Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ORZECH LASKOWY – WŁAŚCIWOŚCI, WARTOŚCI ODŻYWCZE. ZDROWE PRZEKĄSKI.

ORZECH LASKOWY – WŁAŚCIWOŚCI, WARTOŚCI ODŻYWCZE. ZDROWE PRZEKĄSKI.

Orzechy same w sobie są bardzo zdrowe i dostarczają naszym organizmom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych. Wielu z nas rezygnuje z dodawania ich do posiłków czy spożywania jako przekąski, ponieważ powszechnie wiadomo, iż orzechy są najzwyczajniej w świecie ogromną bombą kaloryczną (100g orzechów laskowych to około 650kcal). Dlaczego nie warto rezygnować z orzechów? Okazują się one mieć nieoceniony wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychiczną. Istnieje wiele odmian orzechów – wszystkie zdrowe i wartościowe. Dziś skupimy się na laskowych.

Orzech laskowy – właściwości, wartości odżywcze. Zdrowe przekąski.

Orzech laskowy to źródło wielu witamin i minerałów

Orzechy laskowe zawierają:

  • węglowodany, które dostarczają nam energii, mają wpływ na motorykę jelit. 
  • nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegające odkładaniu się zbędnego tłuszczu. Pomagają także w obniżeniu cholesterolu i oddziałują na prawidłową pracę naszego serca;
  • witaminę E, silny antyoksydant, spowalniający proses starzenia się organizmu. Witamina ta pozytywnie pływa również na kondycję skóry, włosów i paznokci.
  • magnez poprawiający koncentrację oraz nastrój. Okazuje się być ogromnie potrzebny, ponieważ bez niego ludzki układ immunologiczny może nie funkcjonować prawidłowo;
  • potas, który wpływa na odpowiednie krzepnięcie krwi oraz kontroluje jej ciśnienie;
  • wapń, będący podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów.

Orzechy dostarczają nam także fosforu, białka, żelaza, witaminy B czy witaminy C. Jak widać jest to cały „pakiet” najpotrzebniejszych składników odżywczych.

Orzechy laskowe – właściwości

Orzechy laskowe dzięki swojemu bogatemu składowi zwiększają odporność organizmu oraz przyspieszają gojenie się ran. Mogą chronić przed licznymi chorobami serca, w tym np. arytmii. Dzięki zawartości kwasu foliowego są szczególnie zalecane kobietom w ciąży, ponieważ ma to pozytywny wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka. Udowodniono także, że mogą zapobiegać kamieniom nerkowym.

Orzechy laskowe są wykorzystywane w kosmetyce i higienie. Produkuje się z nich pudry, ułatwiające gojenie się ran, oparzeń czy wrzodów, są używane do wytwarzania farb oraz mydeł.

W kuchni dodaje się je do musli, sałatek czy dań mięsnych. Używa się ich także do produkcji tortów i ciast oraz czekolad. 

Nie ma chyba zatem wątpliwości, że warto jeść orzechy. Pamiętajmy o nich i regularnie włączajmy je do naszej diety.