Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

CZY ARBUZ JEST ZDROWY? CZY ARBUZ TUCZY? 7 POWODÓW BY JEŚĆ ARBUZY.

Czy arbuz jest zdrowy? Czy arbuz tuczy?

Arbuz właściwości i składniki odżywcze

Arbuzy składają się głównie z wody (ok. 92% zawartości), mimo to owoce te zawierają również wiele substancji odżywczych: witaminę A, B6, C, likopen, przeciwutleniacze oraz aminokwasy i potas. Arbuzy nie zawierają tłuszczu oraz mają śladowe ilości sodu. To jedynie 40 kcal na 250 ml pucharek miąższu.

Arbuzy charakteryzują się dużą zawartością likopenu, czyli fitoskładnika, który występuje naturalnie w owocach i warzywach – ok. 15-20 mg na dwa 250 ml pucharki miąższu. Jest to bardzo dużo w porównaniu do większości innych owoców.  Likopen jest czerwonym pigmentem, który nadaje arbuzom, pomidorom, grejpfrutom oraz gujawom ich charakterystyczny kolor. Co więcej, składnik ten to silny antyoksydant, który chroni nasz organizm przed  przed atakiem wolnych rodników, dba o kondycję skóry oraz prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i kostnego.

Przeczytaj też: Czy kawa jest zdrowa? Tuczy czy odchudza?

Czy arbuz jest zdrowy? Zalety arbuza.

1. Arbuz na zdrowe serce

Według badania przeprowadzonego na Purdue University, wysoka zawartość likopenu chroni komórki przed zniszczeniem oraz może obniżyć ryzyko chorób serca. Likopen zapobiega utlenianiu się cholesterolu, dzięki czemu obniża ciśnienie w żyłach i tętnicach. Co więcej, koncentracja cytruliny i argininy ma pozytywny wpływ na pracę układu krwionośnego. Arginina może usprawnić przepływ krwi oraz częściowo zapobiega gromadzeniu się zbędnego tłuszczu. W American Journal of Hypertension ukazały się wyniki badań, z których wynika, że ekstrakt z arbuza obniżył ciśnienie krwi u otyłych dorosłych.

2. Arbuz ma właściwości przeciwzapalne

Likopen ma właściwości przeciwzapalne oraz jest przeciwutleniaczem.  Poza tym arbuzy zawierają cholinę, która zwalcza przewlekłe stany zapalne.   Warto pamietać, że dojrzałe arbuzy charakteryzują się większą zawartość likopenu.

3. Arbuz pomaga w nawodnieniu organizmu

Arbuz składa się głównie z wody (ok. 92% zawartości). W połaczeniu z zawartymi w arbuzie związkami mineralnymi, owoc ten zarówno szybko gasi pragnienie, jak i uzupełnia niedobór elektrolitów w organizmie. 

4. Wpływ arbuza na trawienie

Arbuz zawiera błonnik, który pozytywnie wpływa na proces trawienia i umożliwia szybsze przemieszczanie się pokarmu przez przewód pokarmowy.

5. Arbuz na zdrowe włosy i skórę

Arbuz zawiera witaminę A, której niedobór przyczynia się do łuszczenia się naskórka. Jeden 250 ml pucharek miąższu arbuza zawiera ¼ zalecanego dziennego spożycia (ZDS) tej witaminy, która pozwala włosom i skórze utrzymać wilgoć oraz umożliwia prawidłowe wytwarzanie nowego kolagenu oraz elastyny.

6. Arbuz przed treningiem – większa efektywność ćwiczeń i lepsza regeneracja.

Zawarta w arbuzie cytrulina poprzez rozszerzanie światła naczyń krwionośnych powoduje tzw. efekt „pompy mięśniowej”, który prowadzi do zwiększenia objętości mięśni podczas wykonywania ćwiczeń. Dodatkowo, cytrulina przyczynia się do neutralizacji toksycznego amoniaku, który z kolei wpływa na zmęczenie mięśni podczas wysiłku. Dzięki temu spożywanie arbuza może przyczynić się do wykonania bardziej intensywnego treningu i stymuluje regenerację mięśni. 

7. Arbuz chroni przed rakiem

Tak samo jak inne owoce i warzywa, arbuzy mogą być pomocne w walce z rakiem, dzięki zawartości przeciwutleniaczy. Najlepsze efekty są osiągane w przypadku raka prostaty.

Arbuz – nadmiar szkodzi?

Jeśli jesz arbuzy w rozsądnych ilościach, nie wystąpią żadne efekty uboczne. Niestety, jeżeli objadasz się nimi codziennie w niekontrolowany sposób, grozi ci przedawkowanie likopenu lub potasu.

Spożycie więcej niż 30 mg likopenu dziennie może spowodować nudności, biegunkę, niestrawność oraz wzdęcia. Osoby z poważną hiperkaliemią lub zbyt wysokim poziomem potasu we krwi nie powinny zjadać więcej niż jeden 250 ml pucharek miąższu dziennie, co stanowi mniej niż 140 mg potasu.  Hiperkaliemia może skutkować nieregularnymi uderzeniami serca lub innymi problemami z układem sercowo-naczyniowym oraz mniejszą kontrolą nad mięśniami.  

Czy arbuz tuczy?

Jedzony w rozsądnych ilościach nie sprawi, że przybędzie nam kilka dodatkowych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że fakt iż coś jest zdrowe, nie oznacza, że możemy objadać się tym bez konsekwencji dla naszej sylwetki. Arbuz należy do produktów, które raczej nie sycą zbyt szybko (warto chociażby zwrócić uwagę na jego wysoki indeks glikemiczny –IG arbuza wynosi 75), dlatego łatwo można pochłonąć jego spore ilości. Podsumowując – umiar we wszystkim okazuje się najlepszy – w przypadku jedzenia owoców, również warto kierować się tą zasadą.

Ciekawostki o arbuzach

1. Arbuz jest spokrewniony m.in. z ogórkiem, dynią i kabaczkiem.

2. Wszystkie części są jadalne, łącznie ze skórką.

3. Wcześni odkrywcy używali arbuzów jako menażki.

4. Maurowie sprowadzili go do Europy w XIII w.

5. Starożytni Egipcjanie wkładali arbuzy do grobowców królów, aby zapewnić im posiłek po śmierci.

6. Egipskie hieroglify przedstawiają zbiory arbuzów sprzed ok. 5000 lat. 

7. Kupcy upowszechnili spożycie arbuza na terenach wokół Morza Śródziemnego. W X w trafiły one do Chin, które są obecnie ich największym producentem.

Zuzanna Kućma

Przeczytaj też: Od czego tyjemy najbardziej?