Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ZDROWE ZIOŁA – BAZYLIA I OREGANO – SMAK, AROMAT I ZDROWIE.

Bazylia i oregano to zioła, które często chętnie dodajemy do potraw w naszych kuchniach. Nadają posiłkom wyjątkowy smak oraz zapewniają im przyjemny aromat. Oprócz doznań zapachowych i smakowych zioła te mają właściwości i zastosowania lecznicze, które warto poznać.

Zdrowe zioła. Bazylia i oregano – właściwości

Bazylia – właściwości

Bazylia jest główną przyprawą w kuchni śródziemnomorskiej. Jak się okazuje, jest ona przydatna nie tylko w gastronomii – bazylia bowiem posiada również wiele właściwości leczniczych. Stwierdzono, iż przyprawa ta ma między innymi właściwości przeciwzapalne, wzmacniające, relaksujące, przeciwbakteryjne czy przeciwbólowe.

Bazylia wspomaga też pracę układu trawiennego, czyli wpływa korzystnie na nasz metabolizm. Dzięki niej trawienie ulega poprawie, a składniki odżywcze są łatwiej i dokładniej przyswajalne. Bazylia stymuluje produkcję soku żołądkowego, co czyni ją bardzo pomocną w problemach ze wzdęciami bądź niestrawnością. Dodatkowo, można ją zastosować jako środek przeciwdziałający wymiotom oraz pobudzający apetyt.

Na tym jednak nie kończą się zalety bazylii. Wykazuje ona działanie porównywalne do działania melisy, dlatego też skutecznie wspomaga pracę układu nerwowego. Przeciwdziała depresjipomaga w walce z bezsennością oraz wpływa na poprawę nastroju. Dowiedziono również, że bazylię można stosować podczas wysokich gorączek – jej łagodne działanie pomaga w obniżeniu temperatury i rozgrzaniu organizmu.

Bazylia w 100g zawiera spore ilości takich minerałów i witamin jak: wapń, potas, fosfor, witamina C i wiele innych związków potrzebnych naszemu ciału.

Oregano – właściwości

Oregano to obok bazylii równie popularna przyprawa, jeżeli chodzi o dania śródziemnomorskie, a szczególnie włoskie – zwłaszcza pizzę. Nazywane jest inaczej dzikim majerankiem, a na świecie istnieje aż 40 różnych jego odmian.

Dzięki bogatej zawartości antyoksydantów, oregano chroni przed nowotworami. Tyczy się to szczególnie czystego olejku z oregano. Ma on zastosowanie w walce z grzybicą, łuszczycą czy łupieżem. Dzięki garbnikom i fenolowym składnikom olejku eterycznego, roślina ta okazuje się bardzo pomocna osobom, cierpiącym na dokuczliwe i nawracające biegunki. Oregano sprawdza się idealnie przy chorobach układu moczowego – to wszystko dzięki jego moczopędnym właściwościom. Ponadto, ma ono działanie rozluźniające i kojące nerwy.