Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

KWASY OMEGA-3 – ZDROWE TŁUSZCZE. DLACZEGO SĄ WAŻNE I GDZIE ICH SZUKAĆ?

Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają niezmiernie ważna rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Niestety, w naszej diecie często ich brakuje. Dlaczego tak się dzieje i w jakich produktach możemy je znaleźć?

Kwasy Omega-3 – zdrowe tłuszcze. 

Omega-3  – właściwości

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają istotne znaczenie dla prawidłowej pracy mózgu, a także oczu. Dodatkowo, korzystnie wpływają na serce i układ krążeniazmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę i nadciśnienie tętnicze. Poza tym kwasy omega-3 redukują stany zapalne. Dla osób trenujących, istotny może okazać się fakt, iż kwasy omega-3 zwiększają syntezę białek mięśniowych. Przeprowadzone badanie wykazały, że osoby spożywające kwasy  tłuszczowe omega-3 miały większą siłę mięśniową niż osoby ograniczające w swojej diecie ten rodzaj tłuszczów.

Produkty bogate w omega-3

Ryby morskie

Łososie, makrele, śledzie – są to tłuste ryby, ale zdrowe. Niektóre badania wskazują jednak, że w rybach mogą występować  zanieczyszczenia, takie jak dioksyny, rtęć i polichlorowane bifenyle, które prowadzą do zredukowania korzystnych właściwości kwasów tłuszczowych omega-3 występujących w rybach. Warto zatem pamiętać także o innych produktach stanowiących źródło tych kwasów.

Siemię lniane

Siemię lniane – nasiona lnu należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Jest to ważne, gdyż światło i ciepło może łatwo uszkodzić tłuszcze omega -3 i doprowadzić do utraty  ich cennych właściwości. Z tego powodu siemienia lnianego nie należy poddawać wysokim temperaturom.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie są nie tylko źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Charakteryzują się one również bardzo wysoką zawartością przeciwutleniaczy, dlatego przez wielu naukowców uważane są za najzdrowsze orzechy. Dlaczego przeciwutleniacze są ważne? Chroniąc organizm człowieka przed wolnymi rodnikami, spowalniają proces starzenia się oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu. Orzechy włoskie warto włączyć do swojej diety również ze względu na inne składniki, jakie zawierają: mangan, witaminy z grupy B, magnez. Ponadto orzechy włoskie bogate są w błonnik, dlatego poprawiają metabolizm. Są źródłem białka, stąd mogą być alternatywą dla mięsa.

Ze względu na ich wysoką kaloryczność, wiele osób unika orzechów obawiając się przybrania na wadze. Naukowcy udowodnili jednak, że spożywanie orzechów minimum dwa razy w tygodniu (ale nie więcej niż 100g) obniża skłonność do przybierania na wadze.