Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

BIAŁKO W DIECIE. DLACZEGO JEST WAŻNE U OSÓB AKTYWNYCH FIZYCZNIE?

Sport równa się budowaniu masy mięśniowej, która powstaje głównie z białek. A więc aktywność fizyczna jest równoznaczna z potrzebą jedzenia większej ilości tego składnika. Wydawałoby się proste, lecz od wielu lat kwestia ta jest dość sporna. Dzisiaj za najbardziej słuszny uważa się pogląd, że sportowiec powinien zjadać większą liczbę białek niż przeciętna osoba. Pytanie tylko, dlaczego tak jest? I jaką właściwie rolę pełni ten składnik w naszym organizmie?

Białko w diecie. Produkty wysokobiałkowe a nadmiar białka

Funkcje i rola białka. Produkty wysokobiałkowe

Białka (proteiny) to jeden z podstawowych budulców w ciele człowieka. To z nich powstają hormony, przekaźniki nerwowe czy włókna mięśniowe, tworzące nasze mięśnie. Wydaje się więc oczywiste, że pragnąc wzmocnić swoją muskulaturę, powinniśmy zjadać większe ilości produktów bogatobiałkowych (czyli mięsa, nabiału, roślin strączkowych czy zbóż), tak, aby nasz organizm miał z czego ją budować.

Ponadto, liczne badania pokazały, że zalecane dzienne spożycie protein dla kogoś o umiarkowanej aktywności fizycznej jest niewystarczające dla osób bardzo aktywnych, uprawiających sport kilka razy w tygodniu. Dodatkowe białko jest im niezbędne, ponieważ w takcie i tuż po treningu dochodzi do wzmożonego rozpadu tego składnika.

Co więcej, proteiny wspomagają wzrost i regenerację mięśni zmęczonych aktywnością. Im bardziej intensywne ćwiczenia, tym więcej białka tracimy, dlatego należy je uzupełniać dietą.

Warto również wspomnieć o popularnym, ale błędnym poglądzie, że początkujący sportowcy potrzebują znacznie więcej białka na kilogram masy ciała niż osoby trenujące długi czas. Tak naprawdę, zapotrzebowanie nowicjuszy na proteiny, owszem jest w wyższe, ale nieznacznie i tylko przez około 3 tygodnie. Potem, nasz organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji i uczy, jak efektywniej przetwarzać dostarczane białko. W związku z tym, na początku przygody ze sportem, nie zaopatrujmy się od razu w kilka odżywek białkowych, sądząc, że to niezbędne. Modyfikacja diety i zwiększenie ilości zjadanych białek powinny być wystarczające, zwłaszcza dla osoby nieuprawiającej sportu wyczynowo lub naprawdę często i intensywnie.

Nadmiar białka w diecie

Pamiętajmy również o tym, że długotrwałe jedzenie ilości białka znacznie przewyższającej potrzeby naszego organizmu, może mieć fatalne skutki. Wszystko dlatego, że człowiek nie ma możliwości magazynowania protein i cała spożyta przez nas ilość musi zostać rozłożona. Nadmierne ilości tego składnika bardzo obciążają organizm, szczególnie nerki, dlatego nie warto przesadzać.

 Aktywność fizyczna niewątpliwe jest zdrowa, a białko niezbędne, by mieć siłę na trening. Proteiny w odpowiednich ilościach pomagają nam osiągać wymarzone rezultaty, jednak w nadmiarze szkodzą i, paradoksalnie, osłabiają nas.

Dlatego nie dajmy się zmylić reklamom – kupienie karnetu na siłownię wcale nie oznacza potrzeby rozpoczynania kuracji suplementami białkowymi. Zerknijmy raczej do własnej kuchni w poszukiwaniu dodatkowych źródeł protein – drobiu, ryb czy roślin strączkowych i naturalnie cieszmy się sportem!

Justyna Kowalska

Bibliografia: Anita Bean: „Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik”, Wydawnictwo Zysk i Sk-a, Poznań 2008