Zdrowe, nieprzetworzone jedzenie i aktywność fizyczna? O tym wie każdy. Warto jednak zwrócić uwagę na inne czynności, które pomogą nam dłużej cieszyć się dobrym, długim życiem.
Długowieczność. Dłuższe życie. Jak żyć długo?
Dłuższe życie? Śpij… optymalnie
W kwestii snu warto zachować odpowiedni balans. Badania bowiem pokazują, że zarówno zbyt krótki nocny wypoczynek (poniżej sześciu godzin) jak i zbyt długi (powyżej dziewięciu) mogą powodować liczne dolegliwości jak choroby serca czy udary. Jedno jest jednak pewne: nocny odpoczynek jest konieczny do regeneracji i utrzymania naszej gospodarki hormonalnej w ryzach. Nie warto z niego rezygnować kosztem innych aktywności.
By długo żyć, nie daj się zjeść stresowi
O ile stres w niewielkich, sporadycznych dawkach jest uzasadniony i pozwala naszemu ciału na mobilizację w trudnych momentach, to przewlekły i silny może wywołać spustoszenie. Sprawdź, co wywołuje u Ciebie jego największy stres i opracuj kreatywne strategie jego zwalczania. Jest ich wiele: medytacja, ćwiczenia fizyczne i oddechowe, uśmiech, a przede wszystkim zdrowy dystans do świata, którego można się nauczyć.
Siedzący tryb życia nie sprzyja długowieczności
Jak twierdzą naukowcy, siedzący tryb życia to prosta droga do grobu. A choć nie jesteśmy w stanie zmienić swojej pracy, czy stać podczas wykładów na uczelni, to możemy pomagać sobie na wiele innych sposobów. Warto między innymi korzystać z czasu spędzanego w środkach komunikacji miejskiej, a także włączyć do swojego codziennego planu praktykę przynajmniej piętnastominutowych ćwiczeń. Nawet tak krótki wysiłek może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i zneutralizować skutki siedzącego trybu życia.
Uśmiech przedłuża życie
Uśmiech to przede wszystkim znakomity wyzwalacz endorfin i lek przeciwbólowy. To także dotleniacz serca i mózgu, a także składnik łagodzący stres. Jak to ma się do długości naszego życia? Zaskakująco. Niektóre badania pokazują bowiem, że osoby, które często się śmieją przedłużają swoje życie aż o siedem lat.
Emocjonuj się, by żyć długo
Jednym z najczęstszych błędów, które poniekąd wynikają z kwestii kulturowych jest tłumienie w sobie emocji, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych. O ile w towarzystwie szefa wybuchnięcie płaczem czy agresja nie wpłyną na poprawę jakości i długości naszego życia (potencjalne wymówienie), to będąc w samotności warto stosować strategię ich uwalniania. Nie ma bowiem emocji złych, są tylko te, które w sobie tłumimy. Tłumienie zaś może przyczynić się np. do bezsenności, obniżenia nastroju, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.
Alicja Starzyk