Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

JAK SIĘ ODSTRESOWAĆ? DIETA NA STRES. CO JEŚĆ NA USPOKOJENIE?

Stres w życiu nie jest pożądany. Nie dość, że uczucie to nie jest przyjemne, to dodatkowo wpływa negatywnie na nasze zdrowie. To wszystko za sprawą hormonów wydzielanych przez organizm podczas stresu. Każdy odmiennie reaguje na sytuacje stresowe – niektórzy nic nie mogą zjeść, a inni na odwrót – starają się rozładować napięcie sięgając po niezdrowe przekąski i alkohol. Dłuższy stres może powodować większą podatność na choroby i infekcje, wywołać zmęczenie i bezsenność.  Mamy jednak wpływ na to, jak nasz organizm zareaguje w trudnej sytuacji – prawidłowa dieta może sprawić, że nasza reakcja będzie spokojniejsza. Co zatem powinno znaleźć się na talerzu, aby ograniczyć odczuwanie stresu?

Jak się odstresować. Dieta na stres.

Produkty bogate w witaminy z grupy B

Dlaczego? Korzystnie wpływają na układ nerwowy i tym samym pomagają utrzymać równowagę psychiczną.

Gdzie? Witaminy z grupy B występują w wielu produktach. Znajdziemy je w kaszach, produktach z pełnego zboża, wszelkich orzechach i ziarnach, nasionach roślin strączkowych (soja, soczewica, ciecierzyca, bób, fasola), brokułach, kapuście, kiełkach, śliwkach, jabłkach, porzeczkach, a także w jajkach, mleku, mięsie i rybach.

Produkty bogate w witaminę C

Dlaczego? Witamina C wzmacnia układ odpornościowy, który wystawiony jest na próbę w okresach wzmożonego stresu.

Gdzie? Owoce cytrusowe (pomarańcze, cytryny, grejpfruty), truskawki, kiwi, żurawina, porzeczki, jabłka, a także warzywa, takie jak brukselka, pomidory, papryka czerwona i zielona.

Produkty bogate w magnez

Dlaczego? Stres potrafi doszczętnie pozbawić nasz organizm tego pierwiastka, dlatego tak ważne jest jego uzupełnienie.
Gdzie? W kakao i gorzkiej czekoladzie, a także płatkach owsianych, orzechach, kiełkach i fasoli. Można też zadbać o wybór wody mineralnej bogatej w magnez.

Jak widać taka dieta nie tylko pomoże nam podczas stresu, ale też będzie służyła naszemu zdrowiu. Ważne jest, aby jeść zbilansowane, regularne posiłki, w których zawarte będą potrzebne witaminy i minerały. Należy zatem sięgnąć po bogactwo owoców i warzyw, ale również nie zapominać o węglowodanach złożonych i białkuZdrowe tłuszcze i pełne zboże dodają energii i sił, tak potrzebnych w okresach napięcia nerwowego. Można sobie też pomóc lekkimi ziołowymi herbatkami, takimi jak napar z melisy czy mięty, które działają relaksująco i wyciszająco.

Kolejną bronią w walce ze stresem jest wysiłek fizyczny. Wystarczą chociaż spacery, krótkie poranne serie ćwiczeń, czy joga. O zaletach sportu można pisać długo. Ruch pobudza produkcję endorfin i pozytywnie oddziałuje na biochemię oraz układ hormonalny organizmu. Regularny wysiłek pomaga poczuć się lepiej. Poza tym, skupiając uwagę na ćwiczeniach zapomina się o problemach i co więcej „wypaca się” swoje złości w sposób, który nie szkodzi otoczeniu 😉

Odpowiednia dieta poparta aktywnością fizyczną powinna pomóc organizmowi, który nie pozostaje obojętny na stres, jaki odczuwamy.