Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ZDROWE A NIEZDROWE TŁUSZCZE. CZY TŁUSTO ZAWSZE OZNACZA NIEZDROWO?

Kiedyś pokutowało myślenie, że wszystko co tłuste jest złe. Aktualnie coraz więcej osób ma świadomość, że istnieją również tłuszcze korzystne dla naszego organizmu. Nadal jednak występują problemy z rozgraniczeniem, które produkty zawierają tłuszcz „dobry”, a które „zły”. Co jakiś czas ta wiedza zmienia i aktualizuje się, jednak warto znać ogólne zasady dotyczące tłuszczów i stosować się do nich, aby utrzymać naszą dietę w równowadze.

Tłuszcze w diecie – zdrowe a niezdrowe tłuszcze

Najbardziej obrazowy podział polega na traktowaniu tłuszczów roślinnych (nienasyconych) jako tych pozytywnych, a tłuszczów zwierzęcych (nasyconych) jako tych, których powinniśmy unikać. Wartościowe tłuszcze znajdują się m.in. w oliwie z oliwek, awokado, orzechach oraz w tłustych rybach morskich, takich jak śledź, makrela czy łosoś.

Przeczytaj: Co się dziej z tłuszczem, który spalamy?

                    Dieta na masę mięśniową – pamiętaj o tłuszczach

Właściwości tłuszczów

Odpowiednia dawka tłuszczów w naszym organizmie może zdziałać wiele dobrego. Oprócz oczywistego nadawania potrawom lepszego smaku i zapachu, tłuszcze mają wiele innych zalet:

  • dostarczają nam energii,
  • są budulcem dla komórek organizmu,
  • pomagają być zdrowym – wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni przed chorobami,
  • transportują również witaminy A, D, E, K,
  • uczestniczą w produkcji niektórych enzymów i hormonów i wspierają prawidłową pracę mózgu (dlatego tak często zaleca się jedzenie orzechów w trakcie nauki).

Więcej cennych informacji o tłuszczach: Tłuszcze – wrogowie czy sprzymierzeńcy?

Jakich tłuszczów się wystrzegać?

W naszej diecie powinniśmy ograniczać na pewno tłuste mięso i tłusty nabiał, żywność przetworzoną (ciastka, słodycze, chipsy), fast food.

Niezależnie od tego, jaki tłuszcz spożywamy, zawsze kontrolujmy jego ilość, ponieważ jest on bardzo kaloryczny. Jego nadmiar może doprowadzić do problemów z otyłością, później z sercem czy stawami.

Warto wiedzieć, że tłuszcze powinny zapewniać 30% dziennego zapotrzebowania energii, z czego tylko około 6% powinno pochodzić od tłuszczów zwierzęcych.

Kupując żywność należy studiować etykiety ze składem i wybierać tę zawierającą jak najmniej tłuszczów nasyconych. 

Nie można całkowicie wykreślić tłuszczów z diety, jest to bardzo poważny błąd. Tłuszcze, tak samo jak i białko oraz węglowodany, są w odpowiednich dawkach koniecznie do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 

Magdalena Pawłowska

Przeczytaj też: Trucizna, która powoli zabija – tłuszcze trans.

                           Kwasy tłuszczowe Omega-3. Dlaczego są ważne i gdzie ich szukać?