Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ORTOREKSJA – CO TO JEST? OBJAWY I PRZYCZYNY. JAK ROZPOZNAĆ ORTOREKTYKA?

Zdrowy styl życia stał się niezwykle popularny w ciągu ostatnich kilku lat. To dobrze, że przykładamy coraz większą wagę do tego, co jemy i skąd pochodzi żywność, którą kupujemy. Niestety, jak we wszystkim, przesada może być opłakana w skutkach. Czym jest ortoreksja i dlaczego jest taka niebezpieczna?

Ortoreksja – Objawy i przyczyny. Zaburzenia odżywiania

Ortoreksja – co to jest?

Ortoreksja jest obok anoreksji i bulimii, jednym z zaburzeń odżywiania. Rozpoczyna się niepozornie, pewnego dnia stwierdzamy, że warto byłoby wprowadzić do naszego jadłospisu parę zmian, by jeść zdrowo i nie chorować. Wykluczamy więc z naszej diety słodycze, tłuste przekąski czy napoje gazowane. To oczywiście nie jest jeszcze zaburzenie i właściwie takie ograniczenia powinien wprowadzić każdy z nas.

W przypadku ortoreksji jednak, nie poprzestajemy na takich zmianach, ale co pewien czas odejmujemy kolejne produkty z naszej diety, aż w końcu okazuje się, ze nie jesteśmy w stanie zjeść niczego, czego sami nie przygotowaliśmy. Oprócz tego, czujemy paraliżujący strach przed zjedzeniem czegoś „niezdrowego”.

Przeczytaj również: Frutarianizm – dieta owocowo-warzywna. Czy frutarianizm jest zdrowy?

Problem w tym, że za niezdrowe produkty, uznajemy już nie tylko, te, które rzeczywiście negatywnie wpływają na zdrowie, ale właściwie większość dostępnej żywności. W końcu, okazuje się, że nie możemy jeść nic, poza pięcioma wybranymi i przeanalizowanymi na wszystkie strony produktami.

Jak rozpoznać ortorektyka?

A może właściwsze byłoby określenie ortorektyczkę, gdyż schorzenie to dotyczy głównie kobiet. Osoba mająca problem ze „zbyt zdrowym jadłospisem” stopniowo izoluje się od ludziOgromną ilość czasu zajmuje jej bowiem przygotowywanie, ważenie i obliczanie wartości każdego posiłku, które spożywa.

Życie ortorektyka ogranicza się właściwie tylko do jedzenia, a reszta świata odchodzi na drugi plan. Jeśli nie przyrządza akurat posiłku, to obmyśla strategię przygotowania następnego dania lub godzinami szuka w sklepach odpowiednich produktów. Osoba uzależniona od zdrowej (w swoim mniemaniu) żywności staje się więźniem własnego umysłu.

Jak odróżnić ortoreksję od anoreksji?

Na pierwszy rzut oka, łatwo pomylić anorektyka i ortorektyka. Oboje są wychudzeni, mają zaburzony obraz rzeczywistości i unikają wspólnych posiłków z innymi. Jednak u podstaw choroby anorektyka, czyli jadłowstrętu psychicznego, leży bardzo silny lęk przed przytyciem. Ortorektyk natomiast wcale nie chce się odchudzać, on po prostu chce „zdrowo się odżywiać”, a ograniczenia w jedzeniu wynikają nie z ich wartości kalorycznej, ale rzekomego złego działania na organizm.

Ortoreksja – objawy

  • dręczy cię okropne poczucie winy za każdym razem, gdy nie oprzesz się pokusie i zjesz coś niezdrowego
  • wolisz jeść samotnie, unikasz posiłków w większym gronie
  • nigdy nie jesz na mieście lub u kogoś z obawy przed niezdrowym posiłkiem
  • codziennie obliczasz, ile zjadłeś kalorii i składników odżywczych
  • potrafisz godzinami studiować skład produktów, które kupujesz
  • na myśleniu o jedzeniu spędzasz przynajmniej 3 godziny dziennie.

Ortoreksja – skutki

Ortoreksja nie jest wcale niewinną dbałością o jakość posiłków, ale poważną chorobą. Ortorektyk wymaga pomocy specjalisty i jeśli podejrzewamy kogoś lub siebie o to schorzenie powinniśmy, jak najszybciej zacząć działać. Niestety, granica między rozsądnym odżywianiem a obsesją może być naprawdę cienka.

Justyna Kowalska

Przeczytaj również: Bigoreksja – uzależnienie od budowania masy. Przyczyny i objawy.