Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

CHODZENIE A ODCHUDZANIE – SPOSÓB NA ZDROWIE I DŁUŻSZE ŻYCIE

Nie wymaga sprzętu ani specjalistycznej wiedzy – jedyne czego potrzebujesz to odpowiedni strój, buty i prawidłowa postawa. Chód to też rodzaj aktywności fizycznej, szczególnie przyjemnej dla osób, które nie przepadają za intensywnym wysiłkiem, a chcą wprowadzić trochę zdrowia do swojego trybu życia.

Chodzenie a odchudzanie. Zalety spacerów.

Chodzenie przedłuża życie

Badania przeprowadzone przez Institute for Aerobics Research under the direction of Dr. Steven Blair wykazały, że u osób, które chodzą 30 minut dziennie, ryzyko na przedwczesną śmierć znacznie się obniża.

Chodzenie zapobiega poważnym chorobom

Regularne chodzenie poprawia wydolność sercowo-naczyniową, prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi, cholesterolu, a także wzmacnia kości i przeciwdziała osteoporozie. Amerykańscy naukowcy udowodnili też, że wykonywanie codziennie umiarkowanych ćwiczeń przez 45 minut zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu. Ponadto regularne spacery zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Spacer na dobre samopoczucie i spokojny sen

Podczas spaceru, tak jak przy każdym ruchu, spada poziom hormonu stresu i wydzielane są endorfiny, dlatego chodzenie to też idealna forma relaksu i sposób na poprawę nastroju. Spacer zmniejsza również kłopoty z zasypianiem.

>>> Zarejestruj się za darmo na Fitomento, dołącz do społeczności, korzystaj z przydatnych narzędzi, ćwiczeń i treningów.

Chodzenie, mimo że jest prostym rodzajem aktywności fizycznej, wymaga przestrzegania kilku zasad:

Jak przy każdym treningu, przed intensywnym marszem należy pamiętać o rozgrzewce przed i ćwiczeniach rozluźniających na zakończenie.

Intensywność marszu należy dopasowywać do swojej kondycji. Osoby, które od dłuższego czasu nie zażywały żadnego ruchu powinny zacząć od krótszych spacerów i systematycznie zwiększać czas trwania lub tempo chodu.

Ostatnia zasada, o której często wiele osób zapomina: wprowadzaj ruch jak najczęściej w ciągu dnia – omijaj ruchome schody i windy – szczególnie, jeśli chcesz wjechać na 1 piętro. Każde 10 minut wchodzenia po schodach to ok. 70 spalonych kalorii i dodatkowe rzeźbienie nóg i pośladków.

Jak widać chodzenie niewątpliwie ma wiele zalet. Jeśli jednak zależy Ci na wyrzeźbieniu całego ciała, znacznym wzmocnieniu swojej wytrzymałości i uzyskaniu naprawdę dobrej kondycji, warto poszerzyć spacery o bardziej intensywne treningi.