Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

TŁUSZCZE TRANS – TRUCIZNA, KTÓRA POWOLI ZABIJA. TŁUSZCZE UTWARDZONE

Powinno się ich unikać, ponieważ nie przynoszą organizmowi żadnych korzyści, a jedynie mogą zaszkodzić. Zaburzają pracę całego organizmu. Można je nazwać nawet trucizną, która pomału zabija. Prawie nie występują w naturze, wyjątkiem jest krowie mleko oraz mięso zwierząt przeżuwających, ale są to bardzo małe ilości i według badań tłuszcze trans pochodzenia naturalnego nie są tak szkodliwe, jak te przemysłowe. Przemysłowe tłuszcze trans wytwarza się z naturalnie występujących tłuszczów poprzez utwardzenie tłuszczów roślinnych, przekształcenie formy „cis” w formę „trans”. Dzieje się to w bardzo wysokich temperaturach przy użyciu wodoru.

Tłuszcze trans – trucizna, która powoli zabija. 

Tłuszcze trans zmieniają ukształtowanie błon komórkowych, blokując ważne enzymy, które są potrzebne w metabolizmie tłuszczów.  Twój organizm może spalić połowę tłuszczów „cis” w 18 dni. Natomiast spalenie połowy tłuszczów trans zajmuje aż 51 dni. 

Tłuszcze trans blokują prostaglandynę typu 1 oraz 3, która pochodzi z kwasów omega-6 i omega-3. Te rodzaje prostaglandyny pomagają walczyć ze stanami zapalnymi oraz wpływają na gospodarkę hormonalną i układ nerwowy. O dziwo tłuszcze trans nie blokują prostaglandyny typu 2, która znajduje się w nabiale, czerwonym mięsie oraz skorupiakach. Ona natomiast przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Warto więc zauważyć, że dieta bogata w tłuszcze nasycone oraz trans nie tylko zwiększa stan zapalny, ale i blokuje hormony, które pomogłyby go zwalczyć.

Niestety, niesteroidowe leki przeciwzapalne blokują wszystkie typy prostaglandyny, więc lepsze efekty przyniesie zmiana diety. Poprawa stanu zdrowia nastąpi w mniej niż miesiąc.

Tłuszcze utwardzone – skutki spożywania

Spożywanie tłuszczów trans może przyczynić się do wystąpienia:

– bólu głowy;

– zespołu napięcia przedmiesiączkowego;

– uderzeń gorąca;

– problemów ze skórą;

– astmy;

– artretyzmu;

– bólu stawów;

– nowotworów;

– chorób układu autoimmunologicznego;

– chorób układu sercowo-naczyniowego;

– zawału serca;

– udaru mózgu.

Tłuszcze trans – gdzie występują? Jakie produkty je zawierają?

W przyrodzie tłuszcze trans występują w mięsie zwierząt przeżuwających (w najmniejszej ilości w kurczaku oraz wieprzowinie, więcej w baraninie i wołowinie), a także w mleku oraz jego przetworach, np. maśle.  Według badań naturalnie występujące  w przyrodzie tłuszcze trans nie są jednak szkodliwe dla zdrowia.

To przemysłowe tłuszcze trans mogą spowodować spustoszenie w naszym organizmie, i to ich powinniśmy unikać.Tłuszcze utwardzone cechują się większą trwałością, są mniej wrażliwe na światło i temperaturę, dlatego producenci chętnie dodają je do swoich wyrobów, głównie tych o długim terminie przydatności do spożycia. Tłuszcze te można często spotkać zatem w ciasteczkach, batonikach, pączkach, biszkoptach, herbatnikach, chipsach, paluszkach, krakersach, fastfoodach i innych produktach wysokoprzetworzonych, zwłaszcza w daniach gotowych, zupach w proszku, koncentratach zup i sosów, majonezie. Można je nawet znaleźć w chlebie. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego zdecyduj się na czekoladę w tabliczce: gorzką lub ewentualnie mleczną. Najzdrowszym nadzieniem są orzechy. Pamiętaj, że nadzienie truskawkowe zazwyczaj ma niewiele wspólnego z truskawkami.

Zuzanna Kućma