Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

SKUTECZNE ODCHUDZANIE – 5 NAWYKÓW, KTÓRE PRZYNIOSĄ CI ZGUBĘ

SKUTECZNE ODCHUDZANIE – 5 NAWYKÓW, KTÓRE PRZYNIOSĄ CI ZGUBĘ

Nasze życie składa się z codziennych małych decyzji, drobnych czynności, które często wykonujemy rutynowo, automatycznie, zupełnie bez zastanowienia. Takie drobne nawyki mają jednak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i sylwetki! Często to właśnie z pozoru nic nie znaczące przyzwyczajenia, które wyrobiliśmy sobie wiele lat temu stoją na przeszkodzie do pozbycia się zbędnych kilogramów. Oto niektóre z nich:

Skuteczne odchudzanie – czego unikać

1. Jedzenie przed telewizorem nie sprzyja odchudzaniu

Jedząc, całą uwagę należy skupić na tym, co wkłada się do ust. Kiedy jesz przed telewizorem lub czytasz w trakcie posiłku, jesz szybciej i nie zastanawiasz się nad tym co i w jakich ilościach pochłaniasz. Przed telewizorem automatycznie sięgasz do talerza, miski, czy paczki z chipsami, aż ją opróżnisz, często przegapiając moment, w którym pojawia się uczucie sytości. W ten sposób nie kontrolujesz swojego posiłku i ryzykujesz, że zjesz za dużo.

2. Nakładanie zbyt dużo na talerz

Zbyt dużo porcja jest najczęściej zjadana do końca nawet jeśli uczucie sytości pojawia się wcześniej. Jest tak, bo większość z nas nie lubi wyrzucać jedzenia – jemy, żeby się nie zmarnowało. Niestety rozciągamy sobie w ten sposób żołądek i pochłaniamy więcej kalorii niż nasz organizm potrzebuje. Dlatego pamiętaj: nałóż tylko tyle ile potrzebujesz i nie jedz dalej jeśli czujesz sytość.

3. Objadanie się na wieczór – wróg odchudzania

Duże znaczenie ma nie tylko ilość zjadanych kalorii, ale również ich rozłożenie w ciągu dnia. Rano metabolizm działa najsprawniej, a organizm potrzebuje energii na rozpoczynający się dzień. Dlatego śniadanie powinno być obfite i dostarczać dobrych węglowodanów, które stopniowo będą uwalniać energię. Na kolację zaś należy zjeść małą porcję czegoś lekkiego, bogatego w białko np. sałatkę z kurczakiem – wieczorem nie potrzebujemy już tak dużo energii. Zbyt obfita kolacja dostarcza kalorii, które nie zostają spalone, więc organizm zmienia je w tłuszcz i magazynuje w ciele.

4. Picie podczas jedzenia

Powszechnie wiadomo, że picie dużej ilości wody jest zdrowe i sprzyja odchudzaniu. Płyny należy jednak przyjmować chwilę przed lub chwilę po posiłku; pite w trakcie jedzenia rozrzedzają soki trawienne, przez co zaburzają proces trawienia.

5. Spożywanie za dużo węglowodanów

Częstym problemem wśród Polaków jest zjadanie zbyt dużej ilości węglowodanów. Na śniadanie kanapki, na drugie śniadanie drożdżówka, do obiadu ziemniaki, a na kolację znów kanapki. Taka monotonna dieta jest niebezpieczna, bo dostarcza ogromnej ilości węglowodanów i kalorii, przez co sprzyja tyciu, a na dodatek może powodować niedobory ważnych składników odżywczych. Węglowodany jak najbardziej są potrzebne, ale nie w nadmiarze, a w odpowiednich ilościach.

Jeśli uważasz, że powyższe nawyki cię dotyczą, zmień je jak najszybciej. Wyeliminowanie ich jeden po drugim pomoże ci pozbyć się nadwagi i ukształtować nowe, zdrowe przyzwyczajenia, które pozytywnie wpłyną na twoje zdrowie i wagę w przyszłości. Pamiętaj: każda zmiana ma znaczenie!

Monika Brodowicz