Woda jest nam potrzebna przez cały rok. Trzeba ją pić, ponieważ jest źródłem życia i ludzki organizm nie jest w stanie przetrwać bez wody. Czy jednak wystarczy odkręcić kran, aby polała się wartościowa woda? Odpowiedź wcale nie jest prosta, a niektórych może wręcz zaskoczyć.
Jak wybrać dobrą wodę? Fot. Fotolia
Zdrowa woda? Jaką wodę pić? Woda lecznicza, smakowa, mineralna, źródlana…
Przy wyborze wody nie powinniśmy kierować się ani ceną, ani marką, ani tym bardziej estetyką opakowania. Najważniejszy jest jej skład. Drogą wiodącą do kupna dobrej wody jest więc czytanie ich etykiet. Aby jednak móc je prawidłowo odczytać niezbędna jest odpowiednia wiedza w tym zakresie. Ten tekst pomoże Ci dowiedzieć się, jaka woda powinna znaleźć się w Twojej szklance.
Jaką wodę pić?
Dobra woda to taka, która zawiera jak największą ilość składników mineralnych. To one decydują o jakości danej wody, ponieważ, podobnie jak pożywienie, powinna ona dostarczać naszemu organizmowi cennych składników odżywczych. Ważne, aby były w niej m.in. wodorowęglany, siarczany, chlorki, sód, potas, wapń czy też magnez. Aby ten skład mineralny mógł pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, określona ilość minerałów musi znaleźć się w litrze wody. Najlepiej, jeśli znajdziemy 1000 mg minerałów w litrze. Jeśli woda ma ich mniej, sprawdźmy czy etykieta informuje nas o obecności w wodzie chociaż jednego z ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Dobrze, jeśli jest w niej dużo magnezu (od 50 mg w litrze), wapnia (powyżej 150 mg) czy też wodorowęglanów (ponad 600 mg w litrze).
Woda lecznicza – ostrożnie z nadmiarem
Choć w zakresie stopnia zmineralizowania prym wiodą wody lecznicze należy pamiętać, że nie nadają się one dla każdego i nie nadają się do codziennego popijania. W ich przypadku należy zachować ostrożność, ponieważ zawarte w nich minerały można zwyczajnie przedawkować. Z tego względu stanowią one szczególną kategorię wód mineralnych. Co najmniej jeden ich składnik, jak wskazuje sama nazwa, powinien wykazywać działanie lecznicze bądź profilaktyczne. Stąd też włączenie tej wody do naszej diety wymaga zasięgnięcia opinii lekarza.
Jaka jest najlepsza woda dla osób trenujących?
Warto dodać, że sam skład nie jest jeszcze wystarczającą informacją pozwalającą zakupić odpowiednią wodę. Ważne jest również określenie grupy docelowej tego źródła zdrowia. Innej wody potrzebują bowiem kobiety spodziewające się dziecka, innej niemowlęta, innej osoby niezbyt aktywne fizycznie. Kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby uprawiające sport czy też pocące się w czasie upałów powinny pić wodę wysokozmineralizowaną (powyżej 1000 mg minerałów w litrze).
Woda średniozmineralizowana i woda źródlana
Po wodę średniozmineralizowaną mogą sięgnąć ludzie zdrowi i niezbyt aktywni. Z kolei wody źródlane nadają się dla wszystkich. Można je określić mianem uniwersalnych, ponieważ mogą ją pić bez ograniczeń zarówno ludzie chorzy, jak i zdrowi. Są odpowiednie również dla małych dzieci (nawet poniżej szóstego miesiąca życia), ponieważ źle znoszą one wodą bogatą w minerały (ze względu na niedojrzałość nerek i żołądka). Podkreślić przy tym należy, że choć jest to woda niskozmineralizowana nie oznacza to, że nie przynosi nam pożytku. Służy ona m.in.: utrzymaniu prawidłowego bilansu wody w organizmie, nawodnieniu tkanek i prawidłowemu oddychaniu czy właściwej termoregulacji, uczestniczy w procesie trawienia, a także wydalania z organizmu produktów przemiany materii.
Woda smakowa
Choć znane jest powiedzenie głoszące, że wszystko jest dla ludzi, unikajmy raczej wód smakowych. Mogą one zwiększyć obwód naszej talii, ponieważ często słodzone są cukrem. W ich składzie możemy ponadto znaleźć substancje intensywnie słodzące oraz konserwanty, które mogą niekorzystnie wpływać przede wszystkim na osoby ze skłonnością do alergii.
Woda ze źródeł polskich
Wybierając wodę z pewnością możemy się natomiast kierować hasłem: Dobre, bo polskie. Dlaczego? Warto postawić na wody rodzime, ponieważ charakteryzują się dobrym smakiem oraz wysoką zawartością składników mineralnych. W niektórych regionach naszego kraju nawet woda z kranu, jak pokazują liczne badania, odznacza się bogatym składem mineralnym. Tym bardziej warto czytać etykiety. Bądźmy świadomymi konsumentami. Jeśli mamy za wodę płacić, płaćmy za tę wspomagającą nasze zdrowie.
Woda – ciekawostki
Na koniec 6 wodnych ciekawostek
1. Uczucie pragnienia
Pragnienie zaczynamy odczuwać już wtedy, gdy stracimy zaledwie 1% z całkowitej ilości wody, jaką posiadamy w naszym ciele.
2. Woda w żołądku
Woda, którą wypijemy, pozostaje w naszym żołądku przez 5 min. Najwięcej wody tracimy podczas oddawania moczu oraz przez pocenie się czy oddychanie.
3. Dzień Wody
Woda jako substancja niezbędna do życia doczekała się swojego święta. 22 marca obchodzimy Dzień Wody.
4. Zawartość wody w ciele człowieka
Udowodnione zostało, że ciało kobiece różni się od męskiego pod względem zawartości wody – u kobiet jest to około 60%, natomiast u mężczyzn 65%. Dlaczego? Bo organizm kobiety (niestety!) zawiera z natury więcej tłuszczu. Mniejsza zawartość wody wpływa również na to, że kobiety szybciej ulegają upojeniu alkoholowemu.
5. Leki
Zawsze popijajmy leki czystą wodą! Soki, napoje czy kawa mogą wywołać niepożądane efekty uboczne lub wpłynąć na zmniejszenie skuteczności zażywanego leku.
6. Przepicie
Wydawałoby się to niemożliwe, a jednak – możliwe jest przepicie się wodą. Z uwagi na to, że nasze nerki są w stanie przefiltrować od 0,5 do 1,5 l na godzinę, jeśli spożyjemy większą niż tę ilość płynów, to może dojść do przewodnienia organizmu. Do głównych objawów należą nudności, duszności, wymioty, torsje, a w nielicznych przypadkach nawet śpiączka.