Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

CO JEŚĆ PRZED TRENINGIEM? POSIŁEK PRZED TRENINGIEM.

Posiłek przed treningiem powinien przygotować organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi odpowiednich substancji odżywczych, nie będziemy mieć energii do ćwiczeń, szybko zmęczymy się, a nasz trening okaże się mało wydajny. Co zatem należy spożyć przed wzmożoną aktywnością fizyczną?

Co jeść przed treningiem?

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni indeks glikemiczny produktów. Posiłek przed treningiem powinien charakteryzować się niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu nastąpi powolny wzrost glukozy we krwi i stopniowe ‘uwalnianie’ energii, która wystarczy na cały czas trwania treningu. Jeżeli spożyjemy posiłek o wysokim indeksie glikemicznym, nastąpi gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i równie szybki jego spadek, co może doprowadzić do uczucia zmęczenia i problemów z koncentracją.

Po spożyciu posiłku obfitego w węglowodany, trzustka wydziela hormon odpowiedzialny za utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi – insulinę, która odsyła nadmiar cukru do wątroby i mięśni, gdzie magazynowany jest on w postaci glikogenu. Po spożyciu posiłku zbyt obfitego w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, duża ilość cukrów zostaje natychmiast uwolniona do krwi, trzustka gwałtownie wydziela insulinę, która równie szybko doprowadza do drastycznego spadku poziomu cukru we krwi. Skutkiem tego będzie silne uczucie zmęczenia i chęć spożycia kolejnej porcji węglowodanów.

Jak wcześnie należy spożyć posiłek przed treningiem?

Posiłek należy spożyć na ok. 2 godziny przed treningiem – nasz organizm będzie miał wystarczająco dużo czasu na przetworzenie dostarczonych wartości odżywczych i zmagazynowanie w mięśniach odpowiedniej ilości glikogenu niezbędnego do intensywnego treningu.

Posiłek przed treningiem – przykłady

Szejk truskawkowy (truskawki zmiksowane z kefirem) + dwie kromki pełnoziarnistego chleba

Owsianka (płatki owsiane wymieszane z jogurtem naturalnym lub kefirem) z bananem

Kanapki z chlebem pełnoziarnistym, twarogiem i pomidorem

Jogurt naturalny z orzechami i żurawiną

Serek wiejski + pełnoziarnisty chleb

Koktajl pomarańczowo-bananowy z jogurtem naturalnym + pełnoziarnisty chleb

Kanapki z pełnoziarnistego chleba z twarogiem i miodem

Przeczytaj również: Co jeść po treningu?