Rzepakowe pola w Polsce nie są rzadkością. Dlaczego w takim razie owoc tej rodzimej uprawy w postaci oleju rzepakowego nie cieszy się tak dobrą opinią jak oliwa z oliwek? Niestety, za olejem rzepakowym ciągnie się zła sława. Kiedyś zawierał on sporą ilość kwasu erukowego (uszkadzającego wątrobę i serce) oraz związki siarki. Na przestrzeni dwudziestu ostatnich lat dużo się jednak zmieniło. Był to wystarczający okres, aby udoskonalić nasiona rzepaku, pozbawić je substancji negatywnie wpływających na organizm człowieka. Mimo tego Polacy wciąż chętniej wybierają oliwę z oliwek.
Olej rzepakowy, oliwa z oliwek.
Olej rzepakowy – właściwości. Czy olej rzepakowy jest zdrowy
„Pokochaj olej rzepakowy”
Chcąc zachęcić społeczeństwo do spożywania potraw z dodatkiem oleju rzepakowego Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, przy wsparciu Komisji Europejskiej oraz Agencji Rynku Wolnego, od 2011 r. prowadzi kampanię edukacyjną pod hasłem „Pokochaj olej rzepakowy”. Jej celem jest promowanie wartości zdrowotnych i odżywczych oleju rzepakowego oraz jego znaczenia w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej. Okazuje się bowiem, że Polacy dysponują powierzchowną wiedzą na temat oleju rzepakowego, nie znają jego walorów odżywczych, doskonałego składu i kulinarnych zalet.
Olej rzepakowy a oliwa z oliwek
Wspomniane walory odżywcze wynikają z doskonałego składu oleju rzepakowego. Główną jego zaletą jest bogactwo cennych dla zdrowia kwasów omega-3. Wpływają one pozytywnie m.in. na funkcjonowanie naszego mózgu. Wykazują korzystne działanie na pracę układu krążenia. Poza tym kwasy omega-3 pomagają naszemu sercu. Próbując chronić się przed zawałem warto więc sięgnąć po olej rzepakowy, tym bardziej, że w kwestii poziomu kwasów omega-3 bije on na głowę oliwę z oliwek. Zawiera ich 10 razy więcej niż ona.
Poza kwasami omega-3 w butelce oleju rzepakowego znajdziemy również kwasy omega-6 (zwane również NNKT). I jednych i drugich nasz organizm potrzebuje. Nie potrafi ich jednak syntetyzować i w związku z tym należy je dostarczyć z pożywieniem.
Olej rzepakowy to doskonały stosunek omega-3 do omega-6
Olej rzepakowy zawiera nie tylko imponujące ilości pożądanych przez organizm człowieka nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale także odpowiednie ich proporcje. Zgodnie z ustaleniami badaczy stosunek poziomu kwasu linolowego (omega-6) do alfa-linolenowego (omega-3) powinien wynosić 2:1. Tak jest w przypadku oleju rzepakowego. Te optymalne proporcje sprawiają, że może być on wykorzystywany jako istotny element w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi, prostaty, jelita grubego i trzustki.
Do tematu kwasów tłuszczowych obecnych w oleju rzepakowym warto dodać jeszcze jedną informację. Produkt ten zawiera najmniej niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych. Olej rzepakowy mieści ich dwukrotnie mniej niż olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek.
Olej rzepakowy – witaminy
Konsumując olej rzepakowy uzupełnimy naszą dietę w witaminy. Bardzo ważna jest występująca w jego składzie witamina E. Jest to silny antyoksydant efektywnie zwalczający wolne rodniki. W ten sposób witamina E chroni nasze komórki przed stresem oksydacyjnym, a ten bywa nazywany największym wrogiem zdrowia, długiego życia i urody. Dzięki temu olejowi, a ściślej mówiąc obecnej w nim witaminie K, pomożemy swojemu organizmowi w utrzymaniu prawidłowego krzepnięcia krwi. Olej rzepakowy jest także bogatym źródłem prowitaminy A, która odpowiada za dobrą kondycję systemu immunologicznego oraz narządu wzroku.
Olej rzepakowy – najwyższa temperatura dymienia
Na korzyść oleju rzepakowego przemawia ponadto temperatura dymienia. Przyjmuje się, że im ona wyższa, tym olej bardziej nadaje się do smażenia. Oliwa z oliwek (w zależności od gatunku) zaczyna dymić w temperaturze 130-140 stopni, olej słonecznikowy rafinowany w temperaturze 210, zaś główny bohater tego artykuły potrzebuje aż 240 stopni Celsjusza.
Na koniec praktyczna rada dla tych, którzy zdecydowali się włączyć olej rzepakowy do swojej diety. Zalecana dzienna porcja tego oleju to 3 łyżki. Najlepszymi właściwościami charakteryzuje się olej rafinowany. Poleca go wielu naukowców, ponieważ jest bezpieczny (proces rafinacji gwarantuje, że powstały w jego wyniku olej nie będzie zawierał szkodliwych metali ciężkich), neutralny smakowo, a proces jego produkcji przebiega w atmosferze ochronnej, co zabezpiecza kwasy wielonienasycone przed utlenieniem. Pozostaje nam już teraz tylko smażyć, piec, przyrządzać sałatki. Do tego wszystkiego olej rzepakowy jak najbardziej się nadaje.