Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

CZY PALUSZKI RYBNE SĄ ZDROWE? CZYM ZASTĄPIĆ PALUSZKI RYBNE? ZDROWE ZAMIENNIKI.

Smaczna i szybka w przygotowaniu rybka w złocistej panierce. Szkoda, że do opisu paluszków rybnych nie możemy dodać też „super zdrowe”. Dlaczego? Są dwa główne powody.

Czy paluszki rybne są zdrowe?

Po pierwsze, pod panierką często nie znajduje się filet z ryby, a mielonka rybna, która niestety nie zawiera tylu zdrowych składników, co prawdziwy filet. Mielonka rybna to zmielona ryba z  różnymi niezdrowymi dodatkami – często w składzie paluszków rybnych nie znajdziemy więcej niż 40% ryby. Zamiast tego pojawią się konserwanty, spulchniacze i inne substancje, których raczej nie chcielibyśmy zjadać. Oczywiście zdarzają się paluszki rybne lepszej jakości , w których panierka otacza kawałek ryby, a nie jej mielonki. Pojawia się jednak drugi problem – właśnie panierka. Tłusta, kaloryczna i z niezdrowymi dodatkami.

Przeczytaj też: Czy kawa tuczy?

Czym zastąpić paluszki rybne?

Paluszki rybne mają jednak jeden, dosyć znaczący zapewne dla wielu z nas, plus

– ich przygotowanie jest łatwe (wrzucić na rozgrzany na patelni olej i pilnować, żeby się nie przypaliły) i bardzo szybkie.  Dlatego wędrując po sklepie i  zastanawiając się , co przyrządzić na obiad, część nas zapewne skusi się na pudełko gotowych paluszków w zachęcającym kolorowym opakowaniu, zamiast opakowanie filetów z ryby, z którymi trzeba się namęczyć, zanim będą zdatne do włożenia do ust.

No właśnie, czy rzeczywiście trzeba się namęczyć?

Rozmrozić, posypać solą i ziołami, zawinąć w folię  (lub włożyć do żaroodpornego naczynia z przykryciem) i wsadzić do piekarnika na… nie godzinę, a 15-20 min. Tak, tak krótko piecze się ryba.

A w tym czasie (zamiast stać nad patelnią) mamy chwilę, by przygotować część warzywną obiadu, czyli surówkę i kaszę, ryż czy ziemniaki.

Zatem miłośników gotowych paluszków czy talarków rybnych zachęcamy do poeksperymentowania z prawdziwą rybą. 🙂

Wypróbuj zdrowe przepisy:

Pieczony dorsz z warzywami

Pieczony mintaj w ziołach

Na koniec małe porównanie:

Paluszki rybne – wartości odżywcze w 100g:

Energia ok. 275 kcal

Węglowodany 14,8g

Białko 9,3g

Tłuszcz 19,9g

Pieczony dorsz – wartości odżywcze w 100g:

Energia 78kcal

Węglowodany  0g

Białko  17,7g

Tłuszcz  0,7g

Przeczytaj też: Czy kawa tuczy?

Czym zastąpić masło w cieście i na kanapce?

Czym zastąpić majonez?