Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

SIEMIĘ LNIANE – WŁAŚCIWOŚCI. 7 POWODÓW, BY JEŚĆ NASIONA LNU. JAK JEŚĆ SIEMIĘ LNIANE?

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Są płaskie, szarobrązowe, po zalaniu wodą pęcznieją. Ze względu na liczne właściwości lecznicze wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Dlaczego warto wpleść siemię lniane do swojej diety? – Czytaj dalej

Siemię lniane – jak jeść. Właściwości siemienia lnianego

1. Witaminy i minerały w siemieniu lnianym

Spożywanie siemienia lnianego pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ze względu na liczne składniki, w jakie bogate są te nasiona. Są to: witaminy z grupy B, witamina E, błonnik, a także magnez, wapń, żelazo, cynk.

2. Siemię lniane źródłem zdrowych tłuszczów Omega-3

Ponadto siemię lniane jest źródłem cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Zawartość tych kwasów w nasionach lnu jest porównywalna z ich zawartością w rybach.

3. Siemię lniane chroni przed nowotworem i nie tylko

Siemię lniane zapobiega wielu chorobom, takim jak miażdżyca, nowotwór. 

4. Wpływ siemienia na układ pokarmowy

Bardzo korzystnie wpływa na układ pokarmowy – osłania błonę przewodu pokarmowego  oraz pomaga w jej regeneracji, dlatego stosowane jest przy jego stanach zapalnych oraz wrzodach żołądka i dwunastnicy. Siemię lniane pomaga zapewnić prawidłową perystaltykę jelit, można je stosować przy biegunkach i zaparciach. Dodatkowo zmniejsza uczucie głodu, powodując poczucie sytości. 

5. Siemię lniane chroni układ oddechowy

Nasiona lnu nie tylko pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Leczą również stany zapalne oskrzeli i gardła.

6. Siemię lniane na koncentrację i pamięć

Ze względu na wysoką zawartość lecytyny pomagają wzmocnić koncentrację i usprawnia pamięć.

7. Siemię lniane przeciwko demencji starczej i menopauzie

Co więcej, siemię lniane zapobiega wczesnym objawom demencji starczej. Poza tym wykazuje działanie podobne do estrogenu, dlatego łagodzi objawy menopauzy

Siemię lniane jest źródłem tak wielu korzystnych dla zdrowia składników, że trudno zapamiętać wszystkie. Warto jednak pamiętać, że ma wszechstronne działanie wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu i wpleść je do swojej codziennej diety.

Jak jeść siemię lniane?

Sposobów na dodawanie  tych zdrowotnych nasion do swoich potraw jest wiele. Można je łączyć z warzywami – dosypując do sałatek i sosów, posypywać kanapki lub dodawać do słodkich przekąsek: jogurtów, czy owocowych koktajli.  

 Zaleca się mielenie ziaren lnu, gdyż otoczka, która chroni cenne składniki ziaren jest trudna do strawienia, co utrudnia dostęp do witamin i minerałów.

Warto pamiętać, by na początku spożywać niewielkie dawki siemienia lnianego – można zacząć od łyżeczki dziennie. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, zbyt duża jego ilość może spowodować biegunkę. Ostrożnie siemię lniane powinny spożywać także kobiety w ciąży i karmiące piersią.