Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

MIĘSO INDYKA – WARTOŚCI ODŻYWCZE. INDYK WŁAŚCIWOŚCI. CZY WARTO JEŚĆ MIĘSO INDYKA?

Mięso z indyka, zaraz po wieprzowinie, wołowinie i reszcie drobiu, jest jednym z najbardziej popularnych w Polsce. Odznacza się nie tylko właściwościami smakowo-zapachowymi, ale też dietetycznymi. Bez problemu odnajdziemy go na półkach niemal każdego sklepu i wcale nie zapłacimy za niego majątku.

Mięso indyka – wartości odżywcze. Indyk właściwości.

Mięso indyka na diecie

Indyk jest polecany w przypadku diet antyalergicznych i niskokalorycznych. Ma niewielką ilość tłuszczu, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe. Spożywanie jego mięsa nie przyczynia się zatem do zwiększenia cholesterolu we krwi. Dodatkowo, indyk charakteryzuje się wysoką zawartością pełnowartościowego białka, przyczynia się do rozbudowy masy mięśniowej oraz odnowy komórek organizmu. Nie może go również zabraknąć przy zwiększonym wysiłku fizycznym, nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale każdemu kto uprawia jakąś aktywność. 

Przeczytaj również: Soczewica – właściwości, rodzaje. Czym zastąpić mięso? Czy soczewica to dobre źródło białka?

Mięso indyka – zawartość białka

Średnia ilość wskazanego spożycia białka na dobę to 1,5 – 1,8 g na kilogram masy ciała, co w przypadku diety wzbogaconej o mięso indyka nie stanowi żadnego problemu. 100g mięsa indyka zawiera ok. 29g białka. Dla porównania – 100g pierś kurczaka zawiera ok. 20g białka. 

Mięso indyka – właściwości i wartości odżywcze

Ten rodzaj drobiu jest niezwykle lekkostrawny, kochany przez kobiety, które ze spokojnym sumieniem mogą  rozkoszować się jego smakiem również podczas restrykcyjnej diety odchudzającej. Filet z piersi indyka przyrządzony na grillu, o wadze 150 g to zaledwie 160 kcal. Bardzo łatwo go przygotować i oddzielić od tłuszczu, który przede wszystkim znajduje się pod skórą. Dodatkowa zaleta indyka to delikatna struktura jego mięsa.

Oprócz tego zawiera wiele ważnych mikroelementów i witamin z grupy B, w szczególności B12, kwasu foliowego i niacyny. W indyku odnajdziemy również potas, cynk, magnez. Taki zestaw wpłynie pozytywnie na nasz zestresowany i spięty organizm, gdyż pomoże w rozładowaniu napięcia nerwowego i rozluźnieniu mięśni. Wspomoże także układ kostny, system immunologiczny i dotleni komórki ciała. Ciemniejsza części indyka, czyli uda są z kolei polecane anemikom, zawierają żelazo i wspomagają tworzenie czerwonych krwinek.

Jak przyrządzić mięso indyka?

Mięso indycze jest na tyle różnorodne, że można z nim eksperymentować w kuchni na wiele sposobów. Niektórzy odnajdują w nim namiastkę cielęciny, dziczyzny bądź wieprzowiny. Smakuje wspaniale zarówno po pieczeniu, duszeniu jak i smażeniu. Bez przeszkód może być bazą do zup, czy produktem grillowania. Przyrządzając go nie należy przesadzać z ilością przypraw i ziół, gdyż niezwykle łatwo przytłumić jego smak i delikatność. Błędem jest także rozbijanie mięsa, gdyż samo z siebie jest na tyle miękkie, że dodatkowe rozgniatanie włókien spowoduje wyciekanie soku. Efektem tego jest wysuszony i pozbawiony smaku kawałek drobiu.

Przeczytaj też: Mięso in vitro – czym jest i jak smakuje?