Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

JAKA JEST NAJLEPSZA DIETA? NAJZDROWSZA DIETA ŚWIATA – CZY TAKA ISTNIEJE?

Najzdrowsza dieta świata? Czy taka istnieje?A jeśli tak, to czy musi wiązać się z wieloma, trudnymi do zapamiętania i przestrzegania regułami? A może opierając się na dwóch prostych zasadach można skomponować dietę, która okaże się najzdrowszym rozwiązaniem? Od kilku sezonów zasypywani jesteśmy przez kolejne informacje odnośnie znalezienia nowej „diety cud” czyli takiej, która zapewni nam długie życie, piękne ciało i cenne zdrowie. W ostatnim czasie szczególnie chwalona jest dieta śródziemnomorska ze względu na dużą ilość cennych składników odżywczych zawartych w takich produktach jak: owoce i warzywa, ryby i owoce morza czy oliwa z oliwek. Okazuje się jednak, że takowa może nie być dla ciebie najwłaściwsza. Wszystko zależy bowiem od … regionu z którego pochodzisz.

Najzdrowsza dieta świata. Jaka jest najlepsza dieta? 

Trudno jest namówić do praktykowania diety śródziemnomorskiej każdego mieszkańca ziemi – ludzie żyją bowiem w różnych środowiskach klimatycznych otaczając się różnymi produktami. Nie znaczy to więc, że mieszkańcy Islandii raczący się dość obfitą w tłuszcze zwierzęce dietą są mniej zdrowi od ludzi ze słonecznej Italii. Wszystko opiera się bowiem o przystosowanie danego organizmu do danego odżywiania i lokalności spożywanych produktów.

Najlepsza dieta dla Ciebie a miejsce, w którym żyjesz

Opracowując najzdrowszą dietę dla siebie musimy wziąć pod uwagę region w którym żyjemy (czynniki klimatyczne), a co za tym idzie przede wszystkim to, przez jakie pokarmy jesteśmy otaczani. Nie chodzi tu jednak o te, które możemy znaleźć w supermarketach, a o te, które w danym regionie występują w formie naturalnej.

O ile w mieście trudno znaleźć naturalne źródła pożywienia, to jednak biorąc pod uwagę położenie geograficzne miejsca, w którym żyjemy, możemy zidentyfikować produkty, które będą względnie najlepsze dla naszego organizmu. I tak okazuje się, że dla naszego regionu najlepsze pokarmy to przede wszystkim te lokalne, np: orzechy laskowe, ziemniaki, marchew, buraki, owoce takie jak jabłka, gruszki, maliny, truskawki, borówki, czy ryby. W naszym przypadku będą one przodować przed produktami importowanymi z dalekich zakątków globu, które aby przetrwać podróż muszą być mocno konserwowane. Są to przede wszystkim różnego rodzaju owoce i warzywa, stąd też mając do wyboru zjedzenie malin czy arbuza powinniśmy kierować się faktem, że choć obydwa są względnie zdrowe, to pierwszy z nich jest produktem lokalnym, a co za tym idzie, mniej wzbogaconym przez konserwanty (lepszym dla nas).

Najzdrowsza dieta – prosta dieta

Najzdrowsza dieta świata opiera się też na drugiej zasadzie: niewielkim przetworzeniu danych produktów i prostocie. Dlatego też choć Amerykę Północną kojarzymy przede wszystkim z chipsami, fast-foodami i coca-colą, to nie są to naturalne produkty jakimi raczyli się tamci ludzie kilkadziesiąt lat temu, nie skarżąc się przy tym na nadwagę.

Dbajmy więc o to, aby w miarę możliwości na naszych stołach gościło jak najwięcej dobrych jakościowo polskich produktów, mniej plastikowych opakowań i jak najwięcej składników diety nordyckiej. Okazuje się bowiem, że dla naszego regionu życia to właśnie ona wiedzie prym przed innymi sposobami żywienia.

Alicja Starzyk