy od ich odmiany. Istnieją aż 7 odmian daktyli: Bhari (o delikatnym miąższu i cienkiej skórce), Mejdool (jedne z największych daktyli, o delikatnej skórce i soczystym miąższu), Degled Noor (o jasno-bursztynowym kolorze, jest to najpopularniejsza odmiana daktyli), Thoory (mocno wysuszone z twardą skórką), Hdlawy (o delikatnym miąższu), Zabidi (z dużą pestką i czerwonawo-brązową skórką), Mozafati (ciemne, miękkie i bardzo słodkie).

Katarzyna Rosiak