Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

KURKUMA – JAK JEŚĆ? WŁAŚCIWOŚCI ANTYNOWOTWOROWE.

Coraz więcej pokarmów staje się elementem profilaktyki chorób nowotworowych. Choć składa się na nią szereg działań, to jednak modyfikacja diety jest jednym z pierwszych, jakie powinniśmy podjąć dążąc do zminimalizowania ryzyka wystąpienia nowotworów. Pomogą nam ich uniknąć warzywa i owoce. Wybierając produkty antyrakowe nie powinniśmy też ominąć działu z przyprawami. Tworząc listę przypraw niezbędnych do przygotowania naszych ulubionych dań pamiętajmy o kurkumie.

Kurkuma – właściwości

Kurkuma pozyskiwana jest z kłącza ostryżu długiego (Curcuma longa). Ta bylina z rodziny imbirowatych pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie uprawy ostryżu długiego znajdują się m.in. w Indiach, na Półwyspie Malajskim oraz w Australii. Roślina ta posiada liczne bulwiaste żółtawo-brązowe kłącza z pomarańczowym wnętrzem. Po odpowiednim procesie przygotowania (m.in. parzenie, suszenie, usuwanie skóry, mielenie) otrzymuje się z nich przyprawę o żółtej barwie. To właśnie kurkuma. Poza charakterystycznym odcieniem odznacza ją również niecodzienny smak i aromat. Jest ona lekko ostra, gorzkawa, korzenna. Nadaje potrawom atrakcyjny kolor.

Kurkuma – właściwości antynowotworowe

Za barwę oraz liczne zdrowotne właściwości kurkumy odpowiada zawarta w niej kurkumina. Jest to organiczny związek chemiczny, przeciwutleniacz polifenolowy znajdujący w kłączu ostryżu długiego. Jego przeciwnowotworowe działanie sprawiło, że przyprawą z kurkuminą w składzie zainteresowali się liczni badacze.

Do przyjrzenie się tej żółtej przyprawie skłonił ich ponadto fakt, że w Indiach spożywa się dziennie ok. 2 g kurkumy, a ich mieszkańcy zapadają osiem razy rzadziej na raka płuc, dziewięć razy rzadziej na raka okrężnicy, pięć razy rzadziej na raka piersi i dziesięć razy rzadziej na raka nerek niż ludzie w krajach zachodnich. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest jedynie kurkuma, ale w zakresie ochrony przed nowotworami potrafi ona wiele zdziałać.

Po pierwsze, wnika do wnętrza chorych komórek i „zmusza” je do samounicestwienia.

Po drugie, nawet w bardzo zanieczyszczonym środowisku dawka w postaci ¼ łyżeczki kurkumy dziennie wykazuje działanie profilaktyczne. Chroni np. przed czerniakiem.

Po trzecie, kurkumina pomaga w leczeniu białaczek i innych nowotworów, zmniejszając działanie uboczne terapii.

Zalety kurkumy – prozdrowotne działanie 

Poza kurkuminą w przyprawie znajdują się również inne składniki, takie jak proteiny, tłuszcz, błonnik, wapno, żelazo czy magnez. Wszystkie te komponenty powodują, że ta żółta przyprawa działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i grzybobójczo. Może być stosowana przy dolegliwościach żołądkowych. Wskazaniem do jej stosowania są np. zaparcia i wzdęcia. Oczyszcza ona wątrobę z toksyn. Ponadto wspomaga trawienia i wspiera naturalne mechanizmy odtruwające.

Warto też dodać, że wyciągi na bazie alkoholu produkowanego z kłącza ostryżu długiego znajdują zastosowanie przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz kamicy żółciowej. To jednak nie koniec możliwości prezentowanych przez kurkumę. Wykazuje ona również działanie antyoksydacyjne. Może być środkiem przyspieszającym gojenie się ran. W takiej roli występuje m.in. w Indiach i Malezji, gdzie stanowi bazę maści antyseptycznej pomagającej w ropnych zakażeniach.

Kurkuma w kosmetykach

Kurkuma leczy i upiększa. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym staje się składnikiem leków i kosmetyków. Pozytywnie wpływa zwłaszcza na skórę. Maseczki z kurkumy (np. z dodatkiem jogurtu naturalnego) możemy przyrządzić nawet w domu. Pomogą nam one wygładzić i wyrównać koloryt skóry, zlikwidować cienie pod oczami, odżywić skórę i nadać jej blask, rozjaśnić przebarwienia czy też przyspieszyć gojenie się blizn.

Jak jeść kurkumę?

Chcąc odczuć dobroczynny wpływ kurkumy należy tę przyprawę stosować przez dłuższy czas.  Oczekując pozytywnego jej działania trzeba też pamiętać o tym, że w czystej postaci kurkumina zawarta w przyprawie nie przenika przez ścianki przewodu pokarmowego. Trzeba jej nieco dopomóc łącząc np. z papryką czy czarnym pieprzem (jak w curry) oraz odrobiną oliwy. Wtedy staje się bardzo łatwo przyswajalna przez nasz organizm.

Kurkumę można dodawać np. do:

  • zup, gulaszów
  • sosów, dipów, dressingów, sałatek
  • gotowania kaszy, ryżu
  • omletów, jajecznicy, naleśników
  • wypieków – ciast, babeczek
  • koktajli, smoothie, soków warzywno-owocowych 

Opłaca się, zwłaszcza dla naszego zdrowia, rozważyć zakup kurkumy bądź mieszanki curry zawierającej w swoim składzie tę niemal cudowną przyprawę. Warto postawić ją na naszej półce z przyprawami również ze względu na jej walory smakowe i fakt, że może się ona stać składnikiem wielu potraw. Komponują się z nią dobrze chociażby sosy, zupy, dania z drobiu czy z fasoli. Kupując kurkumę pamiętajmy, że wiele jej zdrowotnych właściwości naukowcy dopiero odkrywają. Być może w przyszłości jej właściwości zostaną wykorzystane w leczeniu chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, choroba Alzheimera. Badania trwają.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności – ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO.