Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

JAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM? WOLNA PRZEMIANA MATERII.

Niektórzy mimo, że jedzą dużo, przytyć nie mogą, a innym ciężko zrzucić kilogramy. Często za przybieranie na wadze wini się wolną przemianę materii. Czy można ją przyśpieszyć?

Jak przyspieszyć metabolizm? Wolna przemiana materii.

Metabolizm

Metabolizm w uproszczeniu zamienia pożywienie w energię, którą organizm wykorzystuje, a całą niepotrzebną resztę wydala z organizmu. Na przemianę materii składają się dwa procesy – katabolizm i anabolizm. Przy katabolizmie mowa o produkowaniu energii i pozbywaniu się toksycznych produktów ubocznych. By ją wytworzyć organizm spala cukry, tłuszcze i białka oraz przetwarza na prostsze substancje. Anabolizm oznacza tworzenie substancji. Wszystko co zjedliśmy wchłaniane jest i zużywane do budowy komórek lub sterowania procesami życiowymi. Te dwa procesy mają różny wpływ na masę ciała. Przy pierwszym – przy prawidłowo funkcjonującym systemie wydalniczym, nic nie zostaje, wszystko co niepotrzebne jest wydalane, a kalorie na bieżąco zużywane. Przy drugim – produktem jest materia, która zostaje w organizmie. Procesy nie zachodzą razem. Katabolizm uruchamiany jest przy wysokim zapotrzebowaniu na energię, a anabolizm przy minimalnym np. podczas snu, leniwego dnia. 

Wyróżnia się podstawową i dodatkową przemianę materii.

Czym jest podstawowa przemiana materii? (PPM)

Podstawową przemianę materii stanowi najniższe tempo przemiany materii, jakie zachodzi w organizmie człowieka znajdującego się w stanie czuwania, w warunkach spokoju (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). Jest to tempo niezbędne w celu utrzymania podstawowych funkcji życiowych (tj. oddychania, utrzymania temperatury ciała, pracy narządów wewnętrzych takich jak serce, wątroba, mózg). Podstawowa przemiana materii konkretnej osoby zależy m.in. od wieku, płci, stylu życia i zużywa od 45% do 70% dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka.

Czym jest dodatkowa przemiana materii? 

Z kolei dodatkowa przemiana materii związana jest ze zużywaniem energii na codzienne czynności, np. bieganie, pracę.to energia zużywana podczas codziennych czynności, np. biegania, pracy.

Warto zwrócić uwagę na wielość czynników, jakie mają wpływ na tempo przemiany materii. Na niektóre z nich nie możemy wpłynąć, np. płeć, wiek, geny. Z reguły mężczyźni cieszą się szybszym metabolizmem niż kobiety, chociażby ze względu na większą ilość tkanki mięśniowej. Dzieci, osoby młode również mają szybszą przemianę materii niż ludzie starsi. Warto również pamiętać, że przemiany materii nie można drastycznie przyspieszyć lub spowolnić, istnieje jednak grupa czynników, na które możemy wpływać i które w pewnym stopniu mogą stymulować tempo metabolizmu.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Choć przemiana materii w dużej mierze zależy odwieku, płci, a także od czynników genetycznych, my sami również możemy w pewnym stopniu na nią wpłynąć. 

Przeczytaj też: 8 wskazówek, jak przyspieszyć metabolizm

Przemiana materii a trening

Im bardziej bierny tryb życia prowadzimy i unikamy wysiłku, tym przemiana materii jest wolniejsza. Warto dlatego codziennie choćby wyjść na spacer, a najlepiej wprowadzić na stałe ćwiczenia fizyczne do planu dnia.

Metabolizm a odpowiednia dieta

Prawidłowe – racjonalne i zdrowe odżywianie, które zapewni prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego jest bardzo ważne. Trzeba unikać restrykcyjnych diet odchudzających! Organizm zapamiętuje, jak jest karmiony, dlatego, jeśli będzie głodzony, później chcąc zaoszczędzić energię, zmagazynuje ją w postaci tłuszczu i spowolni przemianę materii. Wprowadzenie rutyny, co do pór posiłków będzie dodatkowym plusem.

Warto wspomnieć, że naturalnymi hormonami odpowiedzialnymi za regulowanie procesów przemiany materii są głównie te produkowane przez tarczycę, dlatego ważne jest jej prawidłowe funkcjonowanie. By wyregulować pracę tarczycy można jeść potrawy z jodem (ryby, owoce morza).

Przemianę materii przyspieszą przyprawy

Do diety można też wprowadzić naturalne przyprawy przyśpieszające metabolizm, takie jak pieprz, imbir, czy cynamon, a także produkty bogate w błonnik. Nie należy też zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody mineralnej.

Przywrócenie normy, czy podkręcenie metabolizmu to niełatwe zadanie i należy być cierpliwym. Łatwo za to spowolnić swój organizm niezdrowymi nawykami, dlatego najważniejsze jest, by jak raz się zdecydujemy na zmianę trybu życia na zdrowszy, pozostać przy nim.

Przeczytaj też: 10 powodów, by jeść awokado