Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

SOCZEWICA – WŁAŚCIWOŚCI, RODZAJE. CZYM ZASTĄPIĆ MIĘSO? CZY SOCZEWICA TO DOBRE ŹRÓDŁO BIAŁKA?

Co zazwyczaj jadają kulturyści? Popularna odpowiedź głosi, że przede wszystkim kurczaka i ryż. Ryż ma bowiem za zadanie dostarczyć węglowodanów, zaś kurczak – oczywiście białka. Jednakże, czy nie można by temu mitycznemu kulturyście zalecić zastąpienia owego kurczaka (wszak monotonia w jedzeniu nie sprzyja zwiększeniu apetytu) czymś innym, aby mógł trochę odetchnąć od kurczaków, a przy tym rzeczywiście uzupełnić sobie białko i węglowodany? Odpowiedź na szczęście brzmi: tak!

Soczewica – właściwości, wartości odżywcze. Czym zastapić mięso?

Soczewica zamiast mięsa

Z uwagi na swoje wartości odżywcze, soczewica może z powodzeniem zastąpić mięso. Z tej przyczyny jest także wysoce ceniona przez wegetarian. Tak naprawdę powinniśmy jednak spożywać ją wszyscy, a zwłaszcza osoby aktywne fizycznie.

Soczewica bogate źródło białka

Soczewica w 100 g zawiera aż 63 g węglowodanów, 24 g białka i przy tym zaledwie 1 g tłuszczu. Białko w niej zawarte, choć należy do tzw. białek niepełnowartościowych (czyli nie zawierających wszystkich niezbędnych aminokwasów), jednocześnie jest jednym z białek roślinnych najlepiej przyswajalnych przez człowieka.

Soczewica ma niski indeks glikemiczny

Soczewica ma także niski indeks glikemiczny, dzięki przewadze węglowodanów złożonych. Oznacza to zatem, że zarówno osoby pilnujące poziomu cukru we krwi ze względu na swój wygląd, jak i cukrzycy, mogą spożywać ją bez obaw.

Soczewica – wartości odżywcze

Soczewica zawiera także dużo błonnika poprawiającego peralystykę jelit, zmniejszającego poczucie głodu i również obniżającego poziom cukru, obniżającego ciśnienie krwi potasu, oraz kwasu foliowego, którego uzupełnianie jest niezbędne przy leczeniu anemii.

Warto także zauważyć, iż soczewica należy do najstarszych roślin uprawnych, znali ją już starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Grecy, a także biblijni patriarchowie. Dzięki tak długiej historii, dziś możemy się cieszyć taką obfitością jej odmian.

Rodzaje soczewicy

Jest ich aż pięć: soczewica zielona, żółta, czerwona, brązowa i czarna. Różnią się od siebie czasem gotowania i namaczania, smakiem, a także zalecanymi sposobami przyrządzania.

Soczewica zielona

Pierwsza z odmian, czyli soczewica zielona nie rozpada się po ugotowaniu, dzięki czemu warto wykorzystać ją do farszów, krokietów, sałatek oraz past kanapkowych. Ma delikatny smak.

Soczewica żółta i czerwona

Soczewica żółta oraz czerwona bardzo łatwo się rozgotowują, w związku z czym idealnie nadają się jako dodatek do zup.

Soczewica brązowa

Z kolei soczewica brązowa, dzięki wyrazistemu smakowi, najlepiej sprawdza się jako podstawa pasztetów, gulaszów czy też kotletów.

Soczewica czarna

W sklepach można znaleźć także soczewicę czarną, którą również dodaje się do zup.

Ponadto każdy rodzaj soczewicy należy solić dopiero na 10 min przed zakończeniem gotowania, dzięki czemu zapobiegniemy jej stwardnieniu oraz utracie białka. Soczewicę warto przyprawiać curry, bądź miętą, która nadaje jej lekko pikantny posmak.

Katrzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki