Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ORZECHY WŁOSKIE – WŁAŚCIWOŚCI, WARTOŚCI ODŻYWCZE. ZDROWE PRZEKĄSKI.

Mimo tego, że są bombą kalorii (w 100g znajduje się aż około 650kcal), powinniśmy regularnie po nie sięgać. Orzechy włoskie są bogate w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich właściwości mogą zaskoczyć niejedną  osobę.

Orzechy włoskie – właściwości, wartości odżywcze. Zdrowe przekąski.

Orzechy włoskie to istna bomba składników mineralnych (zawierają ich znaczenie więcej niż orzechy laskowe). Bogate są w fosfor, który pozytywnie wpływa na pracę mózgu – stanowiąc tym samym idealną przekąskę dla osób uczących się. Orzechy włoskie to również dobre źródło żelaza, wapnia, magnezu, cynku i potasu. Zawarta w nich witamina E pozytywnie wpływa na stan skóry, a witamina B6 uczestniczy w procesie powstawania przeciwciał i czerwonych krwinek. Z uwagi na zawartość kwasu foliowego, orzechy te polecane są również kobietom w ciąży. 

Orzechy włoskie działają jak naturalny antydepresant, poprawiają samopoczucie. Są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki którym nasz metabolizm przebiega prawidłowo. Kwasy te zapobiegają odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie chronią nas poniekąd przed przybraniem na wadze. Co więcej, orzechy włoskie są bogate w białko (ok. 27%) i błonnik (ok. 18%). Charakteryzują się również niskim indeksem glikemicznym.

Orzechy włoskie a układ krążenia

Orzechy włoskie bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na układ krążenia, obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwzapalnie i obniżają ryzyko powstania zakrzepów.  Zaledwie 3 orzechy włoskie pokrywają dzienne zapotrzebowanie człowieka na kwasy omega-3.  Co więcej, dzięki zawartej w orzechach L-argininie dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi i spadku ryzyka wystąpienia zawału serca.

Orzechy włoskie zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż każde inne orzechy. Zawierają kwas fenolowy i elagowy, które unieszkodliwiają substancje rakotwórcze, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia raka.

Orzechy włoskie wzmacniają układ nerwowy i usprawniają pracę mózgu. Polecane są osobom przemęczonym, zestresowanym i cierpiącym na zaburzenia snu. Zawarty w orzechach kwas lanolinowy pozytywnie wpływa na komórki nerwowe. Działanie to wzmacnia również kwas foliowy  i magnez. Znaczna zawartość fosforu w orzechach włoskich usprawnia procesy myślowe. Na pracę mózgu korzystnie wpływa również: miedź i mangan oraz kwas linolenowy. Orzechy włoskie stanowią zatem idealną przekąskę dla osób uczących się.

Orzechy włoskie na dobry sen

To jednak nie koniec zdrowotnych właściwości orzechów. Wpływają one również na jakość naszego snu. Działają tak dzięki melatoninie, która znajduje się w nich w formie przyswajalnej. Orzechy zapobiegają również chorobom związanym z powstawaniem kamieni żółciowych. Udowodniono, iż dodawanie ich do sałatek czy musli kilka razy w tygodniu nawet w najmniejszych ilościach, zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych aż o 25%.

Dlaczego tak bardzo kochamy orzechy? Bo poza wszystkimi właściwościami, które zostały wymienione wyżej, są one smaczną, zdrową, chrupiącą przekąską, idealnym dodatkiem do sałatek, ciast, jogurtów.

Jak prawidłowo przechowywać orzechy?

Przede wszystkim najlepiej jest zrezygnować z zakupu orzechów łuskanych. Bardzo często pleśnieją lub wysychają i konieczne jest wyrzucenie ich do śmieci, gdyż nie nadają się do spożycia. Powinniśmy również omijać orzechy w wersji mielonej – taka ich forma staje się podatnym gruntem dla szkodników zbożowych, które rozwijają się w takich warunkach. Najlepiej samodzielnie zmielić orzechy tuż przed spożyciem. Należy je przechowywać w miejscu suchym, nienasłonecznionym i chłodnym. 

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności – ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO.